Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

15

Kasım
2013

HDD ve SSD Arasındaki Farklar Nelerdir?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

ssd-hddDiğer teknolojilere oranla daha genç olan ve günümüzde hayatın her alanında bulunan bilgisayarlar, pek çok ihtiyaca yönelik şekilde dizayn edilmişlerdir. Bu ihtiyaçlardan biri ise, bilgisayar vasıtası ile oluşturulan veya dışarıdan bilgisayara yüklenen verilerin depolanmasıdır. Bunun için insanlar, bilgisayarın bulunuşundan itibaren çalışmışlardır. Aslında amacı kısaca en çok veriyi, en hızlı şekilde, en küçük fiziksel boyuttaki parçalara, en iyi şekilde depolamak olarak açıklayabiliriz.

Yapılan çalışmaların ışığında, veri depolamanın temel taşlarından biri olan HDD’ler (Hard Disc Driver) ortaya çıkmıştır. Temel parçaları; verilerin yazıldığı, dönebilen bir disk, diski döndüren motor ve diskin üzerine veri işleyen koldur. Veri işlemeye yarayan kolun ucunda bulunan manyetik kısım ile diskin üzerinde mikrobik girinti ve çıkıntılar oluşturarak yazma sağlanmaktadır. Bu yazı esnasında disk dönmektedir. Bu diskin dönüşü ne kadar hızlı olursa (Günümüzde HDD’ler 5400 ve 7200 rpm (dakikadaki dönüş sayısı) olarak kullanmaktadır.) o kadar hızlı veri yazabilmektedir. Tabi hızlı olabilmesi için motorunun daha kuvvetli olması gerektiği için bu durum HDD’lerin maliyetini arttırmaktadır. Ayrıca, mekanik bölümleri olmasından dolayı, ne kadar hızlı dönerse o kadar çok ses çıkarmakta.

Uzunca bir süre HDD’ler kullanıldıktan sonra, rakip olarak SSD’ler piyasaya sürülmeye başlanmıştır. SSD’leri (Solid State Disc) temel olarak, flash belleklerin büyütülmüş versiyonları olarak kabul edebiliriz. Disk ve manyetik kafa gibi herhangi bir mekanik parça içermemesi, verileri elektrik hızında kaydedebilmesi, SSD’lerin HDD’lere oranla inanılmaz boyutlarda hızlı olabilmesini sağlamıştır. Bunun yanı sıra dönen yapıların olmaması, SSD’lerin oldukça sessiz çalışmasına olanak sağlamıştır.  Yapılan performans testlerine göre SSD’lerin HDD’lere oranla performansı 2-3 kat daha fazla olmaktadır. Bu kadar avantaja rağmen, HDD’lerin hala kullanımda olmasının sebebi ise, SSD’lerin daha pahalı olmasıdır. Fakat her ne kadar yüksek fiyatlı olsalar da performansları fiyatları ile kıyaslandığında, SSD’ler de oldukça cazip hale gelmektedir. Teknoloji geliştikçe SSD’lerin de fiyatlarının düşeceği, HDD’lerin pabucunun dama atılacağı kesinlikle söylenebilir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim