Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

12

Mart
2014

Twitter’da Uymanız Gereken Sınırlar

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Twitter  |  Yorum: Yok  

twitterTwitter’da bir hesabınız var mı? Peki bu hesabınızda tek sınırınızın tweetlerdeki 140 karakterlik sınır olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer cevabınız evet ise yanılıyorsunuz. Twitter, bütün hesaplara bazı limitler koyuyor. Twitter, aşırı yoğunluğu engellemek ve hata sayfaları ile kullanıcılarını karşı karşıya bırakmamak için günlük tweet gönderme, takip etme, takip edilme gibi bazı limitleri kullanıcılarına belirlemiş.

Bazı kurallar çerçevesinde hesaplarımızda yapacağımız işlemler için koyulan sınırlar, normal kullanıcıların karşısına pek çıkmayacak cinsten. Fakat yine de Twitter’ı kullanırken 140 karakterden başka ne gibi sınırlarımız olduğunu bilmekte fayda var.

Twitter’daki en yoğun aktivite tabii ki Tweet göndermek. Her hesap için günlük 1000 tweet gönderme hakkı yer alıyor. Ayrıca bu sınır hesaplanırken yaptığınız retweetler de birer tweet olarak sayılıyor.

Direkt mesajlar ise bildiğimiz gibi Twitter’ın kullanıcıdan kullanıcıya özel mesajlaşma sistemi. Direkt mesajlarda ise günlük 250 mesaj gönderme sınırımız var.

Takip edilmemizde bir sınır yok. Zaten görebildiğimiz gibi yüz binlerce, milyonlarca takipçisi olan hesaplar var. Bu noktada Twitter, siz beğeniliyorsanız sınırsız sayıda kişi tarafından takip edilebilirsiniz diyor aslında.

Takip ettiğimiz kişi sayısına ise bir kural koyuyor ancak bir ucunu da açık bırakıyor. Kesin olan kısım, günde 1000 kişiden fazla kişiyi takip edemeyeceğimiz. 1000 kişiden fazlası için limitlenen sürenin dolmasını beklememiz lazım. Açık ve esnek olan kısım ise toplam takip ettiğimiz kişi sayısında. Twitter kurallarında 2000 kişiye kadar rahatlıkla takip edebilirsiniz, 2000’e kadar bir sınır yok diyor. 2000 kişiden sonra ise hesapların takipçileri ve takip ettiği kişilerin oranları önemli oluyor. 2000 kişiden fazlasını takip eden çok fazla kişi var ancak bu kişilerin takipçilerinin de mutlaka fazla olması lazım. Twitter burada net bir oran belirtmemiş ve her hesabın sınırı farklıdır, takipçi ve takip ettiklerinin artış oranları değerlendirilir, buna göre takip edebileceği sınır da arttırılabilir demiş.

Twitter, hesaplarda e-mail değişikliği için de bir sınır getiriyor. Bir hesapta 1 saat içerisinde en fazla 4 defa e-mail değişikliği yapılabilir.

Yukarıda yazdığımız tüm sınırlar kabaca Twitter’ın hesaplara koyduğu, belli sayısal sınırlar. Her biri Twitter’ın bütün platformları için ortak hesaplanıyor. Yani tweetlerinizi ister bilgisayarınızdan ister telefonunuzdan atın, hesabınızın toplam işlemi göz önünde bulunduruluyor.

Son olarak belirtmek istediğimiz ise bunlar Twitter’ın belirlediği sınırlar olduğu için biz bunları hakkımız gibi görebilsek de Twitter kötüye kullanımı da engellemek istiyor. Bir uygulama, yazılım aracılığı ile veya doğrudan el ile yoğun bir işlem trafiği yaratırsanız eğer Twitter size şüpheli olarak bakabilir. Yani örneğin hesabınız 1 saat içinde 1000 kişiyi beğenirse Twitter olağan dışı bir aktivite olarak görür ve hesabınızı askıya alabilir. Bu tip durumlar dışında da tüm limitler aslında yüksek seviyelerde. Normal bir Twitter kullanımında bu sınırlar kullanıcıların karşısına çıkmayacaktır.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim