Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

25

Kasım
2013

Android’in Avantajları ve Dezavantajları

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Android, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

androidGünümüzde en yaygın mobil işletim sistemlerinden olan Android ve IOS arasındaki kapışma, iOS’a büyük bir darbe indirmek amacında olan Google şirketinin 2008 Ekimindeki atağıyla başladı. Android 1.0 sürümünü HTC Dream modeliyle yayınlayan şirket büyük pazarda kendinin de olacağının sinyallerini verdi. Büyük bir gelişim gösteren işletim sisteminin iOS’a göre günümüzde birçok avantajı var. Fakat bunların yanında çok yaygın olan Android’in hala iOS’un arkasında gösterilmesine sebep olan dezavantajları da bulunuyor.

Android avantajlarını saymak gerekirse ilk akla gelen şüphesiz Android’in el verdiği özelleştirebilme olanağı. Telefonunuzu ek uygulama gerektirmeden bile sunulan birçok ayarla kendinize özgü hale getirebiliyorsunuz. Ayrıca Android’in genç oluşu ve yeni güncellemelerle sürekli kendini geliştirmesi büyük artılardan bir tanesi.

Android özelleştirilebilir ve ücretsiz bir yazılım. Yani her telefonda Android kullanılabiliyorken, IOS için yalnızca Apple ürünlerini almak gerekiyor. Bu yüzden farklı markaların tasarımına ve özgürlüğüne kavuşabilme olanağı da Android’i öne çıkarıyor. Android daha halktan bir işletim sistemi denilebilir. Yani IOS için jailbreak yapmak gerekirken Andorid’de istediğiniz rom’u seçip özgürce yükleyebilir ve telefonunuzla gösteriş mi yapmak istediğinizi yoksa hıza mı önem verdiğinizi seçebilirsiniz. Ulaşılabilirliğin çok kolay olduğu Android sistemine, günümüzde 300 TL’ye kadar bir fiyat ödeyerek ulaşabilirsiniz. Fakat iPhone’a ulaşmak o kadar da kolay olmayabiliyor.

Android’in avantajları bol olsa da günümüzdeki dezavantajları ile hala sevmeyeninin çok olduğu bir işletim sistemi. Yazımızın başında anlattığımız genç ve dinamik olan Android, bu dinamikliğini tüm kullanıcılarla paylaşamıyor. Kullanıcılar sadece çıkan bir kaç sürümü kullanabiliyor ve yeni çıkan sürümler için destek bulmakta zorluk çekiyor. Bu yüzden son sürüm kullanma oranı Android için yüzde 25 civarlarında kalırken bu oran IOS için yüzde 90’a yakın. Açık kaynak kodlu olduğundan bahsettiğimiz Android için bir diğer dezavantaj güvenlik sorunu. Açık kaynak kodlu olduğundan virüs sızmalarını engelleyemeyen sistem, iOS’un katı güvenliği ve jailbreak yapılmadığı taktirde virüs sızdırmayan yapısı karşısında geride kalıyor.

Sonuç olarak kullanım amacınıza göre seçmeniz gereken işletim sistemi, hayatınızı kolaylaştıracaktır. Günümüzde akıllı telefon piyasasının hızla büyüdüğünü göz önüne alırsak, siz de kendinize göre işletim sisteminizi bir an önce seçmelisiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim