Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

19

Ekim
2013

Eskiden Girdiğim Siteye Şimdi Neden Giremiyorum? [Çözümü]

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, İnternet  |  Yorum: 1 

hataKimilerimiz bazen çok sık kullandığımız bir web sitesine bir gün bir bakıyoruz, tarayıcımızdan ulaşmaya çalıştığımızda hata alıyoruz. Hele de bu siteler dünyaca ünlü Google, Facebook, Twitter gibi internet siteleri olunca daha da şaşırıyor ve kendimize “neden bu sitelere giremiyorum?“, “arkadaşım girebiliyorken ben neden ulaşamıyorum?” gibi sorular soruyoruz. İşte bu sorunu yaşayanlara sebebi ve çözümü.

Belki bu sorunu siz de daha önce yaşadınız, şu anda yaşıyor da olabilirsiniz. Bu tip bir sorun genellikle, bilgisayarda belki de farkında olup pek de önemsemediğiniz bir sorundan kaynaklanıyor.

Peki sorun ne?

Özellikle Google, Facebook, Twitter gibi HTTPS protokolü ile çalışan internet sayfalarında bu sorun kendini gösteriyor. Sorun, internet ile bilgisayarınızın bulunduğu zamanın arasındaki fark. Yani İnternet güncel bir platformken eğer bilgisayarınızın tarih ve saat ayarlarında çok büyük farklılıklar varsa bu sorunu yaşayabiliyorsunuz.

Sorunun belirtileri neler?

Bu sorunu yaşayanların en çok karşılaştığı durum; aralarında Google, Facebook ve Twitter’ın da bulunduğu, HTTPS ile açılan internet sayfalarına ulaşamamaları ve tarayıcıya göre farklı hatalar almaları. Hatalar, ortak olarak güvenlik sertifikalarının geçersiz olduğu yönündedir. Ayrıca birçok internet servisi de açılsa bile geç yanıt verebiliyor ve hatta hiç yanıt vermeyebiliyor.

Neden bu sorunu yaşarım?

Sorunun asıl sebebi dediğimiz gibi bilgisayarımızın saatinin büyük bir farklılık ile yanlış olması. Yani normalde örneğin 19 Ekim 2013 Cumartesi günü saatimiz 23.00’ı gösteriyor ancak bilgisayarımızın tarih ve saat ayarları 1 Ocak 2001 saat 10.17 ise bu tip sorunlarla karşılaşıyoruz. Ancak normal yerel saat ile bilgisayarımız arasında dakikalar ile hatta saatler seviyesinde bile farklılık olsa bu sorun ortaya çıkmaz. Bilgisayarımızda bu yanlış tarih ve saatin ya farkında olmuyoruz ya da farkında olsak da düzeltmeye üşeniyoruz.

Neden saat ayarları bozulur?

Eğer bilgisayarın saat-tarih ayarları ile birisi oynayıp yanlışlıkla bozmadıysa genellikle sebep Bios pili denilen parçadan kaynaklıdır. Bu küçük pil, bilgisayarınıza hiçbir şekilde elektrik gitmese de tarih ve saatin işlemesini, böylelikle tarih-saat yapısının sürekli güncel kalmasını sağlar. Eğer pilde sorun varsa, siz bilgisayarınızı kapattığınızda tarih ve saat ayarları bozulur, elektrik gitmediği zaman tarih, bilgisayarda tanımlı en eski tarihe gider. Genellikle 2000’lerin başı 1 Ocak saat 00.00 gibi başlar.

Sonuç ve çözüm

Sonuç olarak bu hatadan kurtulmak için tarih ve saat ayarlarımızı düzeltmemiz yeterli olacaktır. Düzelttiğimiz andan itibaren sorunlar ortadan kalkacaktır. Eğer sorunlar devam ederse farklı sebepler aramakta fayda var.

Bilgisayar saatimiz sürekli sıfırlanıyor ve bozuluyorsa da Bios pilimizi kontrol ettirmeli, bu yönde çözümler aramalıyız.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    ismail dayı

    May 23, 2014

    acıklayıcı bir bilgi paylaştıgınız icin teşekkurler ancak benim bilgisayarımda tarih ve saat guncel oldugu halde gelen mesaj saatleri 4*5 saat geri saati gosteriyor oysa o anda yazışıyorum
    bunun sebebi ne olabilir.bunun yuzundenmi bir siteye giremiyorum.

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim