Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

21

Ekim
2013

Web Sitesi Sahibi Olmak İçin Bilmeniz Gereken 3 Temel Kavram

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: 1 

websitesi-olusturmaEğer bir web sitesi sahibi olmak istiyorsak (ki burada bahsettiğimiz Blogger gibi hazır blog siteleri değil) fakat işe nerden başlayacağımızı henüz bilmiyorsak işte bu konuda ilk olarak bilmemiz gerekenleri sıraladık. Yani internette özellikle “web sitesi nasıl açılır?“, “web sitesi nasıl kurulur?” gibi sorular çok fazla. Tabi her şeyi baştan sona bir yazı ile anlatamayız ancak kendimize şunu soruyoruz: peki bu sorular aklımızda iken biz işe nerden başlamalıyız? Öncelikle neleri öğrenerek bir web sitesine giriş yapabiliriz? İşte sizlere öncelikle öğrenilmesi gereken 3 temel kavram ve kısaca açıklamaları.

Domain

Kısaca anlatmak gerekirse site adlarına Domain denilebilir. Örneğin weblopedi.net bir domaindir. Aynı şekilde Google.com, Facebook.com, Twitter.com isimleri de birer domaindir. Domainler bir isim kısmı ve arkasından uzantısını içerir. Domainler arasında en çok kullanılan uzantılar .com, .net ve .org gelir. Bu 3 ana domain uzantısının dışında .biz, .info, .mobi gibi onlarca daha çeşidini görebiliriz.

Bu tür domainler, yıllık ücretlerle domain firmalarından alınabilir ve kullanılabilir. Domain fiyatları, iyi firmaların hepsinde ortalama olarak aynı denilebilir. Ancak fiyat dışında firmanın kalitesi çok büyük bir önem taşır. Domainler, güvenilmeyen firmalardan alınmamalı, adı duyulmuş belli bir seviyede referansı olan firmalar tercih edilmelidir.

Hosting

Web sitelerinin dosyalarını barındıran bilgisayarlardır diyebiliriz. Sitemizin sürekli aktif olması için bu hizmeti veren firmalardan aylık veya yıllık ücretler ödeyerek hosting kiralar, bu hostinge web sitesinin gerekli dosyalarını, yazılımlarını yükleriz.

Hosting alırken de bu hizmeti aldığımız firmaya ve hostingin bize sağlayacağı özelliklere son derece özen göstermeliyiz. Domainde olduğu gibi hosting hizmetinde de firmaların önemi çok büyük. Her türlü sorunumuzda hızlı ve yeterli desteği bize verebilecek, sitemize kesinti yaşatmayacak firmalar önemli. Piyasada yıllık 5 TL’den başlayıp üst sınır olmadan çok yüksek rakamlara kadar hosting bulunabiliyor. Burada hem disk alanı, trafik gibi özelliklerden kullanmayacağımız fazlalıkta özelliğe para vermemek hem de illa ucuz olsun diye güvenilmeyen firmalara yönelmemek lazım. Bu konuları iyice araştırıp doğru seçimler yapabiliriz.

İçerik Yönetim Sistemleri

İngilizce adı Content Management System olan ve kısaca CMS olarak da yazılan “İçerik Yönetim Sistemleri” ismi, siteniz için kullanabileceğiniz hazır yazılımları temsil eder. Yani kod bilginiz olsa bile bir blog sistemini veya bir forum sistemini sıfırdan kodlamak oldukça zordur. Kendiniz en baştan kodlasanız bile birçok eksiklik yaşarsınız. Bunun yerine hazır sistemlerden faydalanmakta fayda var. Blog türü bir web sitesi için tercihiniz öncelikle WordPress olabilir. WordPress’e alternatif bir de Joomla var. Eğer forum sitesi kurmak istiyorsanız da Mybb, SMF gibi ücretsiz alternatifler var ancak ücretli olsun derseniz çok daha kaliteli bir yapı sunan Vbulletin’i de araştırabilirsiniz.

Bir site kurmak için domain ve hosting sahibi olmanın dışında CMS çeşitlerini de iyi bilmek, bir tanesini seçip üzerinde çalışmak oldukça önemli. Eğer bir sistemi iyi şekilde kullanabilir ve istekleriniz doğrultusunda iyi şekilde geliştirebilirseniz sitenizin gelişmesinde büyük olanak sağlayacaktır.

Ayrıca;

Bu 3 temel terim, çokça kullanılan bir tabirle sadece fragman diyebiliriz. Bu terimleri bilerek bir yerden başlamalı ancak araştırarak da geliştirmeli, daha dünyanın diğer yerlerini de keşfetmeliyiz. Asla bu konuda öğrenmenin sınırı yok. Tekrar söylüyoruz ki, sürekli bir döngü halinde araştırmalı ve öğrenmeliyiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Yazılı

    Eki 22, 2013

    Bilgilendirme için teşekkürler.Güzel bir siteniz var.

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim