Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

13

Mart
2014

Twitter’da Görsel Eklemenin Yararları Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Twitter  |  Yorum: Yok  

twitterTwitter üzerine yapılan birçok araştırma tweetlere eklenen görsellerin etkileşimi büyük oranda arttırdığını gösteriyor. Bir tweet paylaşırken yazdıklarımızı eklediğimiz bir görselle desteklemek bizlere sağladığı avantajlarla birlikte geri dönüyor. Biz de Twitter’da görsel eklemenin yararlarına ve görsellerimizi eklerken nelere dikkat etmemiz gerektiğine adım adım değinelim istedik.

Bir tweete eklenen görsel etkileşimi arttırma konusunda yardımcı oluyor. Kullanıcıların dikkatini daha çok çekebiliyor ve bu sayede grafiğin tweeti kullanıcılar tarafından daha çok okunmuş oluyor. Hatta retweet sayılarını ve favori sayılarını arttırdığı yönünde bilgiler de var. Tabi görselin iyi hazırlanmış olması da önemli bu ölçüde.

Bir tweet ile anlatmak istedikleriniz bazen 140 karaktere sığmıyor. Öyle ki, bir tek görsel ile yüzlerce karakterden daha fazlasını anlatmanız da mümkün. İşte burada yaratıcılık büyük rol oynuyor. Bir görselde yazan belki de birkaç kelime bile yüzlerce retweet alınmasının, binlerce kişiye birden çok kolay şekilde ulaşılmasını sağlıyor.

Peki Twitter’ın görsel sistemini kısaca tanıyalım ve konumuza öyle devam edelim. Tweet yazarken bilgisayarınızdan yüklediğiniz görseller tweetiniz içerisinde link olarak gözükür. Eskiden de böyleydi ancak insanlar bu linke tıklamadan görseller görünmüyordu. Şimdi ise artık bu görseller zaman akışımızda doğrudan görünür şekilde karşımıza çıkıyor. Bu da tweeti atanlar için avantaj.

Eklenen görsellerin boyutları farklı da olsa zaman akışı içerisinde, yani sizleri takip edenlerin ana sayfalarında eni (yataydaki boyu) 440 piksele küçültülüyor veya genişletiliyor. Resmin oranı bozulmadan bu büyütme ve küçültmeden aynı oranda boyu da etkileniyor. Ancak zaman akışı içerisinde bu boyunun sadece 220 piksellik kısmı kesiliyor. Yani örnek verelim, net olsun. Elimizde 500×1000 piksel boyutlarında bir resim var diyelim. Bu resim 440×880 piksel olarak boyutlandırılıyor ve bunun 440×220 piksellik parçası önizleme olarak görüntüleniyor.

Peki hangi parçası? Verdiğimiz örnekten gidersek eğer enini 440 piksele küçülttüğümüz zaman boyu da 880 piksele küçülüyor. Bu 880 pikselin de 220 pikseli önizleme olarak gösterilecek. Peki bu 220 hangi tarafından seçilecek? Alttan mı, üstten mi? Twitter’da tweetinize fotoğrafı eklediğiniz anda bir odak noktası taranıyor. Yani özellikle yapılan tarama sonucu fotoğrafın genelini yansıtan bir parçası var mı? Ya da özellikle yüzler çok önemlidir, tespit edilen yüzler odan noktası olarak seçilebilir. Bu işlemler sonucu eğer önemli bir odak noktası tespit edilirse fotoğrafın o odağı içeren kısmı önizlemede yer alıyor. Eğer seçilmezse dikeyde tam ortası önizlemeye konuyor.

Siz de büyük boyutlu bir fotoğrafı eklemeyi deneyebilirsiniz. Hangi görselin Twitter’da nasıl bir önizlemede gösterildiğini inceleyebilirsiniz. Örneğin kurumsal bir hesabınız varsa bu testleri başka bir ek hesabınızda yapıp daha sonra kurumsal hesabınızda da paylaşmanız mümkün.

Madem bir önizleme oluyor, o zaman bu bizim için çok önemli. Eğer görselin tweetimize olumlu etkisinin olmasını istiyorsak, bu etkiden de maksimum derecede faydalanmak istiyorsak eğer bu önizleme kısmına çok dikkat etmeliyiz. Çünkü bizleri takip eden kullanıcılar bu önizleme ile bir ilk izlenim edinecekler ve tweete birkaç saniye dahi olsa zaman ayırıp ayırmama konusunda anlık bir karar verecekler.

Etkili bir önizlemeye sahip olan, yaratıcılıkla üretilmiş görsel devamını merak ettirir. Bağlı olduğu tweeti okutur, beğendirir, retweetletir.

Sonuç olarak aslında biz de bunu istiyoruz. Tüm bu uzun uzun yazdıklarımızın amacı bu. Bir firma olduğumuzu varsayalım. Etkileşimimizin kuvvetli olması demek daha fazla müşteriye ulaşmak demek. Sosyal medya üzerinden ücretsiz yapılmış çok iyi bir reklam demek de olabilir (viral yayılanları kastediyoruz) aynı zamanda. Yine bir firma değil birey de olsak aynı durum geçerli.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim