Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

20

Şubat
2014

Facebook, WhatsApp’ı Satın Almak İçin 16 Milyar Doları Gözden Çıkardı

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, Mobil  |  Yorum: Yok  

whatsappSon günlerin sosyal medyayı çalkalayan konularından bir tanesi de bu satın alma. Facebook, WhatsApp‘ı satın almak için toplamda 16 milyar doları gözden çıkardı. İşin ekonomik boyutunu cümlemizden çıkaracak olursak eğer “Facebook, WhatsApp’ı satın aldı” şeklinde özetleyebiliriz. Yazımızın geri kalanında da kısaca parasal kısmından bahsedip bölümü kapatacağız ve asıl olarak kullanıcı taraflı bir değerlendirme yapacağız.

Parasal kısımla başlıyoruz. 16 Milyar Dolar. Söylenmesi oldukça kolay olsa da arkasından gelen sıfırlara baktığımızda nasıl büyük bir hacme sahip olduğunu görüyoruz (16.000.000.000 dolar). Bu ücretin 4 milyar doları nakit ve 12 milyar doları ise hisse olacak şekilde toplamda 16 milyar doları WhatsApp için gözden çıkardı. İşte 16 milyar dolara alındı sözlerinin kaynağı da bu. Ancak ek olarak bu rakamı 19 milyar dolar seviyesine çeken 3 milyar dolar daha var. Bu miktarın da kurucu ve çalışan herkese hisseleri için zaman içerisinde verilebileceği belirtiliyor.

Açık ki uzun süredir WhatsApp’ın ivmeli bir yükselişe sahip olduğunu ve gelecekte daha da popüler hale geleceğini herkes görüyordu, teknoloji dünyasında olan devler de buna dahil. Hatta bununla birlikte birçok teknoloji devinin WhatsApp’ı satın almayı düşünmüş olduğunu tahmin etmek de çok zor değil. Ama ipi göğüsleyen Facebook oldu.

WhatsApp verileri yalnızca 2 ay kadar önce, 19 Aralık 2013’te aylık aktif kullanıcı sayısının 400 milyon olduğunu gösteriyordu. Bundan tam iki ay sonra, 19 Şubat 2014’te yayınlanan blog yazısı ile verilen bilgiye göre WhatsApp aylık 450 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu açıklandı (Günlük hesaplandığında ise 360 milyon aktif kullanıcısı var.). Yani sadece 2 ayda WhatsApp 50 milyon yeni aktif kullanıcı edindi ve bu ivmeli yükselişi devam ettiriyor. Şu anda yarım milyona yakın kişi WhatsApp’ı aktif olarak kullanıyor diyebiliriz. Bu sayı akıllı telefonların normal telefonların yerini almaya devam etmesiyle daha da artacaktır. Yani kısacası WhatsApp’ın elinde aslında çok büyük bir kullanıcı kitlesi var. Şimdi sıra Facebook’un internet ortamında gücüne güç katmak, iletişim ağını kuvvetlendirerek kullanıcı ağını genişletmek için satın aldığı WhatsApp’ı nasıl kullanacağında.

WhatsApp’ın Facebook tarafından satın alınmasının kesinleşmesi aklıma her şeyden öte ilk olarak WhatsApp’ın Blog’unda geçtiğimiz Haziran ayında yazılan bir yazı geldi. “Biz neden reklam satmıyoruz?” başlığı altında Türkçe’ye çevrilen yazı aslında çok manidar şimdi. Beni en çok korkutan Facebook’un egemenliğinde WhatsApp’ın bu iyi duruşunu bozacak olması. Çünkü son zamanlarda Facebook’ta kenarlarda ve zaman akışında yer alan sponsorlu reklamları çok sık görmek beni oldukça rahatsız ediyordu. Peki, Facebook kendinde yürüttüğü bu reklam stratejisini WhatsApp’a aktarırsa ne olur?

WhatsApp, büyük ihtimalle ilk yıldan sonrası için belirlenen 1 $’lık ücretinden vaz geçecek. Facebook herkese yayabilmek için bu ücreti kaldıracaktır diye tahmin ediyoruz. Ancak şu anda zaten böyle bir ücrete rağmen birçok kişi WhatsApp’ı ücretsiz kullanıyor. Fakat bu ücretin kaldırılması ile birlikte Facebook rahatsız edici reklam ağına WhatsApp’ı da dahil edecek mi yakın bir zamanda? İşte böyle bir durumun oluşması halinde kullanıcılarının karşısında WhatsApp şu anki duruşunu bozmuş olacak.

Bir diğer merak ettiğimiz konu ise Facebook bünyesinde yer alan Facebook Chat ve WhatsApp arasında bir bağlantı kurulabilecek mi? Örneğin acaba ileride web tarayıcımda Facebook üzerinden bir kişiye mesaj atarsam o buna WhatsApp ile erişebilecek mi?

Bir başka yönden bakarsak, WhatsApp genç bir kullanıcı kitlesine sahip. Twitter’ın yükselişi ile birlikte Facebook’un genç kitleyi kaybettiği yönünde sonuçları olan araştırmalar görüyoruz. WhatsApp satın alması Facebook’un genç kitleyi bu yolla kazanıp kazanamayacağını da düşündürüyor.

Aslında aklımızda soru çok. Facebook bu dev satın alma ile birlikte WhatsApp’a sahip oldu. Herhalde genele bakarsak kimse Facebook’un bu satın alma ile yanlış bir adım attığını söyleyemez. Ancak Facebook’un elindeki bu avantajı doğru kullanıp kullanmayacağını da bilemeyiz tabi.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim