Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

28

Kasım
2013

Her Şey Logo İle Başlar: Web Sitesi Logolarında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

logoWeb sitelerinde görselliğe çok önem veren bir kişi olarak, bir siteye girdiğim zaman öncelikle dış görünüşü dikkatimi çeker. Ulaşmak istediğim bir bilgi için girmiş olsam bile içeriğinden daha çok, öncelikle tasarımına ve logosuna dikkat ederim. Çünkü benim için kaliteli bloglar, görsel olarak da ziyaretçilerine bir şeyler verebilenlerdir. Görsellikle en önemli unsurlardan bir tanesi olan Logolar üzerine konuşalım istedik bu yazımızda da. Web sitelerimizdeki logolarımızda nelere dikkat etmeliyiz? Neler yapmalı, neler yapmamalıyız? Sizler için sıraladık.

Sadelik

Görsellik denince akla artık şatafatlı, cıvıl cıvıl, çeşitli efektlerle süslenmiş unsurlar gelmiyor. Artık en iyi görselliği en sade şekilde yakalamaya çalışıyoruz. Aynı şey logolarımız için de geçerli. Zaten son zamanlarda yıllardır kullandıkları logolarını değiştiren büyük firmalara bakarsak eğer, hepsinin logosunun daha sade bir yapıya kavuştuğunu farkedebiliriz.

Siz de web sitenizin logosunda sadeliğe dikkat etmelisiniz. Abartılı efektlerden uzak durmalı, net ve anlaşılabilir yapıda tercihinizi kullanmalısınız. Yazı fontunuz da sadeliğinize uyum sağlamalıdır.

Renkler

Görsellikte bir diğer önemli nokta ise renkler ve renklerin uyumu. Logonuzun rengi, web sitenizin geneline uyum sağlamalıdır. Logonun yer aldığı arkaplanda net gözükecek ancak aynı zamanda temanızda kullanılan bir renk olursa (genelde) daha kolay uyum sağlayacaktır.

Logo Yapısı

Logonuzda site adınız tam geçmelidir. Logonuza bakan bir kişi, site adınızı tam olarak anlayabilmelidir ki bu şekilde akılda daha rahat kalabileceğini söyleyebiliriz. Örneğin site adımız weblopedi iken wblpd şeklinde bir logo yerleştirmemelisiniz. Özellikle bu kısaltmalar WordPress (wp) ve webmaster (wm) kelimelerini içeren sitelerde yapılabiliyor.

Site adınızın önüne www. eklememelisiniz. Boşuna yer kaplayacaktır. Ancak logo tasarımınıza göre bir yerine uzantısını eklemek (.com, .net, .org gibi) sizin tercihinize kalmıştır. Uzantınızı vurgulamak isterseniz bunu yapabilirsiniz.

Sonuç

Kötü görünümlü logolar, ziyaretçilerinizin gözünde de kötü bir izlenim bırakacaktır. Bu nedenle logolarınızın siteniz için en iyisi olmasına dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca, logonuz hakkında tanıdığınız diğer kişilerden de fikir alabilirsiniz. Sonuçta sizin için güzel görünen bir logoda başka bir kişi eksikler bulabilir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim