Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

25

Şubat
2014

Şirket Bloglarında Yalnızca Kendinize Yer Ayırmayın

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

Şirketler ve blogları etiketimiz üzerinden yazılarımıza devam ediyoruz.

blogŞirketler internet sitelerine ek olarak bir de blog oluşturmaya başladılar. Çünkü hem blog oluşturmak ve şirket sayfasını bu blogla desteklemek büyük avantaj sağlıyor hem de potansiyel müşterilere ek olanaklar da sunulmuş olunuyor. Ancak şirketlere, bloglarında yalnızca kendilerine yer ayırmamalarını tavsiye ediyoruz. Gerçekten faydalı bir firma blogu reklam odaklı geliştirilmemelidir.

Herhangi bir alanda faaliyet gösteren bir firmanın internet sitesine girdiğimde, ilgi alanımdan dolayı mıdır nedir, genel olarak siteyi inceledikten sonra ilk olarak blogu var mı diye bakma ihtiyacı hissediyorum. Firmaların bünyelerinde oluşturdukları blogları okumak ayrı bir keyif veriyor, tabi kimi zamanlarda.

Birçok firmanın blogunda gördüğüm durum; genelde sadece o firma hakkında haberler, duyurular yer alıyor. En fazlasında ise şirketin servisleri ile ilgili nasıl yapılır tarzı anlatımlara yer veriliyor. Ancak benim önerim şu, sadece firma içinde sınırlı kalmamalı. Ben böyle bir bloga girdiğimde karşımda sürekli reklam varmış gibi hissediyorum. Karşımda sürekli o firmanın duyuruları, haberleri var. Başka bir şey yok.

Peki ben ne mi öneriyorum? Yalnızca firma içinde sınırlı kalmayın. Yani blogunuzda sizinle ilgili haberler ve duyurular tabi yer almalı. Ayrıca nasıl yapılır yazıları da çok iyidir. Ancak bunlara farklı şeyler de ekleyin. Ziyaretçilerinizin bu blogda iyi bir vakit geçirmesini sağlayın. Bunun için bu bahsettiğimiz türde içeriklere ek olarak şirketin sektörü ile ilgili genel yazılara da yer verin.

Örneğin giyim üzerine satış yapan bir e-ticaret sitesini varsayalım. Bu şirketin açacağı blogda haberleri, duyuruları dışında şu tür nasıl yapılır yazıları yer alabilir:

  • nasıl üye olunur?
  • nasıl indirim kuponu kullanılır?
  • nasıl ödeme yapılır?

Ayrıca bu e-ticaret sitesi sektörü ile ilgili olduğu ve hedef kitlesinin ilgisini çekebileceği için şu konular üzerine yazılar yazabilir:

  • moda
  • kadın giyim
  • erkek giyim

Bu 3 genel başlık altında çok sayıda alt başlık bulunabilir. Örneğin erkek giyim konusunda “erkeklerde atkı bağlama şekilleri” gibi bir başlık üretip firmanıza yönelik değil, doğrudan kullanıcıya yönelik yazılar seçebilirsiniz.

Bu önerilerimizde olduğu gibi bir firma blogu, hedef kitlesinin ilgisini çok rahat şekilde çekebilir. Müşterileri veya potansiyel müşterileri firmanın blogunda fazlaca vakit geçirebilir ve bu da firmaya avantaj olarak geri döner.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim