Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

19

Ocak
2014

Adsense Raporundaki Kısaltmalar Ne Anlama Geliyor?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Google, Webmaster  |  Yorum: Yok  

adsenseBirçok web sitesi sahibi Google’ın Adsense adı verilen reklam ağında yayıncı olarak bulunuyor. Burada site sahipleri çeşitli boyutlarda reklamlar yayınlarken bir yandan da tıklama başına belli bir ücret kazanıyorlar. Adsense üyesi olan site sahipleri günlük, haftalık veya aylık olarak görebildikleri raporlarda çeşitli verilere sahipler. Bu veriler site sahiplerine gösterilirken karşımıza bazı kısaltmaları da görüyoruz. Reklamlar sonucundaki elde ettiğimiz kazanç raporlarını inceleyebilmek ve iyi değerlendirebilmek adına da bu kısaltmaların ne anlama geldiğini bilmemiz gerekli. Peki o halde hangi kısaltma ne anlama geliyor? Raporu incelerken nelere dikkat etmeliyiz?

Özellikle zorlu onay sürecinden geçip Adsense’e yeni giriş yapmış olanlar için raporda hangi verinin ne olduğunu anlamak güç olabiliyor. O halde her bir başlığın ne olduğuna birlikte bakalım.

Performans raporlarına girdiğimiz zaman Güne, Haftaya veya Aya göre raporları görebiliyoruz. Sağ üst köşeden de istediğimiz zaman aralığını belirleyebiliyoruz. Raporumuzda Sayfa görüntüleme sayısı, Tıklamalar, Sayfa TO, TBM, Sayfa BGBG, Tahmini kazançlar başlıkları var. Aşağıda sizin için hepsini tek tek açıkladık fakat sırasıyla anlatmak yerine daha iyi anlaşılabilmesi için bağlantı sıralarına göre gittik.

Sayfa görüntüleme sayısı: Adsense hesabınıza kayıtlı, reklam yerleştirdiğiniz sitelerinizin belirlediğiniz zaman aralığında kaç sayfa görüntülemesi yaptığını gösterir.

Tıklamalar: Görüntülenen reklamlardan belirlediğiniz zaman aralığında kaç tıklama elde edildiği belirtilir.

Sayfa TO: Reklam görüntülemelerinin yüzde kaçının tıklamaya dönüştüğünün basit bir hesabıdır. (Tıklama sayısı’nın Sayfa görüntüleme sayısına bölünmesi ve 100 ile çarpılması ile yüzde kaç olduğu bulunur. Örneğin 3000 sayfa görüntülemesinde 15 tıklama elde ediliyor ise Sayfa TO değeri 0,50% olarak gözükür.

Tahmini kazançlar: Belirlenen zaman aralığında elde ettiğiniz toplam tıklama sonucunda muhtemel kazancınız. Her tıklamanın size kazandırdığı miktar farklı olabilir. Kimisi tıklama başına az ücret kazandırırken bazıları da çok kazandırabilir.

TBM: Tıklama başına maliyet anlamına gelir. Tahmini toplam kazancınızın tıklama sayısına bölünmesi ile elde edilen ortalama değer. Zaman aralığı içerisinde 1 tıklamanın ortalama olarak ne kadar kazandırdığını gösterir. Örneğin 5, 10 ve 15’er kuruşluk 1’er tıklama elde ettiysek bu 3 tıklamanın sonucunda TBM değeri 0,10 TL olarak gözükecektir.

Sayfa BGBG: Açılımı Bin Gösterim Başına Gelir’dir. Siz tıklama başına ücret alsanız, gösterim başına ücret almasanız da bu değer basit bir matematik işlemi ile hesaplanır. Reklamları yerleştirdiğiniz sitelerin ortalama olarak her 1000 sayfa gösteriminde size ne kadar gelir getirdiğini belirtir. Örnek vermek gerekirse eğer 3000 sayfa gösterimi sonucunda 2,4 TL gelir elde ediyorsanız eğer Sayfa BGBG değeriniz 0,8 TL olacaktır.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim