Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

7

Ocak
2014

Yazılarınızı Google Drive İle Yazmayı Düşünür Müsünüz?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Blog Sahiplerine Özel, Google, Webmaster  |  Yorum: 1 

google-drive-dokumanBilgisayarları üzerinde birçok farklı kişi yazılar yazıyor, ödevler yapıyor. Yazarlar, blog yazarları, öğrenciler, öğretmenler kısacası bir şekilde metin yazmakta olan tüm kişiler. Peki siz de bunlardan biri iseniz hangi programı kullanıyorsunuz? Bir metin belgesi açıp onda mı yazarsınız? Yoksa birçok kişinin yaptığı gibi Microsoft Word belgesini mi tercih ediyorsunuz? Başka seçenekleriniz de var mı? Peki biz size bir de Google Drive’ı önersek?

Biz de bir blog yazarı olarak tüm blog yazarlarını örnek olarak düşünelim. Kimileri Word belgesinde, kimileri bilgisayarındaki Not Defteri ile kimileri ise bloglarına doğrudan online olarak yazıyor. Fakat bu sırada çıkan bir aksilik ile yanlışlıkla programı kaydetmeden kapatırsak, bilgisayarımız kapanırsa, elektrikler kesilirse yazdıklarımızı kaybedebiliyoruz. Aslında sık sık kaydederek devam etmemiz gerekiyor olsa da hepimiz unutabiliyoruz ve bahsettiğimiz gibi bir aksilikte yazdıklarımızın hepsinin veya bir kısmının olmadığını görüyoruz. Siz de böyle bir durum yaşamışsınızdır. İşte Google Drive bizlere bu konuda yardımcı oluyor.

Aslında Google Drive’ı duymuşsanız eğer, bir online depolama servisi olduğunu bilirsiniz. Bilgisayarımızdaki dosyaları Google Drive hesabımızda depolayabiliyor, saklayabiliyor ve sonra istediğimiz zaman ulaşabiliyoruz. Ancak Google Drive’ın bir depolama servisi olmasının yanında doküman, sunum, çizim, tablo oluşturma özellikleri de var. Bu tür dosyaları online olarak oluşturabiliyorsunuz ve dilediğiniz zaman da bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

google-drive-dokuman-1Google Drive adresine Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra solda yer alan Oluştur butonunu göreceksiniz. Bir metin belgesi için bu butona basıp Doküman seçeneğini seçmelisiniz. Kullanımı oldukça kolay, online bir yazılım diyebiliriz. En üstteki Untitled Document yazısına tıklayarak dosyanızın adını değiştirebiliyorsunuz. Birçok araç çubuğu da sizlere metninizdeki düzenlemeleri yapmanız için olanak sağlıyor.

Geldik asıl önemli olan ve Google Drive Dokümanını farklı kılan noktaya. Yazımızın başında bahsettiğimiz “kaydetmeyi unutma” durumlarına karşı Google Drive kendisi önlem alıyor. Siz metninizi hazırlarken anlık olarak kaydediyor. Zaten yazınızı yazarken bir yandan da en üstteki Kaydediliyor…  metnini de göreceksiniz. Her duraksadığınızda bu metin “Tüm değişiklikler Drive’a kaydedildi” olarak size güven verecektir. Yani bir anda tarayıcınız kapansa da, bilgisayarınız kapansa da yazdıklarınızı kaybetme riskiniz yok denebilir.

google-drive-dokuman-2

Google Drive’ın avantajları bu kadarla sınırlı değil. Siz dosyanızı ilk olarak .docx uzantısı ile yani Microsoft Word programına uyumlu şekilde oluşturmuş oluyorsunuz. Fakat bu dokümanı açtığınızda Dosya > Farklı indir adımlarını izlerseniz Farklı indir başlığı altında farklı formatların da olduğunu göreceksiniz. Microsoft Word belgesi olarak indirmenizin dışında PDF formatına da dönüştürüp belgenizi bilgisayarınıza yükleyebiliyorsunuz örneğin.

Yazdıklarınızın anında Drive hesabınızda kayıtlı olmasının diğer bir yönü ise internete sahip olduğunuz farklı platformlardan bunlara ulaşabiliyor olmanızdır. Yani bilgisayarınızda hazırladığınız metni daha sonra tabletinizden veya akıllı telefonunuzdan da düzenleyebiliyorsunuz.

İşte bu bahsettiğimiz özellikler, bize Google Drive’ın Doküman’larını çok sevdirdi. Biz de Weblopedi.net olarak uzun bir süredir, internetimizin olduğu zamanlarda Google Drive’ı kullanıyoruz ve madem çok memnun kaldık sizlerle de paylaşalım istedik. Umarız ki sizlerin de hoşuna gider.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    hazel

    Haz 06, 2014

    Merhaba,
    google drive kullanarak yazdığımız yazımızı bloggera nasıl aktaracağız?

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim