Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

21

Şubat
2014

Google, Yerel Seçimlere Özel Portalını Duyurdu

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet  |  Yorum: Yok  

google-yerel-secimler

İnternet ortamında devlerin yerelleşmesinden bahsediyoruz. Birçoğu yabancı merkezli olan internet devleri çalışmalarını, hizmetlerini bizler için yerelleştirerek, bizlere özel konularda çalışmalar yaparak ilerliyor. Bu durum da yöneldikleri ülkelerde onlara avantaj sağlıyor. İşte Google’ın Türkiye’ye yönelik attığı farklı bir adım daha: yerel seçimlere özel portal.

30 Mart 2014’te yapılacak olan yerel seçimler yaklaşırken siyasilerin çalışmalarını, haberlerini duyuyor belki de takip ediyoruz. Google da 2014 yerel seçimlerine özel bir portal oluşturarak haberleri ve diğer tüm seçim bilgilerini burada toplamaya başladı.

Google Yerel Seçimler linkinden ulaşabileceğimiz portal içerisinde çok farklı özelliği birden barındırıyor. Örneğin Sohbetler linkine tıkladığımızda 30 Mart’a kadar süren bir takvim görüyoruz. Bu takvimde 28 Şubat-28 Mart arasındaki birçok gün dolu. Bu günlerde, belirtilen saatlerde (geneli 21:00 fakat ilerleyen günlerde farklı saatlerde kişiler de yerini alabilir) yerini alan siyasileri canlı izleme imkanı sunuluyor. Google hesabınız üzerinden hatırlatma ayarlayabiliyor ve saat geldiğinde adayları canlı olarak izleyebiliyorsunuz. Siyasiler sorularınıza bu etkinlik aracılığı ile yanıt verecekler. Ayrıca bu sayfada yerel seçimlerde adayların seçim kampanyalarını nasıl yürütebilecekleri konusunda bir kitapçık da yer alıyor. Kitapçığa Seçim Kampanyası Yönetiminde Dijital Dönem linkinden ulaşabilirsiniz.

Haberler sekmesine geldiğimizde ise yerel seçimle alakalı haberlere tek bir yerden ulaşmamız mümkün. Farklı haber kaynaklarından toplanan bu haberler için il bazında özelleştirme de yapabiliyor ve ilimizle ilgili olanları inceleyebiliyoruz.

Trendler sekmesinde İstanbul, Ankara ve İzmir adaylarının Google’da ne kadar arandığını gösteren bir trend uygulaması var. Günlük, haftalık veya aylık bazda bu üç şehirdeki adaylar Google’da ne kadar aranmış takip edebiliyorsunuz. Şu anda adayların aranma hacimleri düşük olsa da 30 Mart seçimlerine doğru bunların artması da muhtemel.

Adaylar ve Seçim Sonuçları’na geçtiğimizde ise bizi canlı seçim sonuçları sayfası karşılıyor. Henüz seçimlere zaman varken ne kadar süre kaldığını gösteren bu sayfada seçim zamanı sonuçları canlı olarak takip etmek mümkün olacak. Fakat şimdi de haritada yer alan şehirleri seçerek hangi ilde, hangi ilçede kimlerin aday olduğunu görebiliyoruz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim