Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

15

Şubat
2014

Şirketlerin Sosyal Medya Sayfalarında Takipçileri İle İletişimi Nasıl Olmalıdır?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet  |  Yorum: Yok  

Şirketler ve sosyal medya denildiğinde karşımıza birçok soru ve bu sorulara verilebilecek uzun uzun cevaplar çıkıyor. Biz de bu sorulara ayrı ayrı yazılarımızda karşılık arayalım istedik.

sosyal-medya

Daha önce sizlere Şirketlerin Sosyal Medya Hesaplarını Kim Yönetmelidir? ve Şirketler Sosyal Medya Paylaşımlarında Nelere Dikkat Etmeliler? başlıkları ile iki farklı yazı sunmuştuk. Şimdi de firmaların sosyal medya sayfalarında veya hesaplarında, onları takip eden kişileri ile iletişimleri üzerine konuşacağız. Bu iletişimin nasıl ve ne şekilde olması, nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacağız.

Zaten “Şirketlerin sosyal medya sayfalarında takipçileri ile iletişimleri nasıl olmalıdır?” şeklindeki bir soruyu soruyorsak bir kere iletişimin olması gerektiğini baştan söylüyoruz demektir. Zaten sosyal ağların temeline indiğimiz zaman bunların iletişim üzerine kurulu olduğunu görüyoruz.

Evet, firmaların Facebook, Twitter gibi sayfalarında bir iletişim var fakat bu iletişimin sağlıklı şekilde sürdürülebiliyor olması da önemli. Yani firma bir paylaşımda bulunuyor, izleyenler bir yorumda bulunuyor veya bulunmuyor, olay burada kalmamalı.

Öncelikle sosyal medyada bir “marka olarak biz”i takip eden bir kişi;

  • bize ilgi duyuyor, bizi merak ediyor demektir,
  • bizim hali hazırdaki bir müşterimiz veya potansiyel müşterimizdir,
  • bizim hakkımızda bilgi istiyor, belki bizden bir ürün veya hizmet almak istiyordur.

O halde bunları aklımızda tutalım ve takipçilerimizden birisi bir yorum veya tweet ile sayfamızdan bizimle iletişime geçmeye çalışıyorsa şunları yapmaya özen gösterelim:

  • Sorularına yanıt vereceğiz veya sorularına cevap bulabilecekleri linklere yönlendireceğiz.
  • Şikayetleri varsa eğer bu şikayetlerine önem verdiğimizi göstereceğiz, çözüm yönetimini anlatacak veya nasıl iletişime geçerlerse ne yaparlarsa çözüme kavuşabileceklerini söyleyeceğiz.
  • Eleştirilerine kulak asacağız. Bir kişi eleştiriyorsa (sadece karalama amaçlı olanları söylemiyoruz) sizin o açığınızı kapatmanızı, daha iyi olmanızı istiyordur. O halde eleştirileri dinleyecek, cevaplandıracağız.
  • Sayfamızda yorum olarak yer alan eleştirileri eğer uygun bir dille yazılmışlarsa sırf sayfamızda olumsuz bir söz yer almasın diye düşünmeyecek ve silmeyeceğiz. Bir yorumu silmek demek o kişiye senin yorumunu önemsemiyorum mesajını iletir. Müşterilerinizi bu şekilde kendinizden soğutmak da istemezsiniz.

Cevaplarımızı yazarken şirketimizin duruşunu bozmamamız önemli. Her kişiye karşı iyi niyetle yaklaşmalı, mümkün olduğunca karşı tarafın yorumlarını havada bırakmamalıyız. Fazla sayıda yorum gelse de mümkün olduğunca kişiye karşılık vermeye çalışalım. Verdiğimiz karşılıklar insanlara önem verdiğimizin bir göstergesi olacaktır.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim