Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

11

Mart
2014

Dizüstü Bilgisayarlarımızın Dış Temizliğinde Dikkat Etmemiz Gerekenler

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar  |  Yorum: Yok  

ultrabookBirçok kişi dizüstü bilgisayarlarını gün içerisinde çok sık kullanıyor. Farklı mekanlara götürülebilen bu bilgisayarlar hızlı bir biçimde de kirlenebiliyor ve bu kir de dolayısıyla bizi rahatsız ediyor. Peki dizüstü bilgisayarlarımızın dış temizliği için günlük olarak, kolaylıkla yapabileceklerimiz nelerdir? Dizüstü bilgisayarlarımızın dış temizliğinde nelere dikkat etmeliyiz?

Dış temizlik için en iyi şekilde yardımcımız, özel temizleme setleri olacaktır. Bu setleri teknoloji mağazalarında kolaylıkla bulabiliriz. Setlerin yapısı markalarına göre değişebilse de genellikle hepsinde bir temizleme spreyi, bir de özel, yumuşak dokulu temizlik bezi bulunmaktadır. Bunların dışında bazı setlerde fırça ve hava pompası da görebilmekteyiz.

Bilgisayarımızın dış temizliğine başlamadan önce bilgisayarınızı kapattığınızdan ve ekranınızın da fazla sıcak olmadığından emin olun.

Ekranımızın temizliği ile başlayalım. Ekranımız için eğer fırçamız varsa bu fırça ile, yoksa da bezimizle ekrana bastırmadan ve sağa sola sert hareketler yapmaktan kaçınarak üzerindeki tozu azaltmaya çalışalım. Ekran tozunu uzaklaştırdıktan sonra ekranımız için yumuşak dokulu temizleme bezimize spreyimizden bir miktar sıktıktan sonra ekrandaki kirleri kolaylıkla temizleyebiliriz.

Ama bu noktada dikkat! Teknoloji mağazalarından alacağınız, elektronik cihazların ekranlarına özel üretilmiş spreyleri tercih etmeye özen göstermeliyiz. Kolonya veya evimizin farklı yerlerinde kullandığımız temizleyicileri kullanırsak ekranımız zarar görebilir.

Kullandığımız bez ile ekranın arka tarafını da silerek temizleyebiliriz.

Klavyemiz, bilgisayarımızın en kirli yerlerinden bir tanesi. Klavyemizin tozunu yine bir fırça yardımı ile uzaklaştırabiliriz. Ayrıca klavye aralarına kaçan tozlara karşı da hava pompamızı kullanmamız mümkün. Mümkün olduğunca tozları uzaklaştırdıktan sonra yine temizleme bezimizi kullanarak tuşlarımızı ve klavyemizin etrafını temizleyebiliriz. Bu temizliği yaparken bezimize çok az miktarda temizleyici sprey sıkabiliriz ancak bezin çok ıslak olmamasından, üzerinden sıvının damlamayacak olmasından emin olun. Aksi taktirde aralara kaçacak olan sıvılar zarar verebilir.

Bilgisayarımızın alt kısmına geçtiğimizde de burada yer alan havalandırma deliklerini göreceğiz. Soğutmak için fanımızın üflediği havanın çıkışı ve hava girişi için gerekli olan bu deliklerden hava pompamızı kullanarak basınçlı hava üflememiz, içeride biriken tozun bir miktar dışarı çıkmasını sağlayacaktır. Tozun temizliğini yaptıktan sonra bu alt kısımda da aynı bezimizle silmeye devam edebiliriz. Burada da bezimizin ıslak olmaması çok önemlidir. Klavyemiz için bahsettiğimiz durumla aynı şekilde havalandırma deliklerinden içeriye sıvı kaçması, arızalara sebep olabilir. Bilgisayarımızın alt tarafında yer alan etiketlere de zarar vermemek koşulu ile dikkatli bir biçimde temizliğimizi bitirebiliriz.

Elimizin altında dizüstü bilgisayarlarımız için bu temizlik setleri bulunduğu takdirde istediğimiz her vakitte bu temizliği kolaylıkla tekrar edebiliriz. Ayrıca bu temizlik setleri uygun fiyatları ile ek bir yük de oluşturmaz ve aynı zamanda bunları televizyonlarınızda, tabletlerinizde ve telefonlarınızda da kullanabilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim