Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

5

Aralık
2013

Sitemizde Güncelliği Nasıl Sağlamalıyız?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

rssÖzellikle blog tarzı yayın yapan web sitelerine yönelik tavsiyeler verdiğimiz yazılarımızda genellikle güncelliğe de en azından kıyıdan köşeden değiniyoruz. Günümüzde sitelerimizin güncel kalması, zamanın gerisinde kalmaması oldukça önemli bir yer tutuyor. O halde bu kadar önemli bir konuda biz de güncelliğimizi sağlamak ve sadece yazılarımızla değil daha genel bir konuda “güncel” olabilmek için neler yapmalıyız? diye soracağız. Ayrıca güncel olmak için yapılan hatalara da, doğrusunun ne olması gerektiğine de değineceğiz.

Bir web sitesinin güncel olması, hem ziyaretçiler için hem de sitemizi ara ara ziyaret ederek durumumuzu kontrol eden Google gibi arama motorları için oldukça önemli. Google konusuna çok fazla değinmeyecek olsak da, sitemizi sık sık ziyaret eden Google botları, sitemizdeki yenilikleri görünce bu durum hoşlarına gidiyor tabi ve basit tabirle Google sitemizi biraz daha çok seviyor diyebiliriz. Ama Google odağından çıkıp ziyaretçi odaklı olarak düşünmeye devam ediyoruz biz. Öncelikle bir ziyaretçinin gözünde güncel olmak ne demektir? Nasıl güncel olunur? Güncel kalarak ziyaretçilerimize ne gibi mesajlar veririz? Madde madde önemli noktalara bir bakalım:

  • Güncelliğin temelinde düzenli yayınladığımız yazılar vardır. Bir ziyaretçi ertesi gün bir daha girdiğinde yeni bir yazı ile karşılaşıyorsa eğer ona güncel olduğumuzu göstermiş oluyoruz. Güncel olduğumuzu gösterdiğimiz bir kişiye, “bizde sürekli yeni yazılar yayınlanıyor, yeni yazılarımız için başka bir gün tekrar gelin” şeklinde bir mesaj da vermiş oluruz. Yani ziyaretçilerimizi tekrar ziyarete teşvik ederiz.
  • Güncelliğin sağlanması konusunda kimi zamanlar vakit bulamayan kişiler için örneğin WordPress’in zamanlama özelliği de mevcut. Bir günde tüm yazıları girerek bu yazıların istediğiniz gün ve saatte yayına çıkmasını sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca nasıl yapıldığını anlattığımız WordPress Zamanlama Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.
  • Güncellik demek blog tarzı sitelerimizde çok fazla yazı yayınlamak değil, yazılarımızı düzenli olarak yayınlamak anlamına gelir. Örneğin bir günde yedi yazı yayınlayıp daha sonra bir hafta boyunca hiç yayınlamayan bir siteye güncel dememiz pek mümkün değil ancak aynı durumdaki başka bir web sitesi bu yedi yazıyı her güne bir tane olacak şekilde yayınlıyorsa onun için güncel diyebiliriz.
  • Düzenli olarak yazı yayınlıyor olabiliriz ancak sitemizde yayınladığımız yazılarda tarih yoksa eğer ilk kez giriş yapan bir kişi için bu pek de anlam ifade etmez. Örneğin biz, bir makale için ilk kez girdiğimiz bir sitede öncelikle tarih arıyoruz. Örneğin yazınızda yer alan 5 Aralık 2013 tarihi örneğin bir haber için güncelliği vurgulamış olur. Diğer bir yönden, yazınız eski bile olsa ziyaretçiniz hangi tarihe ait bir haber olduğunu anlayabilir.
  • Eğer konunuza ait haberlere de yer verdiğiniz bir platforma sahipseniz yeni gelişmeleri de takip etmelisiniz. Konunuzu yakından ilgilendiren durumların haberlerini güncel olarak yayınlarsanız eğer, platformunuz çok daha çekici hale gelecektir.

Sık Yapılan Hatalar

Güncelliği sağlamaya çalışırken bazı hatalar da yapılabiliyor. En çok yapılan hatalardan bir tanesi, güncelliği sağlamak için kopya içeriğe başvurmak. O gün yayınlayacak özgün içerik sıkıntısı olduğunda siteyi özgün devam ettirme düşüncesi ile başka bir siteden yazı alınıp yayınlanabiliyor. Bu tip durumları tavsiye etmiyoruz. Güncelliğinizi birkaç gün aksatmanız, kopya içerik yayınlamanızdan daha iyidir. Eğer her gün, o günün yazısını hazırlamakta güçlük çekiyorsanız, daha planlı bir yazım sürecine girebilirsiniz, önceki günden yazınızı tamamlayıp hazır hale getirebilirsiniz.

Biraz önce site içeriğinizle ilgili gelişmeleri de zamanında, güncel olarak yayınlamanızı tavsiye etmiştik. Ancak yayınladığınız haberlerde de dikkat etmeniz gereken bir konu var. Eski bir gelişmeyi, sitenizde bilgilendirme amaçlı olarak paylaşmanızda bir sakınca olmasa da gününde paylaşmanız daha doğru olacaktır. Yine de eski bir konu üzerine yazdığınız yazılar olursa eğer bunları, yeni bir habermiş gibi yayınlamamanız önemli.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim