Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

12

Şubat
2014

Şirketlerin Sosyal Medya Hesaplarını Kim Yönetmelidir?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet  |  Yorum: 1 

sosyal-medyaSosyal ağlarda şirketlerin kendilerini temsil etmeleri gerektiğini söylüyoruz, sürekli de söylenmeye devam ediyor. İnsanlara ne yaptığınızı anlatabilmek, potansiyel müşterilerinizi çekebilmek, onlarla iletişimde olabilmek, reklamınızı yapabilmek için en kolay yöntemlerden bir tanesi bu sosyal ağları kullanmaktır. Peki şirket için önemli olan, şirket adına açılan bu sosyal medya hesaplarını kim yönetmeli? Kim veya kimler bu sosyal medya hesaplarında paylaşım yapmalı?

Günümüzde artık yükselmekte olan bir meslek tanımı yer alıyor: sosyal medya uzmanlığı. Büyük veya büyümekte olan şirketler için bu alanda, yani sosyal medya konusunda uzman olan kişiler şirket hesaplarını yönetmelidirler diyerek sorumuza kısa bir cevap verelim ancak gerisini de açıklamaya devam edelim. Herkes sosyal ağları kolaylıkla kullanabilir ancak herkes gerçekten bir sosyal medya uzmanı olamaz. Firmanız için seçeceğiniz sosyal medya uzmanı temelde hedef kitlenize uygun paylaşım yapabilmeyi, hesapları güncel olarak tutabilmeyi, hedef kitlenizle etkileşimi sağlayabilmeyi, karşı tarafın tepkilerine doğru şekilde yanıt verebilmeyi bilmelidir. Ayrıca yapılanların raporlanabilmesi, iyi bir çizgi ile devam ettirilebilmesi de önemlidir.

Büyük şirketler sosyal medya hesaplarının yönetimi konusunda bir kişiyi işe alabilirler. Hatta şirket büyüdükçe bu hesapların yönetimi bir kişiye değil bir ekibe bağlı olacaktır. Ancak küçük şirketler için bu durum zor olabileceği için şirket sahibi ya da çalışanlardan bir veya birkaçı bu görevi üstlenebilirler. Şirketi doğru şekilde temsil edebilecek vakti ve bilgisi olan bir şirket sahibi isterse sosyal medya hesaplarını günlük olarak güncel tutabilir ve iletişim ağını devam ettirebilir.

Facebook, Twitter gibi ağlarda hesap kontrolü çok kolay gibi gözükse de her gün, gün boyu bunu doğru şekilde devam ettirebilmek beceri ister. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızın kontrolünü siz alıyorsanız şirketinizin bu temsiliyeti için önemli rol oynayacağınızı bilmelisiniz. Başka birine devrediyorsanız da gerçekten kime devrettiğinizi bilmelisiniz. Bu kişi şirketinizi yansıtabilecek, pot kırmadan potansiyel müşterilerinizle iletişiminizi koparmadan dengeyi kurabilecek mi?

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    aydan cener

    Şub 12, 2014

    gercekten boyle bısı hıc dusunulmemıstı.sorunun cevabını merakla beklemekteyım

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim