Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

24

Ocak
2014

Facebook’ta Her Video’ya Atlamayın! Yeni Virüs Yayılıyor

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet  |  Yorum: Yok  

facebook-tehlikeli-paylasimFacebook’ta uygulamalar ile yayılan virüsler hesapları tehdit ediyor. Zararlılar içeren paylaşımlar yapan bu virüsler ile birçok Facebok üyesi farkında olmadan arkadaşlarını da tehlikeye atıyor. Foyası ortaya çıkan aldatma yöntemleri yerine hemen yenisi, çok daha inandırıcısı ortaya çıkıyor. Hal böyle olunca da bu tuzaklara düşmemek için izlediğimiz her bir videoya dikkat etmemiz gerekiyor.

Mutlaka siz de görmüşsünüzdür en son “Sesim çok kötü” deyip kareoke videosu süsü verilmiş paylaşımlar vardı. Şimdi bir anda kesilen bu paylaşımlar yenilendi. Artık yerine Youtube.com üzerinden eklenen ilginç bir video görünümlü paylaşımlar var. İlk bakışta anlamak imkansız denilebilir. İşte bu da tehlikeyi büyük ölçüde arttırıyor.

Size Facebook üzerinde yapılan bir paylaşımı örnek olarak göstereceğiz. Aşağıdaki paylaşımda komik bir video süsü verilmiş. Video başlığı, yazısı, resmi ile oldukça inandırıcı. Link olarak da youtube.com yazılması inandırıcılığını arttırıyor fakat birkaç arkadaşımızda birden aynı paylaşımı aynı yorumla gördüğümüzde şüphelendik tabi. Videonun üstüne mouse imlecinizle gelirseniz eğer ekranın sol alt kısmında yönleneceğiniz adres gözüküyor. Gördüğünüz gibi bu adres Youtube’dan tamamen alakasız bir sitenin linki.

facebook-tehlikeli-paylasim

Burada yapmamız gereken tıklamadan önce mouse imleci ile üzerine gelip hangi adrese yönleneceğine bakmak. Youtube’dan farklı bir adres çıkıyorsa dikkat şart. Site adını internete yazarak da izlemeden önce virüs mü değil mi tespit edebilirsiniz.

Eğer siz farkında olmadan bu tip paylaşımlar yapmaya başladıysanız alacağınız önlem çok basit ve buna kolaylıkla son verebilirsiniz. Facebook Uygulama Ayarları linkine tıkladıktan sonra hesabınızda güvenilir olmayan tüm uygulamaları kaldırın. Böylelikle bu virüsten siz de kurtulabilirsiniz.

Aman dikkat, bu inandırıcı tuzaklara düşmeyin.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim