Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

4

Ocak
2014

Fidye Yazılımları Tehlike Saçıyor

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, İnternet, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

fidye-yazilimiTeknoloji dünyasını uzun süredir tehdit eden fakat son zamanlarda özellikle daha fazla dikkat çeken zararlılardan bir tanesi de fidye yazılımları. Kullanıcıları can alıcı noktalarından vurup tehditleri ile köşeye sıkıştıran fidye yazılımları karşısında insanlar ne yapacağını bilemiyor ve sanal korsanların kurbanı oluyor.

Fidye yazılımları diğer zararlılardan farklı olarak kullanıcıları doğrudan tehdit eder. Bir bilgisayara yerleşen fidye yazılımı öncelikle bilgisayardaki tüm metin belgelerini, resimleri, videoları ve müzikleri tarar. Bu taramanın ardından ya bilgisayarın tamamını ya da bilgisayarda önemli olduğunu tespit ettiği belgeleri kısmen kilitler, şifreler. Bu şifrelemenin ardından kullanıcıya hangi dosyaların şifrelendiği bilgisi iletilir, bu belgelere tekrar ulaşabilmesi için de online olarak belli bir miktar ödeme yapması söylenir.

Bu tür yazılımlar oldukça iyi şekilde planlanmaktadır. Kullanıcıları kenara sıkıştırıp endişelendirmek için birçok farklı yol izlenir. Özellikle bilgisayara yerleşen yazılım kullanıcıya belli bir süre sınırı tanır ve bu süre içerisinde online olarak ödeme gerçekleştirmez ise tüm şifrelenen dosyalarının silineceği belirtilir. Kullanıcılar ise tabi önemli dosyalarına ulaşamadıkları için bunları kaybetmek istemezler.

Fidye yazılımını kaldırmaya yönelik çalışma yaparlarsa yine şifreli dosyaların anında silineceği de yazılımlarda kullanıcılara bir diğer tehdit unsuru olarak sunuluyor. Kilitlenen dosyalara bir tek ödeme yapılarak ulaşılabileceği, belirtilen adımların izlenip ödeme yapılmaması durumunda ise dosyaların bilgisayardan kurtarılamayacak şekilde silineceği belirtiliyor.

Fidye yazılımlarında asıl amaç doğrudan para elde etmektir ve bilgi çalmak değildir. Bu tür yazılımlarda kurban durumuna düşen kullanıcıların istenen parayı kolay şekilde aktarabilmesi için birçok farklı online ödeme yöntemi sunulabiliyor. Özellikle son zamanlarda çok popüler olan ve takibi neredeyse imkansız olan Bitcoin de bu ödeme yöntemlerinden bir tanesi.

Dosyalarından endişe duyan birçok kişi maalesef ödeme gerçekleştiriyor. Ödeme yapanların şifreli dosyaları genellikle çözülüyor ve tekrar ulaşılabiliyor olsa da bilgisayarın tamamen kurtulup kurtulmadığı bilinmiyor. Böyle bir durumda yazılımdan tamamen kurtulduğumuzdan emin olmazsak eğer birkaç ay sonra aynı yazılım bilgisayarımızı tekrar ele geçirip fidye isteyebilir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim