Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

6

Kasım
2013

iPhone 5C İle Gelen Hayal Kırıklığı

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Apple, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: 1 

iphone5c-hayal-kirikligi

Ucuz iPhone adı ile kullanıcılar arasında yayılan ve iPhone 5C adı ile hayata geçen yeni iPhone modeli hakkında çok fazla yazıldı çizildi. Apple, ilk defa bir sene içerisinde ek bir iPhone modeli çıkarttı ve daha çıkışına aylar varken bile adından sıkça ve özellikle de “ucuz” olarak söz ettiriyordu. Ancak her şey beklenildiği gibi olmadı. “Ucuz iPhone” olarak beklenen iPhone 5C, gerçekten beklentileri karşılamadı ve beraberinde birçok eleştiriyi de getirdi. İnternet, iPhone 5C ile çalkalandı. Hele de Türkiye’deki fiyatı belli olunca ülkemizdeki beklentiler iyice düştü bile diyebiliriz.

Apple, ilk iPhone’dan bu yana her sene tek bir model ile kullanıcıların karşısına çıktı. Bu tek model, kalite olarak insanları mutlu etse de maalesef aynı zamanda en pahalılar arasında da kendini gösterdi. Özellikle fiyatı sebebi ile çok fazla cep yakan iPhone’lar için Apple bir de uygun fiyatlı telefon çıkarsa diyen çok oldu, yıllardan beri konuşuldu. iPhone 5’ten beri sürekli adı duyulan, görüntüleri internete sızan, “ucuz iPhone” başlığı ile internet sitelerini dolduran bu model, beklentilerden maalesef çok uzak oldu. 10 Eylül 2013’ün gelmesi ile birlikte tanıtımı iPhone 5S ile birlikte gerçekleştirildi fakat iPhone 5S ile arasında pek fazla fiyat farkının olmadığı görüldü.

2013 Eylül’üne doğru gerek plastik, renkli kapak görüntüleri, gerekse sızan bilgiler derken ucuz iPhone adından sıkça söz ettiriyordu. Eylül başında Apple, iPhone’ların tanıtım etkinliğine davet için bir görsel yayınladı ve renkli bir tasarımda olan bu görselde şu metin yer alıyordu: “This should brighten everyone’s day.“. Türkçe’ye “Bu, herkesin gününü aydınlatmalı.” olarak çevirebileceğimiz cümle ile gelen davet bile, “herkes” kelimesini geçirdiği için uygun fiyatlı bir iPhone’un geleceği yönünde umutları arttırdı.

apple-2013-tanitim

En başta dediğimiz gibi daha tanıtım sırasında iPhone 5C çok fazla eleştiri aldı. Her ürün beraberinde eleştirileri mutlaka getirir ancak 5C hakkında haklı birçok eleştiri vardı. Bunların başında da iPhone 5 ile özelliklerinin neredeyse birebir aynı olması geliyor. Renkli ve plastik kapaklarının dışında teknik özelliklerinin iPhone 5 ile neredeyse aynı olduğu görülünce iPhone 5C de topa tutulmaya başlandı.

Tabi asıl mesele de fiyatı. iPhone’ların tanıtım etkinliğinden sonra; en başta “ucuz iPhone” olarak adını duyuran iPhone 5C’nin pek de ucuz olmadığı görüldü. Türkiye’de satışa sunulduğu 1 Kasım tarihinde de ülkemize de aynı şekilde yansıdı. Örneğin geçen gün duyurduğumuz Apple’ın Türkiye Online Mağazası‘ndaki fiyatlara göre iPhone 5S, iPhone 5C’den yalnızda 300 TL fazla. Bu rakam aslında pek de az sayılmaz ancak durum iPhone’lar, fiyatlar da 2000 TL civarlarında olunca bu kadar bir fiyat farkı kaç kişi tarafından önemsenir bilemeyiz. Çünkü asıl mesele 300 TL pahalı veya az olması değil. Asıl mesele, bir iPhone almışken 300 TL daha az diye iPhone 5C alınırmı yoksa daha yüksek özellikleri ve metal kasası ile iPhone 5S daha mı tercih edilebilir, bunu alıcıların düşünmesi lazım.

iphone-5s-5c

iPhone 5C’nin rengarenk kapaklı tasarımları ve Apple’ın renkli bir konsepte geçiş yapmış olması da ayrı bir konu oluşturdu. Tanıtım etkinliği sırasında iPhone 5C’lerin rengarenk tanıtılmasına; Lumia serisi ile renkli telefon akımını başlatan Nokia değinmeden geçmedi. Twitter hesabından Apple’a gönderme yaptığını da daha önce duyurmuştuk. Bu konuda da maalesef Nokia, bir nebze haklıydı.

Sonuç olarak özetleyecek olursak eğer iPhone 5C, haklı birçok olumsuz eleştiriyi üzerine çeken bir telefon oldu. Apple Online Store üzerinden 1849 TL fiyatla satışta ve operatörler de üç aşağı beş yukarı bu fiyata yakın, aynı şekilde satışa çıkmaya devam ettikçe fiyat aynı seyredecek gibi gözüküyor. Beklenenden pahalı olduğunu söyleyebiliriz tabi ama bu noktada aklımıza şu sorular geliyor ve maalesef bu soruların cevapları için bir sene beklememiz gerekecek gibi. Yine de biz soralım ve bitirelim:

 • Apple’ın gerçekten ucuz olan bir model üretmesi hayal mi oldu? Gelecek yıllarda böyle bir modelle karşılaşabilir miyiz?
 • Gelecek yıllarda Apple artık hep 2 iPhone modeli mi çıkartacak? Yoksa tek telefon devri devam mı edecek?
 • Gelecek yıl da (iPhone 5S’in devamı ve iPhone 5C’nin devamı olmak üzere) iki farklı iPhone modeli çıkacak olursa biri iPhone 6 olurken diğerine ne isim verilecek?
 • Tek telefon devri devam edecek olursa eğer, iPhone 5C’nin devamı gelmeyecek ve tarihe mi karışacak?

Bir sene bekleyelim ve gerçeği gelecek sene olan tanıtımda görelim.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

  Minecraft

  Ara 07, 2013

  Biraz daha ucuz olmasını herkes bekliyordu, Apple son şakasını yaptı. Diğer telefonlara yönelmek en doğrusu sanırım. :)

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim