29

Aralık
2013

Facebook’a Giriş Yaparken Telefonunuzla Doğrulayın

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet  |  Yorum: Yok  

facebook-mobileBirkaç gün önce “Twitter’a Giriş Yaparken Telefonunuzla Doğrulayın” başlıklı yazımızla telefonla doğrulayarak giriş yapma işlemini Twitter için anlatmıştık. Şimdi benzer bir işlemi Facebook üzerinden nasıl aktif hale getirebileceğimizi, Facebook hesabımıza giriş yaparken nasıl telefon ile doğrulama alabileceğimizi anlatacağız.

Öncelikle “Telefon’la doğrulayarak giriş nedir, ne işe yarar?” sorusu ile başlayalım. Bu sistemde, hesabınıza giriş yaparken kullanıcı adı ve şifrenizi yazdıktan sonra giriş yapabilmeniz için kayıtlı telefon numaranıza bir SMS gönderilir. Gönderilen bu kısa mesajda yer alan kodu siz ekrana girersiniz ve böylelikle hesabınıza girişinizi tamamlamış olursunuz. Bu sistem, hesap güvenliğimiz için önemlidir diyebiliriz. Çünkü telefonunuza gelen kodu girerek giriş yapan kişinin siz olduğunu kanıtlarsınız. Sizden habersiz şekilde bir kişi şifrenizi bilse dahi giriş yapmaya çalıştığında telefonunuza gelecek olan kodu öğrenemediği için hesabınıza ulaşamaz.

Peki, Facebook’a girerken telefonumuzla doğrulama işlemini nasıl aktif hale getirebiliriz?

Öncelikle Facebook hesabınıza kayıt edilmiş bir telefon numaranız olması gerekiyor. Eğer daha önceden onaylatmış iseniz bu adımı atlayabilirsiniz. Ancak henüz onaylama yapmadıysanız Facebook Hesabımıza Telefonumuzu Nasıl Onaylatırız? başlıklı yazımızda yer alan adımları izlemelisiniz. Bu adımları izleyerek hesabınıza telefon numaranızı kaydetmiş oluyorsunuz.

Aktif olarak kullandığımız bir telefon numarasını Facebook hesabımıza kayıt ettikten ve doğruladıktan sonra artık giriş yaparken de bu numarayı kullanabiliriz. Hesabımızın Facebook Güvenlik Ayarları sayfasına giriş yapalım. Üçüncü sırada yer alan Giriş Onayları kısmı bizim ilgilendiğimiz bölüm.

Giriş Onayları kısmının sağında bulunan “Düzenle“ye basıyoruz ve arkasından Bilinmeyen tarayıcılardan hesabıma erişmek için güvenlik kodu istensin maddesini işaretliyoruz.

Giriş Onayları hakkında kısa bir bilgilendirme yapan ekran karşımıza çıkacak. Burada Başla butonu ile devam edebiliriz.

facebook-giris-onaylari

Bizden ne tür bir telefon kullandığımızı öğrenmek istiyor. Yani Android, iPhone veya iPod Touch gibi akıllı bir cihaz mı yoksa diğer tür telefonlar mı diye soruyor. Eğer Android, iPhone, iPod Touch cihazlarını kullanıyorsanız sizden en güncel Facebook uygulamasını yüklemenizi de rica ediyor.

Biz “diğer” seçeneği ile devam ettik. Devam ettikten sonra telefonumuza bir doğrulama kodu gönderdiler. Bu kodu alana kadar ekranımızı kapatmamamız lazım. Kodun ulaşması birkaç dakika sürebiliyor, bizde öyle oldu. Kod telefonumuza kısa mesaj ile geldikten sonra ekranda ilgili alana giriyor ve işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Artık Facebook’a daha önce giriş yapmadığınız, yabancı bir tarayıcı üzerinden giriş denemesi olduğu zaman telefonunuza kod gelecek. Siz bu kodu girerek giriş yapabileceksiniz fakat başka kişiler bunu denerlerse giriş yapamayacaklar.

Dilediğimiz zaman aktif hale getirdiğimiz bu telefon doğrulama sistemini aynı yerden kaldırabiliyoruz. Giriş Onayları kısmı için Düzelt dedikten sonra tik işaretini kaldırıp Değişiklikleri Kaydet butonuna basarsak eğer yaptıklarımızı geri almış oluruz.

Not: Facebook’a doğrulama kodu yardımı ile giriş yapmak güzel ve güvenli denilebilir ancak maalesef telefonumuza kod gelmesi biraz geç sürüyor. Twitter ve Google hesaplarımız için doğrulama kodları anlık olarak gelirken Facebook’un gönderdiği kodlarda 2-3 dakika bazen de daha fazla gecikmeler oluyor. Bunu da akılda tutup giriş sistemimizi belirlememizde fayda var.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<
Weblopedi.net


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim