Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

30

Kasım
2013

4K Televizyon Nedir? Bu Televizyonları Diğerlerinden Ayıran Özellikler Nelerdir?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Teknoloji  |  Yorum: Yok  

4k-tvHD televizyonlar, Full HD televizyonlar, 3D televizyonlar derken teknoloji dünyasının en hızlı ilerleme kateden ürünlerinden bir tanesinin televizyonlar olduğunu söylemek mümkün. Daha bir teknolojiyle yeni yeni tanışırken kısa bir süre sonra yepyeni başka bir teknoloji daha bizlere sunuluyor. Bu hızlı gelişim sırasında en son geliştirilen teknolojilerden bir tanesi de 4K televizyonlar. Peki, 4K televizyon nedir? 4K olarak nitelendirilen televizyonların, diğer televizyonlardan farkları nelerdir?

Televizyonların dünyasının hızlı gelişiminde eski televizyon dediğimiz zaman artık o tüplü modeller bile gelmez oldu aklımıza. Eski dediğimizde plazma televizyonları, LCD televizyonları düşünür olduk. Evet, arkasından gelen onca teknolojik gelişme doğrultusunda bu televizyon türlerinin bile modası hızla geçiyor.

Gelelim asıl konumuz olan 4K TV’lere. Televizyonlarda HD, Full HD tabirlerinde kastedilen görüntü kalitesidir. Yani aslında görüntü kalitesi için de piksel sayısının çokluğu ve yoğunluğu önemli olan noktadır. Aynı boyutta ve diğer özellikleri ile aynı iki televizyonu düşündüğümüzde piksel sayısı fazla olan televizyon diğerine göre görüntüyü daha net gösterecektir. 4K televizyonlar da, bu doğrultuda bir Full HD’ye göre 4 kat net diyebileceğimiz bir teknoloji. 4K televizyonlarda yatay bir satırı düşündüğümüzde ortalama olarak 4000 piksel olduğunu görüyoruz. Toplamda ise 8 milyona yakın piksel bu televizyonlarda yer almaktadır. Bu rakam, toplamda 2 milyon civarında piksele sahip olan Full HD televizyonların bile 4 katı kadar net bir görüntü sağlar.

Full HD TV’lerin 4 katı piksel sayısına sahip dediğimiz 4K TV‘ler tabiki en ve boy ölçülerine baktığımızda 4 kat büyük değiller. Yani aslında demek istediğimiz, 4K TV’lerde pikseller daha küçüktür ve birim alana daha fazla piksel sığabilmektedir. Piksellerin küçük ve çok fazla sayıda olması nedeniyle izlediğiniz görüntüyü çok daha net, çok daha keskin şekilde görebilirsiniz. Kimi televizyonlarda ekrana yakınlaştığımızda karşılaşabildiğimiz pikselleri görebilme durumu (piksellerin seçilebilecek konuma gelmesi, görüntünün yeterince net gözükmemesi), bu tür televizyonlarda yaşanmaz.

Piyasaya çıkarılan 4K televizyonlar henüz sınırlı sayıda ve oldukça yüksek rakamlara kadar fiyatları çıkabiliyor. Şu anda özellikle cepleri yaksa da gelecekte çeşitlerin ve modellerin artması ile daha tercih edilebilir yapıya kavuşabileceklerini de belirtelim.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim