Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

6

Ocak
2014

Facebook Hakkında Büyük Güvensizlik Sürüyor

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet  |  Yorum: Yok  

facebookSon günlerde Facebook’un gizlilik ihlali üzerine yeniden yoğunlaşılmaya başlandı. Bu sefer soru: Facebook gizli mesajları okuyor mu? Facebook’un kullanıcılar arasındaki mesajları okuyup reklam verenlere sattığı yönündeki iddialar sonucunda “Facebook gizli mesajlarımızı okuyor” iddiaları ortalığı karıştırdı ve eminiz ki birçok kullanıcıyı da endişelendirdi.

Facebook en başından beri farklı şekillerde de olsa hep gizlilik ihlali yaptığı, kullanıcıların bilgilerini reklam veren firmalara sattığı yönünde suçlamalarla karşı karşıya kalıyor. Suçlama oklarının ucunda Facebook yer alıyor olsa da ben öncelikle kullanıcı tarafına dikkat çekmek istiyorum. Suçlamaların en önemli nedenlerinden birisi her şeyden önce kullanıcıların bu sosyal ağda çok fazla özel bilgisini paylaşmasıdır diyebiliriz. Çünkü birçok kullanıcı aslında paylaşım yaparken, özel bilgilerini Facebook’ta paylaşırken ne kadar endişeli olsa da yine de bilinçsizce paylaşım yapabiliyor. Yapılan paylaşımlarla birlikte artan endişe ve “acaba bilgilerim çalınır mı?” sorusu da suçlamaların ve şüphelerin Facebook’a yönelmesine neden oluyor.

Facebook’un tabiki yaptığı büyük yanlışlar var. Kullanıcıların bilgilerini koruma konusunda yeterli hassasiyeti göstermediği ve reklamlar konusunda da yanlış yollar izlediğini düşünsek de bunu zaten herkes söylüyor, herkes Facebook’a suçlamalar yöneltiyor. Fakat biraz önce de dediğimiz gibi öncelikle kendimiz yaptığımız paylaşımlara, paylaştığımız bilgilerimize dikkat edersek endişelerimiz çok daha az olacaktır.

Gelelim güvensizliğimizin “Facebook özel mesajları okuyor mu?” kısmına. Yöneltilen suçlamalar henüz iddia olmaktan öteye geçmese de birebir mesajların okunduğuna ihtimal vermiyoruz. Tek tek tüm mesajların okunması ve bunların toplanıp reklam verenlere satılması doğru olmamanın dışında kolay da bir iş değil. Bunun yerine yine doğru bulmasak da anahtar kelime analizi yapılıyor olabilir. Örneğin bir arkadaşınızla konuşmanızda “mavi bir spor ayakkabı alacağım” sözü geçti ise “spor ayakkabı” sözcük grubunu tespit edip size spor ayakkabı ile ilgili reklamları gösteriyor ve özel mesajlarınızı böyle kullanıyor olabilir. Tabi bunlar bizim duyduğumuz iddialar karşısındaki tahminlerimiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim