Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

24

Aralık
2013

Yazmak İçin Ortamınızı İyi Ayarlayın

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: 1 

tablet-bilgisayarDışarıdan basit gibi gözükse de işini ciddiye alan blog yazarları için “yazmak” başlı başına büyük bir şeydir. Yazılacak olan konu belli olsa dahi fikirlerin geliştirilmesi, yazıya dökülmesi ve düzenlenerek son halini alana kadar değiştirilmesi emek gerektiren bir iştir. Bu zincirde bir yerde bir eksik olduğunda, örneğin her şey hazır olsa da bir türlü cümleler kurulamadığında yazı tamamlanamaz, hazır hale getirilemez. Bu aşamalarda blog yazarını en çok etkileyen konulardan bir tanesi de yazının yazıldığı ortamdır. İşte biz de bu yazımızda, yazı yazdığımız ortamlar ve durumlar üzerine konuşalım istedik.

Blogunuz için yazılar yazıyorsanız eğer, birazdan sizlere tavsiyeler verecek olsak da her şeyden önce en önemli kısmın kendiniz olduğunu bilmelisiniz. Biz birazdan genel önerilerde bulunacağız fakat sizin yazabileceğiniz en iyi ortam, kendinizi en rahat hissettiğiniz ortamdır.

Örneğin ben ortalıkta çok fazla kablo olmasını sevmem. Eğer siz de benim gibi düşünülerdenseniz ve bir de dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bilgisayarınızı şarj edip tüm kablolarından uzaklaşabilirsiniz. Daha sonra da bilgisayarınızla birlikte boş bir koltuğa geçerek veya yatağınıza uzanarak bir ortamda yazılarınızı hazırlayabilirsiniz.

Eğer yazılarınızı masanızda yazacaksanız ortalığı biraz toplamanızda fayda var. Dağınık bir masa dikkatinizi dağıtacaktır ancak derli toplu bir masa size yazma konusunda daha çok yardımcı olacaktır. Masanızın aydınlatması da bir o kadar önemli. Masanız eğer yeterli ışık almıyorsa, bu sizi rahatsız edebilir. Bu tip durumlarda masanızın yönünü veya yerini değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun dışında masanıza bir masa lambası edinmek de iyi bir seçenek olabilir. Tam tersi şekilde aşırı ışık geliyorsa bu gözlerinizi rahatsız da edebilir. Yani ışık oranını iyi bir şekilde ayarlamalısınız.

Etrafınızda dikkatinizi dağıtabilecek neler var, hiç dikkatli baktınız mı? Yazı yazarken çok kolay şekilde dikkatiniz dağılabiliyorsa bu öğeleri uzaklaştırmanız faydalı olacaktır. Örneğin telefonunuzu farklı bir odada bırakıp gelebilirsiniz. Televizyonu kapatabilir, ihtiyacınız yoksa internet bağlantınızı kesebilirsiniz.

Artık birçok kafede kablosuz internet hizmeti var. Eğer evinizden farklı bir ortam arıyorsanız bu tür bir kafe de tam aradığınız yer olabilir. Dizüstü bilgisayarınızı veya eğer yazılarınızı tabletinizde yazıyorsanız tabletinizi yanınıza alıp gideceğiniz bir kafede güzel bir kahve eşliğinde yazılarınızı tamamlayabilirsiniz. Kafe ortamı, ferah ve farklı olması sebebi ile sizi daha da motive edebilir. Tabi seçeceğiniz kafenin çok fazla gürültülü olmaması ise size tavsiyemiz.

Aslında hep bilgisayarlardan bahsetsek de gideceğiniz her yere bilgisayarınızı götürmenize gerek yok. Her an yanınızda olmayabilir veya taşımakta zorluk çekebilirsiniz. Bilgisayar taşıma zahmeti yerine yanınıza alacağınız bir kalem ve birkaç kağıt da oldukça işinizi görecektir. Seçtiğiniz ortam neresi olursa olsun kalem ve kağıda anlatmak istediklerinizi daha kolay aktarabilirsiniz.

Tamamen sessiz bir ortamda kendinizi daha rahat hissediyor, dikkatinizi daha rahat toparlayabiliyorsanız ortam tercihiniz bir kütüphane de olabilir. Kütüphanelerde yer alan çalışma salonlarında kendinize sessiz bir yer bulup yazılarınızı burada yazabilirsiniz. Bu tip sessiz yerlerde cümlelerinizi toplarlamanız daha kolay olacaktır.

Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı da bir diğer önemli etmen. Çok soğuk veya tam tersi çok sıcak ortamlar sizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle bulunduğunuz ortamın sıcaklığını ona göre ayarlayabilir veya seçeceğiniz ortamı da sıcaklığına göre seçebilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Muhammet Şafak

    Ara 25, 2013

    Merhaba gercekten faydali bir yazi olmus ancak oturulan koltugun rahatligi gercekten cok onemli, eger etrafta bir televizyon vs varsa sahsen kulaklikla muzik dinlemekde guzel oluyor.

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim