Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

26

Aralık
2013

Yazmakta Zorluk Çeken Blog Yazarlarına Tavsiyeler

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

blog-yazmakBirçok blog yazarından belli bir zaman sonra çeşitli şikayetler gelmeye başlıyor. Bunlardan en önemlilerinden biri ise yazma, yeni yazılar üretme konusunda zorlukların yaşanması. Bir açılan bir metin belgesinin karşısında boş boş durmak, bir türlü cümleleri tamamlayamamak. Gerçekten yazarın da canını sıkan durumlar. Peki yazı yazma konusunda zorluk çeken blog yazarları neler yapabilir? Bunun üstesinden nasıl gelebilirler? İşte sizlere yepyeni tavsiyelerimiz.

Blogumuza bir zaman yazılar yazdıktan sonra çeşitli sebeplerden ötürü bir türlü yeni yazılarımızı tamamlayamıyor olabiliriz. Belki boş boş metin belgelerine bakıyor, birkaç cümle yazıp siliyoruz; belki de yazdıklarımızı beğenmiyor baştan yazmak istiyoruz. Yeni konular üretmekte zorlanıyor olabiliriz. Bilgisayarın başına oturduğumuzda dikkatimizi veremiyor, kafamızı toparlayamıyoruz belki de. O halde tam da bu noktada bir “değişiklik” yapmanın vakti gelmiştir, ne dersiniz? Sürekli tekrar ettiğiniz davranışlarınız bir sonuç vermiyorsa eğer değiştirin, farklı yöntemler deneyin. İşte sizlere çok iyi gelebilecek değişiklikler!

Bilgisayarla mı, Elde mi?

Sürekli bilgisayar karşısına geçip yazısını tamamlayamayanlardan biri de siz olabilirsiniz. Hatta saatlerce vakit harcayıp sonunda karşımızda tamamlayamadığımız konumuz kalıyor. O halde neden hala bilgisayarda ısrar edelim ki? Bir de elde yazmayı deneyelim. Yazı yazmaya niyetlendiğiniz zamanlar birkaç kağıt ve kalem alıp anlatmak istediklerinizi önce burada yazmayı deneyebiliriz. Çünkü kağıda el ile yazılarımızı yazmak, birçok kişiye ayrı bir motivasyon sağlıyor. Bilgisayar karşısında birkaç cümleyi tamamlayamazken eline aldığı kalemle sayfalar dolusu yazacak cümle bulunabiliyor. Tabi burada kullandığımız aracı değiştirmek sadece tek yönlü değil. Siz, ben zaten elde yazıyorum ancak yine de aynı şeyleri yaşıyorum diyorsanız; belki de sizin tam tersi şekilde bilgisayar karşısına geçmeniz gerekiyordur. Bir denemenizde fayda var.

Ortamınızı değiştirin!

Yazmak için sadece evinizdeki veya iş yerinizdeki çalışma masanıza mahkum kalmayın. Evinizin farklı bir odasına gidebilir ya da balkona çıkıp güzel bir havada yazmayı deneyebilirsiniz. Bir kafeye uğrayıp alacağınız bir kahve eşliğinde de yazılarınızı yazabilirsiniz. Bir park, bir bahçe, manzarası güzel olan bir bank… Tüm bu örnekleri hayal gücünüze göre çoğaltabilirsiniz.

Kafanızı dağıtın!

Beynen çok yorulmuş hissediyorsanız, bir yerde tıkanıp kaldıysanız belki de yazmaktan biraz uzaklaşmak size iyi gelebilir. Bireysel olarak veya arkadaşlarınızla çeşitli aktiviteler yapın. Örneğin yürüyüşe çıkın, alışveriş yapın, sinemaya gidin, evde film seyredin, oyun oynayın ve dahası. Kafanızı farklı konulara yönlendirmek biraz olsun dinlenmenizi sağlayacak ve yazma konusunda da daha çok motive edecektir.

Not alın!

Her zaman yazınızın başında değilsiniz. İşte bu zamanlarda, hayatınızın normal akışı içerisinde aklınıza gelen yeni fikirler, çeşitli ilhamlar olabilir. İşte onları kaçırmayın, not alın. Fikirlerinizi kısa kısa cümleler halinde telefonunuza dahi not alabilirsiniz. Böyle ara zamanlarda alacağınız notlar, yazı yazmaya başladığınızda size çok yardımcı olacaktır. Unuttuğunuz fikirleri, düşünceleri, söyleyeceğiniz her şeyi bu notlar sayesinde hatırlayabilir ve yazınızı daha kolay tamamlayabilirsiniz. İnanın belki de en verimli yöntemlerden birisi olduğunu göreceksiniz.

Okuyun!

Blog yazarlarının aynı zamanda okuması da gerekir. Özellikle “yazamıyorum” dediğiniz noktalarda okumak size adım attıracak yegane şeylerden biridir. Yazdığınız konulara benzer metinler okuyabileceğiniz gibi tamamen farklı konulardaki makalelere de yönelebilirsiniz. Okumak, hem konu olarak, hem yazım dili açısından ilham almanızı sağlayacaktır.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim