Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

20

Ekim
2013

Ziyaretçilerinize Olumsuzluk Aşılamayın!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

websitesi-ziyaretciBlog yazmak çok büyük bir özgürlük alanı. Her isteyen, istediği şekilde bir blog sahibi olabilir ve yine istediği şekilde yazılar yazabilir. Ancak blogları olumlu yönde geliştirebilmek, olumsuz yöndeki açıklarını kapatabilmek için de tavsiyelerde bulunuyoruz. Bu yazımızda da tavsiyelerimize bir yenisini daha ekleyeceğiz. Tavsiyemiz, başlığımızdan da anlaşılabileceği gibi; “Ziyaretçilerinize olumsuzluk aşılamayın“.

Yazılar yazan, blogunu okuyanlar için bir şeyler aktarma çabası içerisinde bulunan yazarlar bu bahsettiğimiz hataya çokça düşebiliyorlar ve özellikle de blog yazarlığının başlarında bu daha fazla görülüyor. Yani ziyaretçi o blog yazarının bir yazısını okuyor ancak yazıda birçok olumsuz cümle, kelime yer alıyor. Birazdan daha da açacağımız bu tür ifadeler ziyaretçilerde kötü bir izlenim bırakıyor.

O halde bakalım bu bahsettiğimiz “olumsuzluk”lar neler?

  • Bir blog yazarı, bir konu hakkında anlatım yapmış. Yazıya da şu tip bir cümle ile başlamış: “Aslında yazı yazmak hiç istemiyordum ancak blogumu güncel tutabilmek için mecburen size bu anlatımı yapıyorum.” Bu cümleyi yazınızın en başına koyduğunuz zaman ziyaretçilerde çok kötü bir izlenim bıraktığı kesin. “Hiç istemiyordum” ve “mecburen” sözleri ziyaretçiye büyük bir olumsuzluk olarak aşılanıyor. Bunun sebebi ise ziyaretçilerle samimi olun, samimi anlatım yapın diye sürekli internette önerilerin yer alması fakat bu samimiyetin sınırlarının belki de aşılması. Herhalde bu tip cümleleri seven pek fazla okuyucu yoktur. Sonuç olarak burada demek istediğimiz, örnekte olduğu gibi veya benzer durumlarda bir blog yazarı evet belki de o gün yazı yazmak pek istemiyor ancak bunu okuyucularına yansıtmamalı.
  • Bir diğer karşılaştığımız örnek ise cümlelere fiil seçiminin yanlış yapılması. Bir internet sitesini, servisini anlatan bir makale düşünün. Sistemin nasıl işlediğini anlatıyor. Ancak cümlelerde “öncelikle bunu yapmanız gerekir” gibi bir kalıp yerine “öncelikle bunu yapmak zorundasınız” kullanılıyor. Hele de zorunluluk sürekli tekrarlanarak söylendiğinde daha kötü bir hal oluşuyor. “Zorunda olmak” fiilini tabi kullanacağımız yerler olabilir ama bunun yerine “gerekir, gerekiyor, lazım” gibi farklı alternatifler kullanmak, ayrıca örneğin “verilen kodu boşluğa yazmak zorundasınız” yerine “verilen kodu boşluğa yazmalısınız” gibi bir çok alternatif üretmekziyaretçilerinizin gözünde daha olumlu bir izlenim bırakacaktır.

Sonuç olarak aslında bu iki örnekle ne demek istediğimiz anlaşılabilir ve daha da genellenebilir. Söylemek istediğimiz okuyucuların okurken nasıl düşünebildiklerini anlamaya çalışın. Onlara olumsuzluk aşılarsanız bu da size olumsuz olarak geri döner. Tam tersi olumlu şeylerden bahsederseniz, anlatım dilinizi bu yönde geliştirirseniz okuyucularınız ve arkasından siz de olumlu etkileneceksiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim