Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

22

Ocak
2014

Facebook’ta Güvenliğinizi Sağlayabilmeniz İçin Önemli Ayarlar Ve Özellikler

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet  |  Yorum: Yok  

facebook-guvenlik

Sosyal ağlar, insanların sanal ortamda çokça vakit geçirdikleri bir yer. Ülkemizde ve dünyada birçok internet kullanıcısı Facebook, Twitter ve benzeri sosyal ağlardan en az bir tanesinin aktif üyesi. Eğer ülkemizi ele alırsak, sosyal ağlar arasında Facebook başı çekiyor. Ancak Facebook’ta da yazılanlar, paylaşılan fotoğraflar, uygulamalar derken çeşitlilik beraberinde güvenlik sorunlarını da getiriyor. Facebook’ta yayılan virüsler, tehtitler, çalınan bilgiler, çalınan hesaplar derken birçok insan Facebook hesabının ve paylaştığı kişisel bilgilerinin güvenliğinden endişeli. Biz de basit ve uygulaması kolay adımlarla “Güvenliğimiz için nelere, hangi noktalara dikkat etmeliyiz?” sorusunu cevaplandıracağız. Facebook hesap ayarlarımızın güvenliğimiz ile ilgili olan tüm noktalarına değineceğiz. Facebook içindeki ayarların dışında genel anlamda nelere dikkat etmeliyiz, hesabımızda hangi hataları çok fazla yapıyoruz gibi sorular üzerinden de anlatımımız devam edecek.

Öncelikle hesabımızda ufak değişiklikler yapmadan önce birçok kişinin sahip olduğu “benim hesabımı ne yapsınlar ki?”, “bilgilerimi çalıp ne yapacaklar?”, “hesabım çalınsa ne olur?” gibi fikirlerden kurtulmamız gerekiyor. Çünkü bir internet korsanı, sizin de hesabınıza göz dikebilir.

Belki de Facebook hesabınızı çok sıradan şekilde kullandığınızı düşünüyorsunuz. Belki de birkaç fotoğraf ve birkaç paylaşımın dışında internet korsanlarının dikkatini çekmeyeceğine inanıyorsunuz. Ancak her geçen zaman, Facebook hesapları çalınmaya devam ediyor. Yaşananlar bizlere, yakınınızdaki veya tanımadığınız herhangi bir kişinin şifre bilgileriniz için çeşitli tuzaklar kurabildiğini gösteriyor. Ayrıca belki de en basit olarak görebileceğimiz tehtitlerde bile sizin hesabınız üzerinden istemediğiniz reklamlar yayınlanıp duruyor.

Facebook İçinde Önemli Ayarlamalar Ve Özellikler

Facebook Hesap Ayarları

facebook-guvenlik-1Her şeye Facebook hesap ayarlarımız ile başlayacağız. Facebook’a giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki dişli çark simgesine basıp Hesap Ayarları seçeneği ile bu kısma giriş yapabilirsiniz.

E-posta: Facebook hesabınıza tanımlı olan e-posta adres veya adreslerinizin sizin kullandığınız, kontrolünüzde olan, güvenli hesaplar olmasına dikkat edin. Facebook hesabınıza ilk kaydolurken kullandığınız mail adresleriniz belki eski veya kullanmadığınız hesaplar olabilir. Şifrenizi unutmadan, kullandığınız bir e-posta adresini belirlemenizde fayda var. Ancak aktif olarak günlük hayatınızda diğer işlerinizde kullandığınız e-postanız olma zorunluluğu tabi yok. Facebook’a özel, başka bir hesabınızda kullanmayacağınız bir e-posta sahibi bile olabilirsiniz.

Şifre: Hesabımızı korumak için en önemli noktalardan bir tanesi tabiki şifre. Bulunması kolay olmayan ancak aynı zamanda kolayca unutmayacağınız bir şifre belirlemelisiniz. Bu, doğrudan şifrenizi kırmak isteyenlere karşı hesap güvenliğinizi arttıracaktır. Ayrıca başka internet sitesilerinde kullandığınızdan farklı bir şifre belirlemeniz de faydalı olabilir. Facebook dışındaki bir büyük internet sitesi hacklendiği zaman hackerlar aynı kullanıcı adı ve şifre kombinasyonunu Facebook üzerinden de deneyebiliyor. Böylece kullanıcı adı ve şifresi aynı olan kişilerin Facebook hesapları da tehlikeye girmiş oluyor.

Mobil Ayarları

Facebook Mobil Ayarları sayfamıza atlıyoruz direk olarak. Çünkü diğer başlıklarda anlatacaklarımız arasında mobil ayarlarımız önemli olacak. Facebook Hesabımıza Telefonumuzu Nasıl Onaylatırız? başlıklı yazımızda yer verdiğimiz adımları takip ederek siz de telefonunuzu Facebook hesabınıza kaydedebilirsiniz. Bu kayıt işlemininden sonra Facebook’ta bazı güvenlik önlemlerini kullanabiliyor olacağız.

Güvenlik

Facebook Güvenlik Ayarları sayfamız ile devam ediyoruz. Burada Giriş Onayları kısmından Facebook hesabımıza giriş yaparken telefonumuza biz olduğumuzu doğrulamak için kod gelmesini isteyebiliriz. Daha ayrıntılı anlatımımız için Facebook’a Giriş Yaparken Telefonunuzla Doğrulayın başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Telefonla doğrulama özelliğini kullanmak istemiyorsanız Giriş Bildirimleri kısmından da faydalanabilirsiniz. Bu özelliği Kısa mesaj seçeneği ile aktif hale getirirseniz eğer daha önce giriş yapmadığınız tarayıcılardan yapılan girişlerden anında haberiniz olur. Yani bir başkası hesabınızı açtığı zaman hemen haberdar olup önleminizi alabilirsiniz.

Güvenilir Kişiler diye bir uygulama da var Facebook’ta. Burada belirlediğiniz kişiler, hesabınıza erişemediğiniz durumlarda sizi kurtarabilirler. Gerçekten güvendiğiniz kişilere bu yetkiyi verebilirsiniz ve herhangi bir hesap çalınma durumunda bu kişiler sizlere yardımcı olabilir. Eğer hesap çalınması gibi bir durumla karşı karşıya kalırsanız veya şifrenizi unutursanız örneğin, güvenilir kişi olarak eklediğiniz bu kişi size bir kod verebilir ve hesabınıza tekrar erişmenize olanak sağlayabilir.

Aktif Oturumlar başlığı da diğer bir önemli kısım. O sırada oturumunuzun açık olduğu cihazları ayrıntılı şekilde görebiliyorsunuz. Hangi tarayıcıdan hangi saatte bağlandı. Hangi konumda yer alıyor gibi bilgiler görülüyor. Haberiniz olmayan bir bağlantı gördüğünüzde direk olarak Oturumu Kapat’a basarak uzaktan sonlandırabiliyorsunuz. Sizin açtığınız fakat açık unuttuğunuz hesaplar da olabilir. Bir yerde bu şekilde hesabınızı açık unutursanız yine aynı işlemi uygulamanız mümkün.

Gizlilik

Sıra Gizlilik Ayarları sayfamızda düzenlemeler yapmaya geldi.

İleride paylaşacağın gönderileri kimler görebilir? ayarını değiştirerek o andan sonra yapacağınız tüm paylaşımlar için varsayılan gizlilik seçeneğini belirlemiş oluyorsunuz. Burada özel hayatınızla ilgili paylaşımlarınızı herkesin görmemesi için tavsiye edilen ayar “Arkadaşlar”dır. Paylaşım esnasında değişiklik yapabilirsiniz.

Arkadaşlarının arkadaşlarıyla veya Herkese Açık paylaşmış olduğun gönderilerin hedef kitlesini sınırla bölümünde Geçmiş Gönderileri Sınırla linkini kullanarak geçmişte yaptığınız tüm paylaşımlara birden bir sınır getirebiliyorsunuz. Eğer geçmişinizde Herkese Açık veya Arkadaşlarının arkadaşlarıyla olarak ayarlanmış gönderileriniz varsa bunların hepsini sadece Arkadaşlar olarak değiştirmenizi sağlıyor.

Gizlilik sayfamızdaki diğer ayarlar biraz daha kişisel. Diğer ayarlamaları kendinize uygun şekilde yapabilirsiniz.

Takipçiler

Facebook’ta genellikle özel bilgilerimizden ipuçları taşıyan paylaşımlar yaptığımız için güvenliğimiz açısından herkesin bunları görebiliyor olmasını istemiyoruz. Takipçi Ayarları sayfamızda eğer Beni Kimler Takip Edebilir bölümünde “Herkes” seçili ise arkadaşınız olmayan kişiler de paylaşımlarınızı takip edebilir demek oluyor. Burada da takipçi ayarımızı Arkadaşlar olarak değiştirmenizi öneririz.

Uygulamalar

Hesap güvenliğimiz için en önemli yerlerden bir tanesine geldi sıra. Facebook hesabımızı, güvenliğimizi en çok tehtit eden öğeler arasında yer alan uygulamaları Uygulama Ayarları sayfamızdan kontrol altına alacağız.

Uygulama Ayarları sayfamıza giriş yaptığımızda Kullandığın uygulamalar bölümünde Facebook üzerinden giriş yaptığımız ve giriş yaparken de çeşitli izinler verdiğimiz tüm uygulamaları görebiliriz. Buradaki tüm uygulamaları tek tek kontrol etmelisiniz. Güvenilmeyen, adı bilinmeyen hiçbir uygulamayı burada barındırmamalıyız. Kimi zaman eğlence amaçlı çeşitli uygulamalara giriş yapıyoruz fakat tüm bunları bir defa kullandıktan sonra profilimizden kaldırmalıyız.

Her uygulamanın sağ tarafında yer alan Düzenle linkine basarak bizden hangi izinleri aldığını, hangi bilgilerimize ulaşabildiğini görebiliyoruz. Ayrıca her uygulama ismi ile aynı satırda yer alan çarpı işaretini kullanarak da uygulamaları hesabınızdan tamamen kaldırabiliyorsunuz.

Sadece adı duyulmamış uygulamalar tehlikeli olabilir diye bir şey yok. Bir anda hızla yayılan bazı uygulamalar neticesinde tehlikeli virüslerin birçok arkadaşımızdan aldığımız aynı uygulamaya ait davetleri ile de yayılabildiğini görüyoruz. Bakıyoruz birçok arkadaşımız aynı uygulamayı kullanıyor, o zaman güvenlidir sanıyoruz ancak aksine en güvenilmeyenleri de bunlar çıkabiliyor.

Reklamlar

Facebook hakkında sürekli güven problemleri yaşanmasının en büyük nedeni, çeşitli bilgilerimizi reklamlar için kullanıyor olması. Facebook Reklamları sayfasında da çok ilginç cümlelerle bizlerin bilgisini kullanmak için izin istiyor olsa da burada değişiklikler yaparak reklamlarında bizim bilgilerimizi kullanma diyeceğiz.

Facebook Reklamları sayfasına giriş yapıyoruz.

İlk bölüm Üçüncü Şahış Siteleri. Burada dikkatli okursak Facebook, üçüncü kişilere fotoğraf ve bilgilerini kullanma hakkı vermiyoruz diyor ancak sonra da ekliyor olur da verirsek diye: “Buna ileride izin verirsek, bilgilerinin nasıl kullanılacağını senin seçtiğin ayar belirleyecektir.” Geliyoruz bu kısmın sağında yer alan Düzenle linkine. Açılan kısmı Hiç kimse olarak değiştiriyoruz.

İkinci bölüm Reklamlar ve Arkadaşlar. Burada da özet olarak ilgi alanlarını, yaptıklarını biz toplayalım ve diğer arkadaşlarına reklam olarak gösterelim diyor Facebook. Biz bilgilerimizin hiçbir şekilde kullanılmasını istemediğimiz için buna da izin vermiyoruz ve biraz önce yaptığımız gibi bu bölümde yer alan Düzenle linkine basıyor ve burada yer alan kısmı da Hiç kimse olarak düzenliyor ve kaydediyoruz.

Üçüncü bölüm İnternet Sitesi ve Mobil Uygulama Özel Hedef Kitleleri. Burada da ufak bir değişiklik yapacağız. Anlatılan konu, bizim ilgi alanlarımızın ve bununla birlikte ilgi gösterebileceğimiz reklam türlerinin belirlenip Facebook dışında gördüğümüz bazı reklamların buna göre şekillendirilmesi. Biz de, neden benim ilgi alanım veya herhangi bir bilgim dışarıya gitsin ki, diyoruz ve aşağıdaki resimde sizin için işaretlediğimiz alandaki gibi durdurabilirsiniz linkine tıklıyoruz. Bu açılan sayfada Durdur diye bir buton yer alıyor, bu butona tıklıyoruz. Başarıyla durdurdunuz metni çıktıktan sonra artık Başlat butonu olduğunu göreceğiz. Evet bunu da güzel şekilde ayarlamış olduk.

facebook-reklam-ayarlari

Facebook Dışında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bizler bu kadar fazla ayarlar konusunda konuşmuş olsak da birkaç ayar ile güvenliğimizi sağlamamız pek mümkün değil. En büyük güvenlik açığının aslında insanda olduğunu bilmeliyiz. Dikkatsizlikler, önemsememeler çeşitli kötü sonuçların doğmasına sebep oluyor. O halde Facebook hesabımızın güvenliği için şu maddelere dikkat edebiliriz:

  • Yukarıda üzerine konuştuğumuz Facebook ayarlarına dikkat edelim. Özellikle şifremizi kolay bulunabilecek 123456 gibi seçmek yerine karışık, zor fakat bizim de hatırlayabileceğimiz bir şifre olarak seçelim.
  • Her gördüğümüz uygulamaya izin vermeyelim. İzin verdiğimiz uygulamalar masum gözükse de bizim haberimiz olmadan birçok sayfayı bize beğendirebilir, reklam paylaşımları yapabilir, arkadaşlarınıza virüslü paylaşımlar gönderebilir. En önemlisi de bu son söylediğimiz, yani birçok uygulama virüslü paylaşımlar yapmanıza neden oluyor. Hem arkadaşlarınıza zarar vermiş oluyorsunuz hem de bu sırada paylaşımlardan bir türlü kurtulamıyorsunuz.
  • Arkadaşlarımızdan gelen her paylaşıma da hemen atlamayalım. Zararlı uygulama mağduru olan arkadaşlarınız size virüslü paylaşımlar gönderiyor olabilir. Özellikle paylaşımın yanına eklenen yorumda gariplikler varsa dikkat çekiyor ancak artık birçok sahte paylaşım da dil kurallarına uygun ve yüksek inandırıcılıkta oluyor.
  • Bilgisayarımızda virüs programı bulunduralım. Çeşitli zararlı yazılımlara dikkat edelim. Bu yazılımlar nedeniyle bilgisayarımızdan giriş yaptığımız Facebook hesabı çalınabilir.
  • Facebook’a her zaman facebook.com adresi üzerinden girelim. Sahte, benzetilmeye çalışılmış sayfalara dikkat etmeden giriş yapmaya çalışırsanız hesabınız ele geçirilecektir. Özellikle bu noktada e-posta adresinize gelen maillere çok dikkat etmelisiniz. Mailler üzerinden bir linke tıklamamalısınız.

Sonuç

Aslında biz her ne kadar her noktayı uzun uzun yazsak da baktığımızda hepsi ufak ve basit şeyler. Biraz dikkatli olursak hesabımızla ilgili pek de güvenlik sorunu yaşamayız.

Peki sizler bütün bu önlemleri alıyor musunuz? Nelere dikkat ediyorsunuz?

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim