Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

11

Şubat
2014

Twitter’da Bilmeniz Gereken 5 Özellik

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Twitter  |  Yorum: Yok  

twitterDaha önce sizlerle paylaştığımız Gmail’de Bilmeniz Gereken 5 Özellik başlıklı yazımızın ardından şimdi de Twitter için benzer bir yazı hazırlamak istedik. Bu yazımızla birlikte Twitter’da tweet göndermek ve diğer tweetleri okumak dışında hangi 5 özelliğini kullanabileceğimizi, bu özellikleri başka ne gibi şekillerde kullanabileceğimizi, ne gibi işlerimize yarayabileceklerini anlatacağız.

1- Daha Güvenli Hesap Yönetimi İçin Telefonla Doğrulama

Daha önceden anlatmış olduğumuz telefon doğrulama sistemini bu 5 özellik altında bir daha tekrar etmek istiyoruz.

Twitter hesabımıza daha önceden bir telefonumuz tanımlı ise Güvenlik ve gizlilik sayfamıza giriş yaptıktan sonra ilk başta yer alan Giriş doğrulaması kısmında Giriş doğrulaması isteklerini +90500000000 numarasına gönder seçeneğini seçiyoruz. Bundan sonra hesabımıza giriş yapmak istediğimiz zamanlarda bu girişi tamamlayabilmek için telefonumuza bir doğrulama kodu gönderilecek.

Nasıl yapıldığını daha ayrıntılı anlattığımız yazımız: Twitter’a Giriş Yaparken Telefonunuzla Doğrulayın

Twitter’a telefonumuzu nasıl tanımlayacağımızı anlattığımız yazımız: Twitter Bildirimleriniz Cep Telefonunuza Gelsin!

2- Onaylanmış Hesaplar

twitter-onaylanmis-hesap

Twitter’da ünlü kişilerin veya markaların resmi hesaplarının tespiti için Onaylanmış Hesap diye bir kavram var. Kimliğini onaylayan ünlü kişiler veya resmi hesap olduklarını onaylayan markaların yanında onaylanmış hesap simgesi çıkıyor. Sol tarafa eklediğimiz ufak simge onaylanmış hesap olduğunu gösteren Twitter simgesi.

Bu simgeyi gördüğünüz hesapların ünlülerin veya kuruluşların resmi hesapları olduğuna inanabilir, sahte hesaplardan böylelikle kaçınabilirsiniz. Ancak unutmayalım ki resmi hesap olmasına rağmen birçok büyük kuruluş veya ünlü doğrulama yapmamış vaziyette. Yani bu simgenin bulunmaması kesinlikle sahte hesap olduğunu göstermez ancak bulunması kesinlikle gerçek hesap olduğunun bir kanıtıdır.

3- Mention Başta Mı, Sonda Mı?

Tweet gönderirken birinin kullanıcı adını @ ile tweetinize eklediğiniz zaman o kişiden bahsetmiş, o kişiye bir şey söylemiş oluyorsunuz yani Twitter ağzı ile mention atmış oluyorsunuz. Ancak tweetiniz içerisinde @weblopedi gibi kullandığınız mention kalıbının başta veya ortada ve sonda olması arasında fark olduğunu biliyor muydunuz?

Twitter’ın pek fazla bilinmeyen bir özelliği belki de bu. Eğer tweetinizin en başında mention kalıbını yerleştirirseniz doğrudan o kişiye bir şey söylemiş olursunuz. Bu tweeti tweet akışlarında takipçileriniz görmez. Fakat tweetinizin ortalarında veya sonunda bu kalıbı kullanırsanız yani mentiona yer vermeden önce başka bir kelime yer alıyorsa bu durumda tweetiniz herkese açık olur diyebiliriz. Sizi takip edenler bu tür bir tweetinizi ana sayfalarında görürler.

4- Tweetleri Favorilerinize Ekleyin

Twitter kullanıcıları genellikle bu özelliği bilir ve kullanırlar. Biz ise sizlere alternatif seçeneklerle birlikte özelliği tanıtacağız.

Bir tweetin üzerine geldiğimizde sol alt tarafında Favorilere ekle diye bir özelliğin yer aldığını görüyoruz. Tweeti Favorilere ekle diyerek işaretlediğimiz zaman bunun temel işlevi beğendiğimizi göstermektir. Yani Facebook’taki beğen butonu gibi.

Bir tweetin içerisindeki fikri onayladığımızı ve desteklediğimizi, yazılanı beğendiğimizi favorilerimize ekleyerek belirtebiliyor olsak da aynı zamanda daha sonra tekrar ulaşmak istediğimiz tweetler için de böyle bir yol izleyebiliriz.

Örneğin bir kişinin tweetinde yer alan bir makale için o anda vaktiniz yok, daha sonra okumak ve nerde yazıyordu bu diye kaybetmek istemiyorsunuz. Veya bir tweete cevap yazacaksınız ancak yine o anda cevap yazmaya vaktiniz yoksa, paylaşılan bir şarkıyı tekrar dinlemek istiyorsanız… Hepsini özetlemek gerekirse herhangi bir sebepten dolayı yer alan bir tweete daha sonra tekrar ulaşmak için favorilere ekle seçeneğini kullanabiliriz.

Favorilerimize ekledikten sonra istediğimiz bir zaman profilimize girmeli, sol üstte yer alan Favoriler sekmesine giriş yapmalıyız. Burada açılan sayfada işaretlemiş olduğumuz tüm tweetlere tekrar ulaşmış oluyoruz. Vakit bulamayıp okuyamadığımız makaleleri işte şimdi okuyabilir, şarkıları kaybetmeden tekrar dinleyebiliriz. Favorileriniz arasından istediklerinizi istediğiniz zaman, işiniz bittiğinde favorilerinizden çıkartabilirsiniz.

5- Tweet Arşivinizi Bilgisayarınıza İndirin

Twitter’ın bizlere sağladığı bir özellik ile geçmiş tüm tweet ve Twitter’daki profilimiz hakkında her şeyi bir arşiv olarak bilgisayarımıza indirebiliyoruz.

Twitter Ayarlar sayfamıza giriş yapıyoruz ve sayfanın alt kısmında Arşivini iste butonunu kullanarak arşivimizin hazırlanmasını istiyoruz ve işlemleri tamamlayarak Twitter arşivimizi bilgisayarımıza indiriyoruz. Böylelikle hangi tarihte hangi tweetleri atmışız, ilk tweetlerimiz nelermiş görebiliyoruz.

Arşivi bilgisayarımıza indirmekle ilgili daha ayrıntılı bilgi için yazımız: Twitter’da Hesap Arşivimizi Bilgisayarımıza Nasıl İndiririz?

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim