Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

8

Ocak
2014

Blogunuza Nasıl Vakit Ayırabilirsiniz?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: 2 

woman-bloggerDüzenli bir blog sahibi olmak, bu blogu hem yönetip hem de içerik sağlamak hiç de kolay bir iş olmayıp gerçekten önemli bir zaman da istiyor. Birçok blog sahibi bu noktada zaman ayırma konusunda sıkıntı çekerken “nasıl zaman ayırabilirim?” derdine düşüyor. Blog sahipleri, yeterince zamanları olmadığından, bloglarına ayıracak zamanı bir türlü bulamamaktan şikayetçi. Peki siz de bir blog sahibi iseniz bu sıkıntıları çekiyor musunuz? O halde blogunuza nasıl daha iyi şekilde vakit ayırabileceğinizi birlikte inceleyelim.

“Bloguma vakit ayıramıyorum” diyorsanız 24 saatinizi nelere harcadığınıza tek tek bakmanızda fayda var. Uyku, iş veya okul hayatı, yeme-içme, sosyal aktiviteler bir yana; asıl sormak istediğimiz sosyal ağlarda, oyunlarda ne kadar zaman harcadığınız. Çünkü vakit sorunu yaşıyorum diyen birçok kişi aslında zamanının çok büyük kısmını sosyal ağlarda veya bilgisayar oyunlarının başında harcıyor. Eğer blogunuza gerçekten iyi bir vakit ayırmak istiyorsanız keyfi harcadığınız zamanlardan kısıp bu zamanları blogunuza yönlendirmelisiniz. Belki de Facebook veya Twitter’da zaman geçirmeye başlamadan önce blogunuz için yaptığınız planları gerçekleştirmeli ondan sonra geri kalan vaktinizi rahatça sosyal ağlarda harcamalısınız.

Vakit ayırma konusunda problemler yaşadığını düşünen birçok kişinin diğer bir sorunu da aslında ayırdığı vakti verimli değerlendirememesi, yani vaktin bir türlü yetmemesi. Burada sorunumuz az zaman ayırabilmemize rağmen planlı davranmadığımız için bu zamanı da boşa harcamamız. Bu sebeple planlı olmak, özellikle pek de fazla zamanı olmayanlar için çok önemli konuma geliyor. Örneğin bilgisayarınızın başına yalnızca yarım saat oturmak için vaktiniz varsa o vakti nasıl değerlendireceğiniz daha başlarken aklınızda olmalı. Aksi takdirde onu mu yapsam, bunu mu yapsam düşünceleri ile zamanın büyük kısmı harcanıp gidiyor.

Plan yaparken mantık çerçevesinde kalmak da önemli. Elinizde olan zamanda gerçekten yapabilecekleriniz üzerinden gidin. Kısa bir zamana çok fazla şey sıkıştırmaya çalışırsanız eğer yapamadıklarınız moralinizi de bozabilir. Bunun yerine gerçekten yapabileceğiniz kısmına yönelin. Kısa bir vaktiniz varsa eğer yazacağınız bir konu için araştırma yapmak ve kaynaklar edinmek adına bu zamanı değerlendirebilirsiniz. Veya, önceden araştırdığınız ve aklınızda fikirler olan bir konu üzerine makalenizi hazırlamayı bir plan olarak düşünebilirsiniz.

O an için plan yaptığınız gibi günlük temponuzu da planlamak size zaman açısından büyük avantaj sağlayacaktır. Örneğin “sabah 08:00-08:30 saatlerinde konu araştırması yapacağım, öğlen 12:30-13:00 saatleri arasında araştırdığım konular üzerine yeni kaynaklar bulacağım ve alt başlıkları geliştireceğim, akşam 22:00-23:00 saatleri arasında makalemi hazırlayacağım” gibi, neyi ne zaman yapacağınızı kararlaştırdığınız bir plan doğrultusunda hareket ederseniz eğer zamanınızı boşa harcamadan blogunuza verimli bir vakit ayırabilmiş olursunuz.

Yine bir örnek vererek devam edelim. Gündem üzerine yazılar yazdığınız bir blogunuz olduğunu varsayalım. Neler olmuş, neler bitmiş, gündemde neler var, neler konuşuluyor gibi sorularımız için araştırdığımız kaynakları kaydetmek, zaman açısından yine iyi bir çözüm. Eğer gündemi merak ediyorsanız tabi haber siteleri başlıca yönleneceğiniz siteler ancak hangi haber sitelerini takip edecekseniz, haber siteleri dışında takip edeceğiniz güncel başka siteler de varsa eğer bunları tarayıcınıza kaydetmeniz hızınıza hız katacaktır. Gündem konuları ile ilgili siteleri ve yazıları tek tek bulmak yerine belli başlı belirlediğiniz internet sayfalarına doğrudan ulaşmanız mümkün.

Eğer tıkırında giden bir web siteniz var ise önceliğiniz içeriğiniz olmalıdır. İçeriğinizi düzenli olarak sağladıktan sonra vaktiniz kalırsa eğer blogunuzun tasarım, yerleşim gibi konularına yönelmelisiniz. Örneğin tasarımsal bir değişikliğe kafayı takıp çok fazla vakti bu alanda harcadığımızda bu sefer içerik olarak eksilmeye başladığımızı göreceğiz ve bu da canımızı sıkacaktır. O halde vakit sıkıntısı çektiğimizi düşünüyorsak önceliğimiz içeriğimiz, daha sonra tasarımsal iyileştirmeler olmalıdır. Tabi burada tasarımın önemli olmadığını kastetmiyoruz. Unutmayalım ki bir yandan da içeriği ziyaretçiye okutan tasarımdır.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

  Fatih

  Oca 12, 2014

  Bir blog kuracaktım ama hep aklımda zamanım olmadığı için yazı yazma sorunu vardı. Bu yazınız ile bir kez daha düşündüm zamanımı sanırım bu sefer blog tutmaya başlayacağım :D

  Cevapla

  Muhammet

  Oca 16, 2014

  Ne bilgisayar oyunu ne de sosyal medyada takılıyorum. Ama yinede pek zaman bulduğum söylenemez. Çoğu zaman bir gecede bir haftalık içeriği giriyor ve zamanlıyorum. Zaman sorunumu ancak bu şekilde çözebiliyorum…

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim