23

Aralık
2013

Facebook Hesabımıza Telefonumuzu Nasıl Onaylatırız?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet  |  Yorum: Yok  

facebook-mobilFacebook’ta kullanıcılar için güzel bir uygulama var. İsteyen Facebook kullanıcıları, telefonlarını hesaplarına tanımlayarak çeşitli özellikleri kullanmaya başlayabiliyorlar. Örneğin bir arkadaşınız size Facebook üzerinden mesaj gönderdiği zaman bu mesaj, doğrudan sizin telefonunuza ücretsiz SMS şeklinde gelebilir. İşte bunun için belirttiğimiz gibi kullandığınız telefon numaranızı Facebook hesabınız üzerinden öncelikle doğrulamalısınız. Peki doğrulama işlemini nasıl yapacağız? Sizler için bize sağladığı özelliklerden bahsettik ve adım adım doğrulama işlemini anlattık.

Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Doğrulamaya geçmeden önce kısaca telefonumuzu tanıtmamızın sağlayabileceği faydalardan bahsedelim. İlk örneğimizi yazımızın girişinde vermiştik. Telefonunu onaylatan kişiler isterlerse kendilerine Facebook üzerinden mesaj yazan kişilerin mesajlarını doğrudan SMS olarak alabiliyorlar.

Diğer yandan telefonumuzu onaylatmak, hesap güvenliğimiz açısından da ek bir önlem sağlayabiliyor. Facebook’ta güvenlikle ilgili sonraki bir yazımızda daha detaylı anlatacağımız uygulama sayesinde giriş yaparken girişi tamamlamak için telefonunuza bir kod gönderilmesini isteyebiliyorsunuz. Böylelikle sizin dışınızdakiler hesabınıza giremiyor ve siz giriş yaptığınızda gelen kod sayesinde sorunsuz giriş yapabiliyorsunuz. Bunun dışında bir diğer güvenlik tarafı olarak daha önce giriş yapmadığınız bir bilgisayardan hesabınıza giriş yapılırsa da doğrudan bilgilendirilebiliyorsunuz. Böylece o kişi siz değilseniz hesabınızda biri olduğunun anında farkına varabilirsiniz.

Doğrulamayı Nasıl Yapıyoruz?

Telefon doğrulamak çok kolay şekilde yapılabiliyor. Ancak basit birkaç adımı dikkatlice izlemek önemli. Doğrulamayı adım adım anlatmadan önce size doğrulama esnasında ve sonrasında gelecek tüm SMS’lerin ücretsiz olduğunu ANCAK sizin doğrulama için gönderecek olduğunuz SMS’in ve daha sonra tercihe göre çeşitli işlemler için gönderebileceğiniz SMS’lerin hattınız tarafından ücretlendirilebileceğini unutmayınız.

1- Öncelikle Mobil Ayarları sayfamıza bu linkten ulaşabilirsiniz veya kendiniz Facebook üzerinden girmek istiyorsanız, sayfanıza giriş yapıp sağ üstte yer alan simgeye basarak önce Hesap Ayarları kısmına, daha sonra da soldaki menüden Mobil bölümüne giriş yapmalısınız.

2- Eğer daha önce bir telefon onaylatmadıysanız aşağıdaki resimde olduğu gibi bir Telefon ekle butonu göreceksiniz. Bu butona basarak doğrulama işlemimize başlıyoruz.

tel-ekle

3- Daha sonra öncelikle ülke ve operatör seçimini yapmalıyız. Hattımız hangi operatör ise (Avea, Turkcell, Vodafone) onu seçiyor ve Sonraki butonu ile devam ediyoruz.

4- Geldik telefonumuzun bizim üzerimize olduğunu kanıtlamaya. Bu adımda bir SMS göndermeniz gerekece ve hattımız bizden standart SMS ücreti kesecektir. Bunu bilerek devam etmeliyiz.

5- Operatörümüzü seçtikten sonra karşımıza çıkan ekranda onaylamayı gerçekleştireceğiz. Telefonumuzun SMS kısmını açıp F yazıyor ve bize burada belirttiği numaraya gönderiyoruz. Hangi operatörle devam ediyorsanız onun için göndereceğiniz numara farklı.

6- Bir süre sonra telefonumuza doğrulama kodu gelecektir. Gelen doğrulama kodunu buradaki Onay kodu boşluğuna yazıp Sonraki butonu ile devam ederek onay işlemimizi tamamlıyoruz. Eğer SMS gelmeden önce bu ekranı yanlışlıkla kapattıysanız da sorun değil. 1 numaralı maddemizdeki ekranı açıp yeni kod almaya gerek olmadan doğrudan buradaki boşluğa da girebilirsiniz.

Doğrulama işlemimizi başarılı şekilde gerçekleştirdik. Artık bir telefonumuz hattımıza tanımlı. Biz istersek bu numarayı istediğimiz zaman Kaldır butonu ile kaldırabiliriz. Yeni numaralar ekleyebiliriz.

Mobil Ayarları sayfasında birkaç farklı ayarı da düzenleyebiliyoruz. Facebook Mesajlar bölümünde düzenle’ye basarak “Bana kısa mesaj gönder” kısmı için “Birisi internette veya mobilde bana mesaj gönderdiğinde“, “Birisi mobilde bana mesaj gönderdiğinde” veya “Asla” seçeneklerinden birini belirleyebiliyoruz.

Günlük sürekli bildirim geliyor. Belli bir mesaj sayısından fazlasını istemiyorum diyenler için de Günlük Kısa Mesaj Sınırı kısmından ayarlamanızı yapabilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<
Weblopedi.net


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim