Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

8

Mart
2014

Android Cihazlarımızı Virüslerden Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Android, Mobil  |  Yorum: Yok  

android-viruslere-karsi-korumakAndroid işletim sistemine sahip olan akıllı telefon ve tablerin sayısı günümüzde oldukça fazla. Çeşitli markaların her bütçeye yönelik Android’li cihazları piyasaya sürmesi ile kullanıcı kitlesi de oldukça genişledi. Fakat bu durum beraberinde Android’e yönelik virüslerin ve zararlı yazılımların da daha çok geliştirilmesine neden oldu. O halde bu zararlıların hedefi olmamak, onlardan korunmak için birkaç önemli noktaya dikkat edebiliriz.

Eğer Android işletim sistemine sahip olan bir cihaz kullanıcısı isek şu maddelere dikkat ederek virüslerden maksimum ölçüde korunabiliriz:

  • Uygulamaları Google Play üzerinden indirmek büyük ölçüde bir avantajdır. Aynı uygulamayı güvenilir olmayan bir web sitesi üzerinden indirmeye kaldığınız takdirde bunların içerisine zararlılar yerleştirilmiş ve aslında bu zararlıyı cihazımıza indiriyor olabiliriz.
  • Google Play üzerinden ücretli satılan bir uygulamayı hiçbir şekilde ücretsiz olarak farklı kaynaklardan elde etmeye çalışmamalıyız. Birkaç TL vererek sahip olabileceğimiz bir Android uygulamasını korsan olarak başka bir kaynaktan indirenler zararlı yazılımlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Orijinalini taklit edebilen, farklı virüsleri barındırabilen bu korsan uygulamalardan uzak durmalıyız.
  • Google Play’de yer alan uygulamalar Google’ın güvenlik taramalarından geçiyor olsa da bu uygulamaları seçerken dikkat etmeliyiz. Hangi uygulama “bizden hangi izinleri istiyor?”, “cihazımızda bizim hangi bilgilerimize ulaşacak?” sorularının cevaplarına göre o uygulamaları kurmalıyız. Mümkünse bilinmeyen, popüler olmayan uygulamalar yerine güvenilir, adı bilinen uygulamaları tercih etmeliyiz.
  • Her duruma karşı cihazımızda ücretli veya ücretsiz bir güvenlik yazılımı bulundurmalıyız. Çeşitli kaynaklardan gelebilecek virüslere ve diğer zararlı yazılımlara karşı telefonumuzu koruyabilecek bir antivirüs programı yardımcımız olacaktır.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim