Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

6

Mart
2014

Sosyal Medyanın En Büyük Yalanı: Profiline Bakanlar

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet  |  Yorum: Yok  

profilime-kimler-baktiEn popüler sosyal ağlar arasında LinkedIn dışında profiline girip bakan kişileri gösteren bir sosyal ağ yok. Facebook’ta, Twitter’da doğrudan profilimize kimler girmiş, kimler fotoğraflarımıza bakmış, kimler ne yapmış gibi herhangi bir bilgi alamıyoruz. Belki Facebook, Twitter kullanıcı hareketlerini bir şekilde takip ediyor olsa da bunları kullanıcılarla paylaşmıyor. Ancak birçok uygulama size bu bilgileri verebileceğini vadediyor.

Birçok sosyal medya kullanıcısı bu konuyu merak ediyor. Profiline kimler girmiş, o kişi beni merak edip baktı mı gibi sorular sizin de kafanızda olabilir. Ancak bu konudaki uygulamalar, insanların meraklarını kullanabiliyor. Merakları karşısında “size bu bilgiyi verebiliriz” diyen uygulamaları gördüğümüzde onlardan medet umsak da aslında sahte uygulamalarla karşı karşıya geliyoruz.

Facebook’taki veya Twitter’daki benzer uygulamaların birçoğu doğrudan sahte. Ya rastgele sayılar üzerinden size şu kadar kişi profilinize girdi şeklinde bilgi veriyor ya da profilinizde yorumu/beğenisi olan kişilerin isimlerini ziyaret etmiş olarak gösteriyor.

Aslında işin kötü tarafı ise bundan sonra başlıyor. Uygulamaları profilimizde kullanmaya başlamadan önce verdiğimiz birçok izin, profilimizi onlara teslim etmiş oluyor. Uygulamalar profillerimiz üzerinden reklamlar gönderiyor, kendi siteleri hakkında yazılar paylaşıyor. Bizim haberimiz olmadan paylaşımlar yapabiliyorlar.

Bu tip bir durumla karşı karşıya kalmamak için sahte uygulamalardan medet ummamak lazım. Uygulamaları kullanmaya başlamadan önce profillerimizden izin istediklerini unutmayalım, bu izinleri kötü kullanabileceklerini dikkate alalım.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim