Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

15

Ocak
2014

Blog Yazılarımız Ne Kadar Uzunlukta Olmalıdır?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: 2 

blogHer blog yazarının farklı yöntemleri var. Kimisi kısa kısa yazılar yazıp yayınlarken kimisi de bir makaleye çok fazla şey sığdırmaya çalışır. Peki, blog yazılarımız ne kadar uzunlukta olmalıdır? Uzun veya kısa olması belli bir avantaj sağlar mı? Makalelerimizin uzunluğu konusunda nasıl bir denge sağlamalıyız?

Blog yazarı olarak aslında makale uzunluğundan önce yazım kalitesi çok daha önemlidir. Anlatım dilinde eksiklikler yoksa, akıcı bir dil ile yazılmışsa bu, uzun veya kısa olmasından daha önemlidir. Çünkü böyle makaleler uzun da olsa kısa da olsa kendini okutur.

Tabi makalemizin konusuna dönecek olursak yazılarımızın uzunluğu hakkında belli bir denge de tutturmak bizim için avantajlı olacaktır. Bu dengeyi ise yine bir blog yazarı olarak kendimiz belirleyeceğiz.

Bir blog yazarının her yazısını belli bir kelime aralığında devam ettirmesi tabi imkansız. Yazılarımızın uzunluğunu öncelikle yazacağımız konu belirlemelidir. Konu, birkaç paragrafla anlatılabilecek ise yazımızı 150-200 kelime civarında yazabileceğimiz gibi alt başlıklarını da anlatarak konuyu detaylandırmak isterseniz 500-600 kelime civarına çıkabiliriz. Tam bu noktada önemli bir kısma dikkat etmemiz gerekiyor. Üzerine konuşacağımız yazımızı iyi tartmalıyız; ne detaylı bir konuyu kısaca yazıp havada bırakmalı ne de kısa bir konuyu fazla yazmak için tekrara düşürmeliyiz.

Yazıların okunma ve yeterli bilgiyi verebilme durumlarına göre ideal uzunlukları 300-500 kelime arasındadır diyebiliriz. Tabi biraz önce de belirttiğimiz gibi seçtiğimiz konuya göre kelime sayısının farklı olmasında sakınca yok fakat yazılar kısaldıkça veya uzadıkça beraberinde hem avantaj hem de dezavantaj getiriyorlar.

Kısa yazıların okunması daha kolay ve pratiktir. Vereceğiniz bilgiyi daha kısa cümlelerle verirseniz ziyaretçileriniz bu tür yazılarınızı okumaktan daha çok zevk alacaklardır. Çünkü bir sayfada çok uzun zaman geçirmeyi kimse sevmiyor ve herkes işlemlerini saniyeler içerisinde gerçekleştiriyor. Kısa yazılar bu tür avantajalar sağlarken bir yandan da içeriğinde anlatılanlar azaldığı için yeterli performansı sağlayamayabiliyor. Siz çok genel bir konu başlığı altında çok kısa bir bilgi verdiğiniz zaman içeriğiniz daralıyor ve böyle durumlarda da ziyaretçiler aradığını bulamayabiliyor.

Uzun yazılarda ise durum kısalara göre tam ters şekilde. Uzun yazılar ziyaretçilere daha fazla bilgiyi bir arada sürebilirken okumak ise çok zor hale geliyor. Birçok ziyaretçi uzun yazıları okumaktan sıkılıyor, onlara pratik gelmiyor.

Son olarak bir öneri ile de yazımızı bitirelim. Makalelerinizi yazarken eğer önünü alamıyor ve bir anda 1000-1200 kelimelere çıkıyorsanız makalenizi 2 veya kelime sayınıza göre daha fazla parçaya bölüp de yayınlayabilirsiniz. Böylelikle bu konunuzu daha okunabilir şekilde sunmuş olursunuz. Ancak parçalara ayırdığınız yazılar arasında link vermeyi de unutmayın.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

  netya

  Oca 31, 2014

  Blog yazarlığında önemli olan okuyucularınıza kaliteli içerik ve bilgiler sunmaktır. Bu noktada yazı uzunluğundan çok bu hususa dikkat edilmesi lazım…

  Cevapla

   Gökberk Durmaz

   Oca 31, 2014

   Evet çok doğru bir nokta. Bunu biz de her zaman savunuyoruz. Yorumunuz için çok teşekkürler :)

   Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim