Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

28

Aralık
2013

Giyilebilir Teknolojilerle Asıl Hedeflenen Ne?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Teknoloji  |  Yorum: Yok  

giyilebilir-teknolojiTeknoloji hayatımızın her yerinde. Bu teknolojiler arasında telefon, bilgisayar, televizyon gibi harici olarak kullandığımız çeşitli ürünlerin dışında bir de aksesuar ve kıyafetlerimize yerleşenler var. İşte bunlar, giyilebilir teknoloji olarak adlandırılıyorlar. Bir monttan, bir saatten, bir gözlükten neler beklersiniz örneğin? İşte gelişen teknoloji ile birlikte bu tür ürünlerden aldıklarımız daha da artıyor. Peki, akıllı saatlerin, gözlüklerin ve benzeri teknolojik ürünlerin geliştirilmesindeki asıl amaç nedir? Bu çeşitli ürünler neden geliştiriliyor? Bu ürünlerle hedeflenen ne?

Biraz daha eski bir teknolojiden, Bluetooth kulaklıklardan başlayalım. Onun dışında şu an test aşamasını sürdüren Google’ın Google Glass adını verdiği bir gözlük de üretiliyor. Birçok farklı akıllı saat ise piyasada, bazıları da yolda. Hepsini daha da çeşitlendirebiliriz. Adı duyulmasa da daha niceleri var. Peki bu giyilebilir teknolojilerde ortak yönler arayarak devam edelim. Aslında hepsi klasik bir aksesuarımızın yerini alan ancak aynı zamanda telefonumuzla bağlantılı olan ürünler. O zaman hepsi için teknolojiyi hayatımıza daha da yerleştiriyorlar diyebiliriz. Daha farklı bir söyleyiş gerekirse eğer her anımıza daha fazla teknoloji katıyorlar. Bluetooth kulaklık kullandığınızı varsayalım. Normalde biri aradığı zaman cebinizden telefonunuzu çıkartıp cevap vermeye çalışacakken kulağınızdaki bluetooth kulaklığa bir tıklamanızla aramayı cevaplandırabiliyorsunuz. Yani ek bir zahmet, günlük koşturmanızdan bir an bile kaybetmenize lüzum yok.

Google Glass da aynı mantık ile tasarlanmış, yoksa neden bir gözlük olsun ki? Bir yere gittiğimizde etrafı biraz incelersek herkes kafasını önüne eğmiş telefonu ile meşgul oluyor. Ancak örneğin bir Google Glass kullanıcısı iseniz bir fotoğraf çekeceğiniz zaman telefonu cebinizden çıkartıp fotoğraf kısmını açıp çekim yapmak yerine akıllı gözlüğünüzle anında çekim yapabilirsiniz. Bir mesaj geldiyse eğer yine Google Glass aracılığı ile görebilir, sesli komutlarla cevaplandırabilirsiniz.

Akıllı saatler için de yine benzer özelliklerden bahsedeceğiz. Mesaj geldi mi, Facebook’ta yeni bir şeyler oldu mu, birisi aradı mı benzeri bildirimleri sürekli telefonunuzu kontrol edip öğrenmek yerine kolunuzdaki saat yardımı ile daha kolay ve pratik şekilde öğrenebilirsiniz. Saatler şu anda genel olarak sadece bildirim olup olmadığını gösterse dahi bu bile çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Öne çıkarmış olduğumuz kulaklık, gözlük ve saat ürünlerini çok daha çeşitli hale getirebiliriz, piyasada çok ilginç ürünler var. Ancak dediğimiz gibi hepsinin ortak amacı, hayatımıza daha fazla teknoloji empoze etmek; daha hızlı, daha pratik kullanım avantajları ile. Kimileri de bu hızlı gelişime çok büyük bir sevgi ve heyecanla bakarken kimileri de sevmiyor ve korku ile uzak duruyor. Peki ya siz hangi taraftasınız?

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim