Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

18

Şubat
2014

Google’da Günün Konusu: Ertem Eğilmez

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet  |  Yorum: Yok  

ertem-egilmez-doodle

Bugün günlerden 18 Şubat. Ertem Eğilmez‘in 85. doğum günü. Google da önemli günlerde hazırladığı doodle ismi verilen özel bir logo hazırlayarak Ertem Eğilmez’i unutmadığını gösterdi ve ana sayfasından doğum gününü kutladı. Türk halkına da bu büyük sinema adamını tekrar hatırlatmış oldu.

18 Şubat 1929 doğumlu olan Ertem Eğilmez aramızdan 21 Eylül 1989’da ayrıldı. Doğumunun üzerinden geçen 85 yıl sonra Google.com.tr onu ana sayfasına taşıdı.

Google’ın zaman zaman çeşitli önemli ve güzel günlerde bunu ana sayfasına Doodle adını verdiği logoları ile taşıdığını biliyoruz. Tabi bizler de önemli kişilerimizin bir dünya devi tarafından hatırlanıyor olmasına ayrıca seviniyoruz. Peki, Ertem Eğilmez kimdir?

Ertem Eğilmez’den kısaca bahsetmek gerekirse sinema dünyasının en önemli isimlerinden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Çok önemli senaryolar yazdı Ertem Eğilmez. Onlarca film yönetti, onlarca filmin yapımcılığını üstlendi. Özellikle güldürü türündeki filmleri çok beğenildi. Ama belki de yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği, Türk halkının aklında en çok kalan, en önemli filmleri Hababam Sınıfı serisiydi. Hababam Sınıfı, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Tatilde, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor ve Hababam Sınıfı Güle Güle filmlerinden bahsediyoruz. Günümüzde bile hala ilk defa izliyor gibi geçiyoruz ekranın karşısına.

Bugün günlerden 18 Şubat. Google 18 Şubat 1929’un 85. yıl dönümü şerefine bugün boyunca ana sayfasında Hababam Sınıfı’nı yansıtan bir Doodle’a yer veriyor. Yazımızın başında yer alan Doodle’a.

Ve son olarak, iyi ki doğdun Ertem Eğilmez.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim