Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

5

Ocak
2014

Makalelerde SEO Ve Kalite Arasında Denge Kuramayanlar

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

bad-seoWeb sitelerinin dünyasına girdiğiniz zaman en çok karşılaştığınız terimlerden bir tanesi mutlaka SEO (Arama motoru optimizasyonu) olacaktır. İnternette web siteleri için SEO konusunda birçok yöntem ve tavsiye yer alır ve bunları sitelerinizde uygulayabilirsiniz. Ancak Google gibi arama motorları için yapılan bu uygulamalar, aynı zamanda ziyaretçiler için de uygun olmalıdır ki asıl önemli olanı, ziyaretçilerimizi kaybetmeyelim. Fakat görüyoruz ki kimi zaman makalelerde uygulanan SEO ve kalite arasında denge kurulamıyor. “SEO yapacağız” diye anlatmak istedikleri önemli bilgileri bir anda anlamsız noktalara ulaştıran, ziyaretçi olarak bizleri makaleden uzaklaştıran yanlışlar yapılıyor.

Sizler bir blog yazarı iseniz eğer size bir soru soruyorum: “Makaleleriniz Google için mi, ziyaretçileriniz için mi?“. Birçok kişi bu soru karşısında “Google’da ne kadar iyi olursan, ziyaretçilerin de o kadar çok olur” diyebilir. O halde bir soru daha sorarak devam edelim: “Sitenize Google’dan gelen fakat okumadan hemen çıkan bir ziyaretçiyi mi tercih edersiniz yoksa makalelerinizi okuyup kalitesine hayran kalıp diğer günler tekrar tekrar sitenize gelen bir kişiyi mi?”. İşte burada ikinci şekilde davranan bir ziyaretçi kitlesi edinebilmek için öncelikle makalenin yazım kalitesine önem vermelisiniz.

Kalite önemli tabi buna kimsenin karşı çıkacağını sanmıyorum. Peki biz bu yazıyı ne üzerine yazdık, SEO ve kalite arasında denge kurulamıyor derken neyi kastettik?

İnternetteki makale için SEO tavsiyelerine bakarsak eğer genellikle malalelerde anahtar kelime ve kelime gruplarının metin içinde geçirilmesi önerilir. Bu bir yere kadar doğrudur. Ancak abartıldığı zaman bu durum göze çok fazla batar. Aslında uzun süredir hep benzer örnekleri görüp “kalite” üzerine yazılar yazıyoruz. Fakat son gördüğümüz bir makale örneği ile artık daha özel olarak bu konuyu ele alalım ve tavsiyelerde bulunalım istedik. Benzerini yapan bloglar sayıca çok olduğu ve hatta en büyük haber siteleri arasında bile bu tür örnekleri görebilirken direk olarak bir site adresini hedef almak istemediğimiz için makaleyi aynen kopyalamak yerine farklı bir konu üzerine benzer cümleleri biz yazacağız.

Bahsettiğimiz kötü örnekler şu şekilde yer alıyor:

“Herkes hangi meyvelerin kansere iyi geldiğini merak ediyor. Kanser çeşitlerinin sık görüldüğü dünyamızda hangi meycelerin kansere iyi geldiğini merak edenler oldukça fazla. Biz de meyvelerin faydalarını yazarak hangi meyvelerin kansere iyi geldiğini anlatalım istedik çünkü hangi meyvelerin kansere iyi geldiği oldukça önemli bir konu.

Meyveler kansere iyi gelir mi, hangi meyveler kansere iyi gelir diyenler mutlaka meyve yenilmesi gerektiğini…” (Konuyu ve cümleleri örnek vermek amacıyla rastgele belirledik.)

Siz de bu örneğimizi okurken muhtemelen rahatsız oldunuz. Çünkü önemli bir konuyu anlatmak için bloglarda yayınlanan benzer makalelerde, SEO uygulaması adı altında aynı kelime grupları tekrar edilip duruyor.

O halde size tavsiyemiz, öncelikle makalelerde kaliteli anlatımı yakalamaya çalışmanız. Tekrarlardan ve yanlış SEO uygulamalarından kaçınmanızdır. Böylelikle ziyaretçilerinizi kendinize daha kolay çekebilirsiniz. Biz ziyaretçiler de sizleri okumaktan çok daha memnun oluruz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim