Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

28

Ekim
2013

İnternetteki Şikayetlerin Ortak Platformu: SikayetVar.com

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Site İnceleme  |  Yorum: Yok  

sikayetvar-comİnternet ve şikayetlerimizi dile getirmemiz konusu üzerine yazılarımıza devam ediyoruz. Önceki yazımızda sizlere şikayetlerimizi hangi platformları kullanarak nasıl dile getirebiliriz konusunu anlatmıştık. Bu platformlardan bir tanesi ise ünlü ŞikayetVar.com’du. Bu yazımızda da SikayetVar.com’u daha detaylı inceleyelim ve internet ortamındaki yeri hakkında değerlendirme yapalım istedik.

Şikayet Var, aslında 2001’de kurulan, yani geçmişi oldukça eskiye dayanan bir sistem. SikayetVar.com adresi (alternatif olarak SikayetimVar.com’da o sayfaya yönleniyor) üzerinden ulaşabileceğiniz site temel olarak bir ürün veya hizmet satın alan kişilerin memnuniyetsizliklerini dile getirmek ve bunlara çözüm aramak üzerine kurulu. İsteyen her kullanıcı, şikayeti olduğu firmaya, herkese açık şekilde bir şikayette bulunabiliyor. Kurumsal bazda kayıtlı olan firmalar ise kendileri hakkında gelen şikayetlere cevap verebiliyor ve sadece kendilerine gözüken şikayetçi iletişim bilgileri üzerinden şikayette bulunan kişilere ulaşabiliyor.

Dediğimiz gibi sizin de bir şikayetiniz varsa, Türkiye’de benzersiz olan ŞikayetVar.com size birçok avantaj sağlar. Sağladığı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Şikayetiniz firma dahil birçok kişiye birden ulaşır.
  • Kurumsal olarak kayıtlı olan birçok firma, sizin şikayetlerinize cevap vermek için hazır. Siz bu platforma bir şikayet yazdığınız zaman özellikle de büyük markalar, hızlı bir şekilde size geri dönüş yapabiliyorlar.
  • Şikayetinizle ilgili hukuksal boyutla uğraşmanız gerekmiyor. Eğer şikayetinizi dile getirirken uygun bir dil kullandıysanız, yayınlanıyor. Ancak bunu kendi sitenizde veya bir blog sitesinde yaptığınız zaman bazı markalar bu şikayetle ilgilenmek yerine şikayetinizi internetten kaldırmanız konusunda size baskı uygulamak için iletişime geçiyor.
  • Sadece şikayet belirtmek için değil, bir marka, ürün veya hizmet hakkında bilgi sahibi de olabiliyorsunuz. Bunlardan istediğiniz için arama yapıp haklarında kim ne gibi şikayette bulunmuş, ne kadarı firma tarafından çözülmüş, bunları görebiliyorsunuz.

Avantajları var diyoruz da boşuna sıralamıyoruz tabiki. SikayetVar.com’un farkını ortaya koyan birçok örneği de bir yandan yaşıyoruz, görüyoruz. Örneğin bir bankaya olan bir şikayet üzerine dilekçeler yazılıyor, banka telefonla aranıyor, mail atılıyor fakat bir türlü tatmin edici açıklama gelmiyor. Ancak SikayetVar.com’a yazılan bir şikayet herkese açık olduğu için banka sorunu çözmeye hevesli davranıyor ve geri dönüş yapıyor. Üstelik bu geri dönüşünde neyin neden olduğuna, nasıl çözülebileceğine dair de bilgilendirme yapıyor. Bu, gerçekten yaşanmış bir olay.

Sonuç olarak, internet ortamını şikayetinizi duyurmak ve çözüm aramak için kullanmak istiyorsanız ilk durağınız burası olmalıdır. Oldukça faydasını göreceğinizi söyleyebiliriz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim