Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

21

Aralık
2013

Turkcell’den Üçlü SIM Sistemi İle Üç Boyut Bir Arada

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Mobil  |  Yorum: Yok  

uclu-sim-sistemiTelefon teknolojisinin farklılaşması sonucunda telefonlarda kullanılan SIM kartlar üzerinde de çeşitli değişikliklere gidildi. Aslında asıl elektronik kısmı korunarak sadece standart boyutunu alması için kullanılan dış kısmında küçültmeye gidilerek standart boy dışında mikro ve nano olarak isimlendirilen SIM kartlar da telefonlarda kullanılmaya başlandı. Turkcell, farklı boyutlardaki SIM kartı ihtiyacı için tek bir çözüm üreterek değişen ihtiyaçlara da uyum sağlamasının önünü açtı.

Mikro veya nano SIM uyumlu cep telefonunuz için uygun boyutta bir hat edinmeniz gerekiyor. Eski tip standart SIM kartları, bu tür telefonlara uymuyor ve mikro veya nano SIM kartı girişine sahip olan modeller için bir özelleştirme yapılması gerekiyor. Bunun için eğer önceden bir hatta sahip iseniz özel kalıp kesme aletleri ile hattınızı keserek küçültebiliyorsunuz. Ancak tabi kestikten sonra tekrar eski haline getirilmiyor. Daha büyük bir boyutta kullanmak için de adaptör satın alıp yerleştirmeniz gerekiyor.

Genel Müdür Yardımcısı Hulusi Acar, Turkcell’in, bu konudaki zorlukları gidermek için getirdiği yeniliği, üçlü SIM sistemini anlattı. Bu sistem ile yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi standart SIM kartı kalıbında aynı anda üç boyut birden yer alıyor.

Bu büyük kalıptan ilk kırışta standart boyda bir SIM kart elde ediyorsunuz. Standart kalıbın içinden de mikro boy olarak aynı SIM kartı çıkıyor. Nano SIM kartına ihtiyacınız varsa da Mikro boyun içerisinden nano SIM kartını çıkartabiliyorsunuz.

Bu boyutları çıkartırken dışdaki kalıba zarar vermezseniz eğer Hulusi Acar’ın yaptığı benzetmede olduğu gibi birbirinin içerisine matruşka bebekleri misali tekrar girebiliyorlar. Siz de değişen ihtiyaçlarınıza göre SIM kartınızın boyutunu ek hiçbir zahmete ihtiyaç olmadan değiştirebiliyorsunuz. Örneğin nano SIM kartı kullanırken telefonunuzu değiştirdiğiniz zaman içinden çıkarttığınız kalıba tekrar koyarak standart boya getirebiliyorsunuz.

Aşağıdaki resim ise Turkcell’in duyurduğu üçlü SIM sisteminde iç içe geçen kalıpları gösteriyor. Yani yukardaki resimde birleşik gördüğünüz kalıplara ayrılınca aşağıdaki hale geliyor.

uclu-sim-sistemi-2

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Acar’ın yaptığı açıklamada bunun dünyada bir operatör tarafından ilk defa yapıldığı belirtiliyor. Ayrıca önemli bir diğer nokta ise üçlü SIM şeklinde alınan SIM kartların, şimdiki SIM kartları ile aynı fiyatlandırmaya sahip olacağının belirtilmesi.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim