Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

2

Mart
2014

WordPress Sayfalarımı Yoruma Kapatmalı Mıyız?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster, Wordpress  |  Yorum: Yok  

yorum-yokBazı zamanlarda WordPress’in bize sağladığı bir özellik ile gerek tüm WordPress sitemizi gerekse sadece bazı sayfalarını, yazılarımızı yoruma kapatabiliyoruz. Peki genel bir değerlendirme yapacak olursak “site içeriğimizi yoruma kapatmalı mıyız?”, “kapatmak ne derece doğru olur?” gibi soruları bu yazımızda tartışacağız.

Bazı sabit sayfalarımıza veya tekil sayfa olarak geçen, yayınladığımız yazılara yorum yapılmasını istemeyiz. Bunu da WordPress üzerinden kapatabiliriz. Ancak genel itibari ile blog yapılarında yoruma kapatmayı tavsiye etmiyoruz. Kimse yorum yapmıyor olsa da yorum bölümünün tüm yazılarınızda açık olması bir avantaj sağlar.

Yorum bölümü okuyucularınızla olan etkileşiminizi arttırabilecek bir öğedir. Yazdıklarınız hakkında sizlere sorular sorabilir, yazınıza ek bilgiler sunabilirler. Ayrıca siz de onların yazdıklarını cevaplandırarak etkileşimi devamlı kılarsınız. İşte bu durum devamlı ziyaretçiler edinmemiz, ziyaretçilerimizin sitemizden memnun ayrılması için önemlidir. Ayrıca yorum yapmayan kişilerin bile yorum alanını görmesi sizin bu etkileşime açık olduğunuzu gösterir. Yoruma kapalı olarak görünen sayfalar sizin ziyaretçilere karşı kapalı olduğunuz izlenimini uyandırır.

Yapılan yorumları kontrol etmek istemeyen kişiler, yapılabilecek olan eleştirilerden çekinen kişiler tüm sayfaları yoruma kapatabiliyor. Eğer siz de bu kişilerdenseniz kapatmamanızı tavsiye ederiz. WordPress’te tüm yorumlar zaten sizin onayınızdan geçecektir ancak yine de tüm eleştirilere açık olmanın gerektiğini de belirtmek lazım. Unutmayın ki kullanılan dil uygun olduğu sürece her eleştiri bizler için önemlidir.

Eleştirilerden ve kötü yorumlardan çekinmemiz dışında yoruma kapatmak için haklı bir sebebimiz olabilir belki. O da yalnızca belli başlı sayfaları yoruma kapatmak. Örneğin iletişim formunuzun olduğu sayfayı yoruma kapatabilirsiniz, bu iyi de olacaktır. Çünkü iletişim formunu doldurarak zaten size ulaşacak olan kişilerin burada yorum yazmalarına gerek yok. Bir başka örnek olarak firmaları verebiliriz. Firmalar bloglarında kurumsal bazı duyurularını yayınlarken, açıklamalar yaparken de yorumlarını kapatabilirler belki de, bu bir tercihtir. Yazının veya sayfanın içeriğine göre iyi değerlendirme yapılmalı, ancak mümkünse yorumlara açık şekilde yayına devam etmeliyiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim