Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

4

Aralık
2013

WordPress.org ile WordPress.com Arasındaki Fark Nedir?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster, Wordpress  |  Yorum: Yok  

wordpress

WordPress ismi ile yeni tanışan kişiler, iki farklı domain üzerinde yani WordPress.org ve WordPress.com adreslerinde aktif olan WordPress sisteminin bu iki sitedeki farkını soruyor. Sürekli bahsedilen dünyaca ünlü WordPress varsa eğer hem .org üzerinden hem de .com üzerinden sunulan servislerin farkı var mı? Varsa eğer bu farklar nelerdir? İşte bu soruları cevaplandıralım istedik.

WordPress.org

WordPress, bir içerik yönetim sistemi (content management system) olarak tanımlanmaktadır. Yani eğer bir blog kuracak iseniz alt yapısını kendiniz baştan sona kodlamanız zordur ki kodlamaya hakim kişiler için bile bir blog sistemini her özelliği ile kurmak oldukça uzun zaman alır. İşte bu durumlarda yeni baştan bir kodlama yapmak yerine WordPress.org size hazır kodlanmış blog sistemini ücretsiz olarak veriyor. WordPress.org’tan aldığınız yazılımı, başka firmadan almış olduğunuz bağlı hosting ve domain altına uygun şekilde kurarak bir blog sahibi olmuş oluyorsunuz.

WordPress.org’tan sahip olduğunuz dediğimiz gibi sadece hazır kodlanmış bir blog sistemi. Bununla blogunuzu hangi hosting ve domain üzerine kuracağınız size kalmış.

WordPress.com

Aynı isme sahip olan WordPress.com ise ücretsiz blog sistemi servisi sunuyor. Yani biraz Blogger tarzında diyebiliriz. Siz ek olarak bir hosting veya domaine ihtiyaç duymadan WordPress.com’dan kendinize ücretsiz olarak bir blog edinebiliyorsunuz. Bu blogun da alt yapısı tabiki WordPress.org’ta bahsettiğimiz WordPress sistemi ile birebir aynı.

WordPress.com’dan edineceğiniz blogunuzun domaini .wordpress.com uzantılı olacaktır. Örneğin weblopedi.wordpress.com gibi. Dilerseniz sahip olduğunuz domaine de yönlendirebiliyorsunuz.

WordPress.com’dan sahip olduğunuz ücretsiz blogunuzun bulunduğu hostingin özellikleri ise standart ve sınırlı. WordPress’in belirlediği sınırlar dahilinde dosya, resim yükleyebiliyorsunuz. Ancak bunlara ek olarak ücretli paketleri de tercih ederek sahip olduğunuz özellikleri de arttırmanız mümkün.

Evet, genel olarak WordPress.org ve WordPress.com’un farkından bahsetmeye çalıştık. Yine kısaca tek cümle ile anlatmak istersek eğer WordPress.com, size alt yapısı kurulmuş ücretsiz bir blog sağlarken; WordPress.org bu blogun alt yapısının açık kod halini vererek dilediğiniz hosting üzerine kurma imkanı tanıyor.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim