Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

5

Kasım
2013

Blogumuza Yazı Yazarken Karşımıza Çıkan 3 Önemli Sorun

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: 1 

bloggingBlog yazarlarının belki de en fazla yakındıkları konular yazı yazmaya vakit bulamamak, dikkat toplayıp bir türlü yazıyı tamamlayamamak, düzenli yazı üretememek, konu bulamamak gibi sıralanıyor. Bunlardan bazıları, örneğin dikkat toplayamama gibi, farklı psikolojik nedenleri olabilir tabi bu yönünü konuşmayacağız ancak yazı yazma sürecinizi kolaylaştırabilecek birkaç tavsiye verebiliriz.

Konu Bulamıyorum

Belli bir konu üzerine yoğunlaşmış bir blogunuz varsa ve siz eğer düzenli yazmak isteyip de yazacak konu bulamıyorsanız biraz dışarıya açılmanın vakti gelmiş demektir. Dışarıya açılmak derken kendi siteniz dışındaki herhangi bir yeri kastediyoruz. Örneğin benzer konulardaki diğer internet siteleri, gazeteler, dergiler, kitaplar ve aklınıza başka neresi gelirse. Tabi kastettiğimiz bu yerlerden direk olarak bir yazı alıp yayınlamak değil. Bunları okumak, karıştırmak, benzer konulu yazıları incelemek hem bilgi haznemizi geliştirir hem de diğer yandan yazabileceğimiz konuların aklımızda oluşmasına ve şekillenmesine yardımcı olur.

Dışarıya açılmanın dışında sitenizde de bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Örneğin eski yazdığınız yazıları biraz inceleyin, tekrar okuyun. Herhangi bir yazınızda bahsi geçen bir konu üzerine ayrı bir yazı yazabilirsiniz. Örneğin bir terimden, bir olaydan bahsettiyseniz o durumu daha detaylı şekilde anlatabilir, açıklayabilirsiniz.

Hayatınızın herhangi bir anında aklınıza bir anda konu gelebilir. Bu konuyu unutmamak ve fırsat bulunca yazabilmek için not alın. İster bir kağıda, ister telefonunuza aklınıza gelen bu konuyu not alarak daha sonradan yazacağınız konular arasına ekleyebilirsiniz.

Dikkatimi Toplayıp Yazımı Tamamlayamıyorum

Genelde birçok blog yazarı, yazılarını bilgisayar üzerinden yazar. Bu da dikkat dağınıklığının en büyük sebebi. Eğer yazınızı yazarken sürekli bölüyor, farklı oyunlar veya internet siteleri aklınıza geliyor, Facebook’a, Twitter’a bir bakayım çıkayım diyor, başka herhangi bir şey ile meşgul oluyorsanız bunlara çözüm bulmanız gerekebilir. Örneğin internete ihtiyacınız yoksa, yazı yazarken internetinizi kesin. Tüm internet tarayıcılarını ve diğer programları kapatın. Yalnızca yazınıza odaklanın ve varsa kaynaklarınız önünüzde dursun. Bunlarla birlikte yine de olmuyorsa elinize kağıt kalem alıp yazmayı da tercih edebilirsiniz. Bilgisayarınızı tamamen kapatıp kağıdın başına oturup yazmak, dikkatinizin daha az dağılmasını sağlayabilir.

Eğer yazınızı yazarken dikkat dağınıklığınızın sebebi dışarıda başka şeyler ise onlara da çözüm var. Örneğin ortam buz gibi ise veya tam tersi çok sıcaksa; bu durumlar da sizi rahatsız ediyorsa ortam sıcaklığını dengeleyecek çözümler bulun. Örneğin duruma göre pencereyi açın, kalorifer derecesini arttırın, klimayı çalıştırın vs. Bunların dışında ortamda gürültü yapan aletler de sizi etkiliyor olabilir. Bir yandan televizyonun açık olması dikkatinizi dağıtmaya yetiyorsa yazınızı tamamlayıncaya kadar kapatın. Yakınınızda sürekli çalışan bir buz dolabı varsa farklı bir ortama geçmeyi deneyin. En önemlisi de belki cep telefonu. Yazınız bitene kadar onu da sessize alıp uzak bir köşeye koyabilirsiniz.

Vakit Bulamıyorum

Aslında yazacağınız yazıya bağlı olsa da normal bir makale için çok fazla da zaman ayırmanıza gerek yok. Kısa bir süre içerisinde güzel bir yazı hazırlayabilirsiniz. Bunun için zamanınızı iyi kullanmanız gerekiyor. Öncelikle “konu bulamıyorum”un sonunda belirttiğimiz gibi önceden ne konuda yazacağımızı belirlemekte fayda var. Bilgisayar başına geçip bir de konu düşünerek, hangi konuda yazsam diyerek, birine başlayıp tamamlamadan değiştirerek vakit kaybetmek istemiyorsanız bu size avantaj sağlayacaktır.

Önceden belirlediğiniz bir konu üzerine yazınızı yazmak için “Dikkatimi Toplayıp Yazımı Tamamlayamıyorum” kısmında belirttiklerimize de dikkat etmek lazım. Dikkat kaybı, yazımıza ayırdığımız vakti katlayarak attırır. Normalde örneğin yarım saatte yazıp bitirebileceğiniz bir yazının aralarına farklı şeyler girdiği zaman toplam süre saatleri aşar.

Biraz daha az vakitte yazınızı tamamlamak istiyorsanız eğer yazım anında geçmişte ne yazdığınıza çok fazla takılmayın. Yazım yanlışı yaptım mı, cümle düşük oldu mu gibi düşüncelerle sürekli olarak geriye dönüp bakmak çok fazla vakit kaybettirir. Siz, aklınızdan geçen konuları öncelikle yazıya dökün. Bu şekilde yazınızı daha hızlı tamamlayabilirsiniz. Tabi tamamladıktan sonra bir defa yazınızı kontrol etmeyi de unutmayın. Bu kontrol sırasında düşük cümleleri, yazım yanlışlarını ve noktalama hatalarını farkedip düzeltebilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Erdal Gözüm

    Kas 07, 2013

    Tebrikler Gökberk kardeş güzel bir tespit ve kaliteli bir paylaşım olmuş. Sadece blog yazarları için değil internetle işi olan herkesin ortak sorunu olan konulardan bahsetmişsin ki gayet yerinde bir tespit.

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim