Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

29

Kasım
2013

Nokia’nın Akıbeti Ne Olacak?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Mobil, Teknoloji  |  Yorum: 1 

nokia-lumiaTelefon sektöründe uzun yıllar boyu sürdürdüğü liderliğini akıllı telefonların hızla yaygınlaşması ile birlikte kaptıran Nokia, farklı çözüm arayışları içerisinde. Lumia serisi ile iddialı olduğunu gösterse de henüz liderlikte bulunan Samsung ve Apple’dan uzak kalıyor diyebiliriz. Peki Nokia’nın günümüzdeki durumu ne? Gelecekte akıbeti ne olacak?

Nokia, telefonlarında kullandığı Symbian işletim sistemi ile oldukça önde ilerliyordu. Herkes telefon dendiği zaman ilk önce Nokia’yı düşünürdü. Biz de birer kullanıcı olarak en iyi verimi Nokia telefonlardan aldık. Fakat teknolojinin ilerlemesi, telefonlara yepyeni özelliklerin de eklenmesi ile devam etti. Özellikle işletim sistemlerinde yapılan köklü değişiklikler, akıllı telefon kavramının ortaya çıkmasını sağladı. Kendi işletim sistemini üreten Apple, iPhone modelleri ile çok hızlı bir yükseliş yakaladı. Ayrıca Android işletim sistemini ise çok iyi şekilde kullanmayı beceren Samsung da liderlikte pay sahibi oldu. Ancak artık bu iki markanın öncülüğünde ilerleyen akıllı telefon pazarında Nokia’nın adı çok az duyulmaya başlandı.

Symbian işletim sisteminden bir türlü vazgeçmeyen Nokia’nın karşısında uygulamaları, kullanım kolaylıkları ile iOS ve Android sistemleri vardı. Nokia, bir süre zamana ayak uyduramasa ve hatta uydurmak bile istemiyormuş gibi gözükse de bir yerlerde değişiklikler yapmanın vaktinin geldiğini anladı. Peki, bu değişiklikliğe neden Android’le başlamadı? Bunun cevabı aslında biraz da stratejik diyebiliriz. Nokia değişime karar verdiğinde çok geçti ve Apple’ı arkasına alan iOS ve başta Samsung olmak üzere birçok büyük firma tarafından kullanılan Android’ten farklı bir şeyler arıyordu Nokia. O sıralar Microsoft da Windows Phone 8 adını verdiği işletim sistemi ile yalnız kalmıştı. Bu durumda birbirini bulan Nokia ve Microsoft, iki tarafın da büyük oranda yararlanabileceği anlaşmalara imza attılar. Bundan böyle Nokia, Windows Phone 8 işletim sistemine sahip akıllı telefonlar üretecekti.

Nokia’nın Windows Phone 8 işletim sistemini kullanan Lumia serisi adından söz ettirmeye başladı. Rengarenk tasarımı ve Windows kullanışlılığı ile dikkat çeken Nokia Lumia serisi satışlarda payını almaya başladı. Tabi bu Microsoft ve Nokia yakınlığı da geçtiğimiz aylarda Microsoft’un Nokia’yı satın alması ile devam etti. Bundan sonrası için beklentiler daha da büyük. Hem donanım hem de işletim sistemi üretecek olan Microsoft, yeni Nokia akıllı telefonları ile pazardaki payını arttırmaya çalışacak. Şu anda pazarda sadece Nokia değil, diğer üreticiler de sıkıntılı. Liderlik koltuğunu paylaşan Samsung ve Apple, pastadan en büyük dilimleri alıyorlar.

Nokia, Lumia serisi ile adım attığı değişim sonucunda yeterli verimi alamasa da kozlarını ortaya yavaş yavaş çıkartıyor. Çok iddialı, özellikle Lumia 1020 gibi, modeller ile Nokia da gelecekte liderler arasına katılmak istiyor.

Nokia Lumia’larda kullanılan Windows Phone 8’in Android ve iOS’lu telefonlara göre en büyük eksikliklerinden birisi uygulama mağazası. Windows Phone 8 için geliştirilen uygulamalar, Android ve iOS ile kıyaslandığında oldukça az. Fakat hem Windows’un destekleri ile hem de talebin artması ile Windows Phone 8 için hazırlanan uygulamaların sayısı da her geçen gün artıyor. Gelecekte atılacak adımlarla neden Nokia yeniden eski ününe kavuşmasın?

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    sebac

    Oca 18, 2014

    Eyvallah güzel olmuş.

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim