Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

16

Şubat
2014

Twitter’da Başta Veya Sonda Mention’ın Farkı

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Twitter  |  Yorum: Yok  

twitter-mentionTwitter’da bir tweetimiz içerisinde bir kullanıcının adına @ ile yer verdiğimiz zaman buna bahsetmek yani mention deniyor. Peki bir kişinin kullanıcı adına tweetimizin başında ya da ortasında ve sonunda yer vermenin farklı olduğunu biliyor muydunuz?

Bu durumdan Twitter’da Bilmeniz Gereken 5 Özellik başlıklı yazımızda belirtmiştik ancak yine ayrıntılı olarak açıklayalım istedik. Twitter mentionlarında ince bir çizgi yer alıyor. Eğer bahsettiğimiz kişinin kullanıcı adı tweetimizin başında yer alıyorsa Twitter bunu farklı yorumlarken ortalarında veya sonunda yer alıyorsa farklı şekilde yorumluyor.

Eğer bir tweetinizin başında kullanıcı adı yer alıyorsa doğrudan o kişiye bir şey söylediğiniz anlamına geliyor diyebiliriz. Ancak kişinin kullanıcı adı ilk kelimeden sonra yer alıyorsa o kişiden bahsediyor oluyorsunuz. Peki bu fark Twitter’da neyi etkiliyor?

Mention tweetimizin başında yer aldığı zaman sadece kullanıcı adına yer verdiğimiz kişiye bu tweet iletilirken bizi takip edenler zaman akışında görmezler. Mention ortada veya sonda yer alıyorsa bizi takip edenler ana sayfalarındaki zaman akışlarında bunu görürler.

Özet geçmek gerekirse;

  • “@weblopedi Twitter üzerine yeni bir yazı yayınladı” şeklinde bir tweet atarsak bizi takip eden kişilerin tweet akışında bu mentionımız gözükmez. Doğrudan gönderdiğimiz kişi tarafından görünebilir.
  • “Twitter üzerine @weblopedi yeni bir yazı yayınladı” dersek aslında aynı anlamı versek de bu tweetimizi bizi takip eden kişiler de ana sayfalarındaki tweet akışlarında görebilecekler.

Samimi olduğumuz arkadaşlarla sohbet için gönderdiğimiz tweetler için 1. şekli seçebilirken daha genel, fikir belirtmek, bir konuya ortak olmak, bir marka ile iletişime geçmek için 2. kalıbı kullanmak daha faydalı olacaktır.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim