Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

9

Ocak
2014

Teknolojinin Limitsizlerine Dikkat!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Teknoloji  |  Yorum: Yok  

limitsizTeknoloji dünyasının birçok dalında uzun zamandır “limitsiz” kavramını duyuyoruz. Özellikle bizlere belli bir ücret karşılığı sunulan hizmetlerde firmalar bu kelimeyi kullanmayı oldukça seviyorlar. Tabi biz kullanıcılar da limitsiz kelimesini oldukça seviyor, ilgimizi hemen o yöne doğrultuyoruz. Peki, bu limitsiz olarak adlandırılan hizmetler adının hakkını veriyor mu? Satın aldığımız veya alacağımız bu limitsiz hizmetler için dikkat etmemiz gereken noktalar var mı?

TDK’da “limitsiz” kelimesinin anlamına bakarsak eğer “Sınırsız, herhangi bir kısıtlama olmaksızın” olarak açıklandığını görüyoruz. Herhangi bir kısıtlama olmaksızın dense de günlük hayatımızda, mobil operatörlerde, evlerimize aldığımız hizmetlerde, internet kotalarında, telefonla konuşma paketlerimizde, sms paketlerinde, internetten alınan hosting gibi servislerde ve daha aklımıza gelecek tüm teknoloji hizmetlerinde alt kısımdaki küçük fontlu yazılarda sınırlar konduğunu görüyoruz.

Hepimizin en çok aşina olduğu kısım, internet hizmetlerindeki limitsizler; “Limitsiz İnternetler”. Günümüzde firmalar özellikle altında yasal bir tabanın yer alması sebebi ile internet paketlerinde limitsiz ifadesini sıkça kullanıyorlar. 4-6-8 GB kotalı internet paketlerinin dışında limitsiz hizmetler de yer alıyor. Fakat limitsizlere de limitler getiren alt kısımda ufak yazılar var. Burada adil kullanım kotası, AKK, adil kullanım noktası, hız alanı benzeri isimler kullanılıyor. Siz siz olun, hangi limitsiz paketi almışsanız veya alacak olursanız altındaki bu ifadelere dikkat ediniz. Bir örnekle durumu açıklayalım. 20 Mbps hızında bir limitsiz fiber internet paketi satın aldınız. Hızından çok memnunsunuz. Sürekli videolar izliyor, dosyalar indiriyorsunuz. Adil kullanım kotası olarak belirtilen sizin için 50 GB ise, bulunduğunuz ay içerisinde download miktarınız 50 GB’ı geçtiğinde internetiniz kesilmiyor hala daha kullanmaya devam ediyorsunuz ancak hızınız 3 Mbps’e indiriliyor. Tabi burada 20 Mbps hız da 3 Mbps hız da maksimum hızlar. Sizin günlük tempoda elde ettiğiniz gerçek hız daha düşük. 3 Mbps hızına düşmenizle de bundan daha düşük bir performans elde etmiş oluyorsunuz yani. Her limitsiz internet paketinde internet hızı, adil kullanım kotası sınırı değişebilir. Hatta bir bayiye gidip aldığınız internet, herhangi özel bir pakete dahil de olmayabilir, daha farklı koşulları da yer alıyor olabilir. Bu nedenlerle siz araştırdığınız tüm paketler için bu rakamları sorun, öğrenin. Limitsizlere en çok ADSL ve fiber internet hizmeti sağlayan firmalarda rastlasak da aynı internet durumu mobil internet paketlerinde de geçerli. Operatörler limitsiz veya sınırsız adıyla mobil internet sunuyorlar fakat bu mobil internet paketlerinde AKK sonrası yaşatılan düşüş çok daha fazla seviyede.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim