Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

20

Şubat
2014

Microsoft Word Dosyalarını PDF’e Nasıl Çeviririz?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar  |  Yorum: Yok  

word-to-pdfKimi zaman belgelerimizi PDF formatına çevirmek istiyoruz. Eğer elimizde Microsoft Word belgemiz varsa bu işlemi yapmak için ek bir araca ihtiyacımız yok. Kolaylıkla Word dosyamızı PDF formatına çevirebiliriz. Ayrıca çeviri yaparken elde edeceğimiz PDF için görüntü kalitesi ayarını da nasıl yapabileceğimizi göreceğiz.

(Anlatımımız için Microsoft Word 2010 programını kullandık.)

Başta da belirttiğimiz gibi elimizde bir Word belgemiz var. Bu belgemizde hem resimler hem de yazılar birlikte bulunabilir. Biz deneme amaçlı yarım sayfa yüksek kaliteli bir resim ve sayfanın geri kalanında da yazı kullandık.

Öncelikle bu Word dosyamızı açıyoruz. Normalde .docx uzantılı olan bu Word belgemiz için sol üst köşeden Dosya ve ardından Farklı Kaydet yolunu izliyoruz.

Karşımıza çıkan ekranda kayıt türü olarak Word Belgesi yazacaktır. Biz buradaki çubuğa basarak seçeneğimizi değiştireceğiz. Aşağıdaki resimde görebildiğimiz gibi karşımızda birçok seçenek var. Ama biz burada PDF ile ilgileniyoruz. Öncelikle PDF formatını işaretliyoruz.

word-to-pdf-dosya-turu

Bu adımda kaydetmeden önce kayıt dosyamız için çözünürlük ayarımızı kontrol edeceğiz. Kaydet butonunun yanında bulunan araçlar sekmesini açıyor ve Resimleri Sıkıştır‘a basıyoruz.

word-to-pdf-resimler-1

Karşımıza resimlerle ilgili seçenekler çıkacak. Hedef çıkış: seçenekleri ile ilgileneceğiz. En yüksek çözünürlük Yazdırma (220 ppi) olandır. Orta derecede olan Ekran (150 ppi) ve en düşüğü ise E-posta (96 ppi) seçeneği. Eğer resimlerimizde görüntü kaybını en az oranda yaşamak istiyorsak yazdırma seçeneğini seçmeliyiz. Word belgemizde ekli olan grafiklerin görüntü kalitesi önemli değilse ve PDF dosyamızın minimum boyutta çıkmasını istiyorsak da E-posta olarak adlandırılan seçeneğe ayarlayabiliriz. Biz örnek olarak kullandığımız Word dosyasını Yazdırma seçeneği ile kaydettiğimizde dosya boyutumuz 276 KB tuttu. E-posta seçeneği seçili iken kaydettiğimizde ise dosya boyutu 122 KB olarak gözüküyordu.

word-to-pdf-resimler-2

Bize uygun olanı seçtikten sonra Tamam diyoruz ve bir önceki ekranda da Kaydet butonu ile PDF dosyamızı oluşturmayı tamamlıyoruz. Artık Word belgemizi PDF formatına dönüştürmeyi başardık. Birçok Word belgesinin PDF’e dönüşümünde de ek hiçbir web servisine veya eklentiye ihtiyaç duymadan işlerimizi halledebiliyoruz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim