Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

10

Kasım
2013

Solaklar İçin Mouse Seçimi

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Teknoloji  |  Yorum: 1 

microsoft-arc-mouseLaptoplarımızda mouse pad kısmı olsa da, artık tablet ve diğer bilgisayarların ekranları dokunmatik olarak yaygınlaşsa da birçok yönden mouselarımız vazgeçilmez aksesuarlarımız olmaya devam ediyor. Hızlı çalışma içerisinde mouse ihtiyacı duyuyoruz. Piyasaya baktığımızda küçüğünden büyüğüne, klasik tuşlusundan dokunmatiğine, kablolusundan kablosuz modellerine yüzlerce farklı mouse yer alıyor. Rahatımız açısından istediğimizi seçebiliriz, bu doğru ancak solaklar için durum pek de kolay olmuyor. Sol elini kullanan kişiler, mouse seçiminde zorlanabiliyorlar.

Sağlak insanların çoğunlukta olması sebebi ile mouseların çoğunluğu da sağ ele uygun üretiliyor. Bu durum, solaklar için mouse seçimini zor hale getiriyor. Sağ el için tasarlanmış olanlar, sol elde rahatsızlık veriyor. Peki, solaklar hangi tür mouseları seçiyorlar veya seçmeliler?

Maalesef piyasada solaklara özel mouse seçenekleri göremiyoruz ancak yine de işleri daha kolay hale geliyor ve uygun seçenekleri artıyor. Sağ ele özel tasarlanmış modeller sol elde kullanılamazken (kullanılması rahatsızlık veriyor), artık simetrik modeller çoğunluğu ele geçirmeye başladı diyebiliriz. Dikine sağ ve sol tarafı simetrik olan mouse modelleri hem sağ hem de sol el ile rahatça kullanılabiliyor. Yani solak kişiler, bu tür simetrik modelleri seçebilirler.

Mouse seçerken simetrik modellerin birçoğunun kutusunda da iki el için uygun olduğu veya simetrik yapıda tasarlandığı yazmaktadır. Yazmayanlarda da siz görebilirsiniz. Zaten size tavsiyemiz bir mouse satın almadan önce, elinizle tutmanız, elinizin altında rahat olup olmadığını kontrol etmenizdir. Özellikle reklam gibi durmasını istemesek de son olarak Media Markt’ın adını burada geçirmemiz lazım. Mouse gibi yan bir ürüne bile özen göstermeleri açısından teknoloji mağazaları arasında ayrı bir yeri vardır benim görüşüme göre. Tabi her mağazası aynı durumda mı bilemiyorum ancak özen derken, görmüş olduğum mağazalarında satıştaki her bir mouse modeli için bir de açılmış, teşhir ürünü koyuyorlar ve mouse alırken istediğiniz modeli için gidip dokunabilir, elinize alabilir hatta tıklayıp her bir detayını inceleyebilirsiniz. Bu çok önemli ve güzel bir özellik.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    TahaGoz

    Haz 06, 2017

    ben solağım simetrik bi mause var eski sol elimle beni hep rahatsız ediyor oyun oynarken ”aim” alamıyorum ve klavyedeki w-a-s-d tuşlarıda değişmesi gerekiyor

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim