Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

5

Şubat
2014

Flash Bellek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Teknoloji  |  Yorum: Yok  

flash-bellekHayatınıza dair alacağınız her ürün için ayrı özen gösteriyorsanız ve şu sıralar da bir flash bellek arıyorsanız yazımız tam size göre. Konu teknoloji marketlerinde satılan belki de en basit ve ucuz ürünlerden biri olan flash bellekler dahi olsa satın alırken zevkimize, ihtiyaçlarımıza uygun olması; günlük yaşantımızda kullanırken en iyi şekilde kolaylık sağlaması önemli. Bu sebeple alacağımız bu taşınabilir belleklerin genel olarak bazı özelliklerine çok dikkat etmeli, iyi bir karar vermeliyiz.

Piyasada yer alan flash belleklere baktığımızda yüzlerce farklı çeşit görüyoruz. Her biri için de en az 2-3 hafıza çeşidi var. Hal böyle olunca önümüzde seçenekler çok fazla, karar vermek ise çok zor. Hepsi aynı, kaç liralık şey ki deyip geçmek kolay belki ama onun yerine her birini diğerinden ayıran özelliklere dikkat ederek kendimiz için iyi bir seçim yapmak daha yerinde olacaktır. O halde dikkat etmemiz gereken noktaları sıralayabiliriz.

Kapasitesi Ne Kadar?

Flash belleklerin asıl amacı doğrultusunda öncelikle hafıza seçimine önem vermeliyz. Günümüzde yaygın olarak 8, 16, 32 GB’lık modeller yer alırken daha yüksekleri de satışta görülebilmekte. Sizin için en iyi olan tercih ise ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek olandır.

Eğer flash belleğiniz ile yalnızca metin belgeleri, pdfler, sunular taşıyacaksanız, bunların dışında az sayıda resim veya müzik, birkaç filmi aşmayacaksanız günümüzdeki en düşük kapasite olan 8 GB sizin için yeterli olacaktır. Taşımak istediğiniz fotoğrafların görüntü kalitesi ve sayısı da fazla ise, filmlerinizin boyutu büyükse, ihtiyacınız olan kapasite daha da artacaktır. 16 GB’a, 32 GB’a yönelebilirsiniz.

Size önerim ihtiyacınız olmayan büyüklüğe boşuna para vermemeniz. Standart olarak taşıdığınız bazı dosyalarınız vardır, yanınızdan ayırmadığınız. Bunları hesaba katmalı, toplam boyutunu ölçmelisiniz. Örneğin toplamda 7-8 GB civarında dosyanız yer alıyorsa 16 GB’lık bir bellek almanız üzerine ekleyebileceğiniz dosyaları da düşünerek daha doğru olacaktır.

Büyük Mü, Küçük Mü?

Çeşit çeşit flash bellekler bir yandan boyut olarak da küçülmeye başladı. Artık seçeneklerimiz arasında çok küçük olanlar da var. Eğer siz taşıması kolay olsun, yanımda fazlalık olmasın derseniz en küçük modeller sizi etkileyebilir. Fakat birçok kişi küçük modelleri kaybetmekten endişe ediyor; biraz büyük ve kalıplı olanları daha kullanışlı buluyr. Burada tercih tamamen sizin.

Eğer anahtarlığınıza veya bir askı ipine takıp yanınızda taşımak istiyorsanız anahtarlığınızı daha fazla şişirmemesi için küçük modellerin sizin için daha uygun olabileceğini unutmayın. Tam bu noktada unutmayalım. Neredeyse bütün modellerde anahtarlık veya askı ipi için bir tutma deliği bulunsa da bazılarında olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

USB 2.0 Mı, 3.0 Mı?

Alacağınız flash belleğin hangi USB formatını desteklediğini dikkate almalısınız. Ancak USB 3.0 belleklerinizden 3.0 verimini alabilmek için kullandığınız bilgisayarın da USB 3.0 girişi olmalı ve bu girişe bağlamalısınız.

USB 2.0 ve 3.0 arasındaki en büyük fark, sağladığı veri aktarım hızıdır. 3.0, 2.0’a göre 10 kata kadar hız sağlayabiliyor. Günümüzde birçok bilgisayar USB 2.0 desteğine sahip ancak 3.0 desteğine sahip değil. Yine de yeni üretilen bilgisayarlarda 3.0 formatı destekleniyor.

USB 3.0 flash bellekler biraz daha pahalı olsa da uzun vadeli bir kullanım düşünüyorsanız aradaki farkı ödediğinize değecektir. Fakat USB 3.0 desteği olmayan bir bilgisayarda kullanarak ek bir avantaj elde edemezsiniz.

Fiyatı?

USB belleklerin fiyatı aylar geçtikçe daha da ucuzluyor. Tabi daha uygun fiyatlı bir ürün alabilmek için aylar beklemek anlamsız çünkü beklemeniz için belli bir süre yok. Fakat bulunduğumuz gün alacağımız ürünü bir süre yapacağımız araştırma ile en iyi fiyat ile alabiliriz.

Beğendiğimiz bir ürünü uygun bir fiyata almak, fazladan para ödememek için teknoloji marketlerini bir süre gezmek iyi olacaktır. MediaMarkt, Teknosa, Bimeks, Gold gibi mağazalarında veya Carrefour, Migros, Kipa gibi alışveriş mağazaları içerisindeki teknoloji bölümlerinde bir fiyat araştırması yapabiliriz. Aynı zamanda online alışveriş imkanı sunan teknoloji firmalarının internet sitelerinde de fiyatı kontrol etmekte fayda var. Online alışverişte daha uygun fiyatlı seçenekler karşımıza çıkabiliyor. Aynı şekilde firmaların düzenli olarak yaptığı indirimleri de takip etmek diğer bir seçenek.

Marka Ve Son Araştırma

Markayı en sona yazdık aslında çünkü birçok marka kullanıcıya geldiğinde benzer performansı sunuyor bize göre. Yine de markaları da değerlendirmekte fayda var. Markayı ve almayı düşündüğümüz modeli doğrudan internete yazarak yorumları okuyabilir, tanıtım videosu yer alıyorsa inceleyebiliriz. Her olumsuz yorum ürünün kötü olduğu anlamına gelmez ancak yine de bir fikir oluşturabilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim