Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

9

Kasım
2013

Boş Reklam Alanlarınızı Boş Bırakın

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

reklam-alaniYeni bir web sitesi oluşturup yayına başlayanların birçoğu hemen gelir elde etme amacını düşünüyorlar. Web sitesine verilen emek karşılığı belli bir kazanç elde etme düşüncesi tabi doğru ancak bunu hemen ilk zamanlardan abartarak yapmamak lazım. Web sitelerine eklenen reklamların sayıca çokluğundan, yoğunluğundan daha önceki konularımızda da bahsetmiştik tabi ancak bu yazımızda farklı olarak boş reklam alanlarından bahsedeceğiz ve “boş reklam alanlarınızı boş bırakın” diyeceğiz.

İster Blogger’dan, ister WordPress.com’dan ücretsiz bir blog sahibi olalım, ister web sitemizi WordPress, Drupal, Joomla, Vbulletin, MyBB gibi sistemlerin üzerine kuralım genellikle hazır temalardan faydalanıyoruz. İnternette bu tip sistemler için hazırlanmış olan ve ücretli veya ücretsiz olarak bulabildiğiniz farklı temalar hazırlanırken tabi reklam alanları da belirleniyor. Temaların genelinde verimli olarak görülen bazı reklam yerleşimleri vardır veya temalara göre reklam alanlarının konumları değişebilir. Yeni bir sitemiz için bahsettiğimiz temalardan bir tanesini uyguladığımızda bu temanın tabi reklam alanları genellikle boş olur. Siteler reklam almaya, belli bir içerik üretiminden, belli bir günlük ziyaretçi düzenine kavuştuktan sonra başlar (başlamalıdır).

Sonuç olarak elimizde bir web sitesi var ve daha reklam almaya başlamamışız. Peki bu durumda tema ile birlikte gelen reklam alanlarını ne yapıyoruz, nasıl değerlendiriyoruz? Genele baktığımızda web siteleri sahipleri, özellikle de yeni başlayan kişiler, bu alanları üzerinde “buraya reklam verebilirsiniz”, “reklam alanı”, “reklam için iletişime geçin” gibi metinler yazan boş grafiklerle dolduruyorlar. Ancak şunu belirtmek lazım ki, eğer reklamınız yoksa veya örneğin sadece o bölümde reklam yoksa, boş bannerlar ile alanlarınızı doldurmak pek de hoş bir durum oluşturmuyor. Örneğin sitenin sağ kısmının veya herhangi bir yerinin reklam verin, reklam verebilirsiniz gibi metinler yazan grafikleri barındırması yerine bu alanları boş bırakmanız daha doğru olacaktır.

Bu bahsini yaptığımız bannerları bir durumda kullanmak hoş karşılanabilir belki. Örneğin bir hesap yapalım. 1 satırda 2 adet 125×125 banner yer alıyor ve 2 satırımız varsa, bu da bize 4 adet reklam alanı demek oluyor. Örneğin 3 tanesi dolu, 1 tanesinde reklam yok. O zaman reklamların düzenli durması için dördüncü kısma bir boş banner yerleştirilebilir. Bu görünümü bozmamak için hoş karşılanabilir. Ama buna aksi durumlarda 2-3-4 belki daha da fazla boş banner yerleştirmek orayı boş yere doldurmaktan başka bir işe yaramaz. Sanmıyorum ki hiçbir ziyaretçi, “burası boşmuş, reklam verebilirsiniz yazıyor, hemen reklam vereyim” diye düşünmez. Eğer bir reklam veren sizin sitenizi gerçekten uygun bulur ve beğenirse, sizinle zaten iletişime geçecektir.

O halde genel bir ifade ile son verecek olursak bizim sizlere önerimiz şu: sitenizde gereği olmayan hiçbir şeyi barındırmayın. Bunları yaparak ziyaretçilerinize daha fazla imkan sunmaz, aksine daha zor bir site deneyimi yaşatırsınız.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim