Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

23

Ocak
2014

Yandex Para Birimi Kurları Arasında Bitcoin’i De Göstermeye Başladı

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Yandex  |  Yorum: Yok  

yandex-bitcoin-ceviri

Türkiye’de gerçekleştirdiği farklılıklarla adı duyuran, yerelliğe önem vermesi ile öne çıkan Yandex, yine Türkiye’nin de üzerine sık konuşmaya başladığı bir konu üzerine, Bitcoin üzerine adım attı. Yandex, artık para birimleri arasında çeviri yaparken Bitcoin çevirisini de arama motoru içerisindeki araç ile sunmaya başladı. Böylelikle Bitcoin‘in güncel değerini para birimleri cinsinden görebileceksiniz.

Yandex’te halihazırda zaten bir para birimi dönüştürücüsü yer alıyordu. Yandex.com.tr‘de “1 dolar kaç lira”, “1 euro kaç lira” benzeri aramalar yaparak güncel kur bilgilerine ulaşabiliyordunuz. Bu tip bir arama yaparak arama motoru sonuç sayfasında karşınıza çıkan araçta birimleri de değiştirebiliyorduk.

Yandex, Türkiye’nin de üzerine çokça konuştuğu Bitcoin konusunda bir adım attı ve bitcoin üzerine bir kaynaktan aldığı verileri aracına yerleştirdi. Böylelikle artık Yandex arama motoru üzerinden “1 Bitcoin kaç Türk Lirası?” arama kalıbını kullanarak 1 bitcoinin güncel olarak kaç Türk Lirasına eş değer geldiğini çıkacak olan araç üzerinden görebilirsiniz. Bu kalıbı ararken Bitcoin yerine kısaltması olan BTC‘yi; Türk Lirası yerine TL‘yi, Lira‘yı da kullanabilirsiniz.

Biraz önce belirttiğimiz arama kalıbında ayrıca birimleri değiştirerek Bitcoin’in Amerikan Doları, Euro, İngiliz Sterlini ve Rusya Rublesi değerlerini de görebiliyorsunuz.

Aslında Yandex’in Bitcoin’in kaç TL ettiğini göstermesinden öte para birimleri arasında yer vermesi olayın daha önemli kısmı. Türkiye’de ve Dünya’da benzerlerinin yakalayamadığı başarıya erişen Bitcoin hala geleceği şüpheli bir ödeme sistemi olarak geçiyor. Kimileri gelecekte online ödeme konusunda büyük bir pay sahibi olabilecek bir sistem olduğunu düşünürken kimi kişiler tarafından da popülerliğinin bir anda söneceği ve bir şekilde üzerine kurulduğu sistemin çökeceği düşünülüyor. Bakalım Bitcoin’in hızlı tırmanışının sonu ne olacak?

Öte yandan ek bir not olarak benzer bir para birimi dönüştürücüsü eskiden beri Google’da da kullanılıyor. Ancak henüz Google’dan Bitcoin’e yönelik doğrudan kur hesaplama aracı yok. Önümüzdeki günlerde, aylarda Google da böyle bir araç ekler mi yoksa Bitcoin’den uzak mı durur, onu da zaman gösterecek.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim