Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

14

Mart
2014

Yazılarımıza Yapılan Yorumları Artırmanın Yolları

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

yorumBloglarımızda yazılar yazarken internet kullanıcılarının da gelip bu yazılarımızı okumasını isteriz. Ne kadar çok kişi tarafından okunursak o kadar hoşumuza gider. Fakat okuyucular sadece okumakla kalmayıp yorumlar yazarsa işte durum farklı bir boyut daha kazanmaya başlıyor. Bu sefer okuyucularımız da yazımıza dahil oluyor ve aradaki etkileşim artıyor. Onlar sadece okumuş değil yazımıza bir şekilde dahil olmuş olduklarında bizim blogumuza kattıklarımızın üzerine onlar da bir tuğla eklemiş oluyorlar. Peki yazılarımıza yapılan yorumları artırmak için neler yapabiliriz? İşte bunun yollarını sizlere hem yazı içeriği bakımından hem de sitenin geneline yönelik değerlendirmeler yaparak anlatmaya çalışacağız.

Yazı İçeriği

Yazımızı yazarken kullanacağımız birkaç önemli yöntem ziyaretçilerimize yorum yapmaları konusunda sinyal verebilir. Bu yöntemlerle ziyaretçileriniz kesinlikle yorum yapacaklar demiyoruz fakat aklında bir düşüncesi olan kişiler teşvik edebileceğimizi söylüyoruz.

Sorular Sorun

Ziyaretçilerinizi yoruma teşvik edebilmek için en iyi yöntemlerden bir tanesi yazınızın içerisinde veya son kısmında sorular sormaktır. Örneğin bir konuyu anlatırken onlardan fikirlerini isteyebilirsiniz. Yazınızın arasında “yazılarımızı bilgisayarda yazmamızın avantajları”nı anlatıyorsanız eğer “peki sizin bu maddelere ekleyecekleriniz var mı?” diyerek devam edebilirsiniz. Ya da kendi görüşünüzü belirten bir blog yazınız varsa “ben böyle düşünüyorum ama haksız mıyım?” benzeri bir kalıp kullanabilirsiniz. Önemli olan yazınız bir şey anlatıyor olsa da soru sormaktır. Okuyucular bu soruları cevaplamak isterler ve cevaplarını yoruma dökme olasılıkları artar. Öyle değil mi?

İsteyin, Harekete Geçirin

Sadece soru sorarak değil harekete geçirici cümle kalıpları kullanarak da karşınızdakileri yorum yapmaya yönlendirebilirsiniz. Yine aynı örneği kullanırsak; eğer “yazılarımızı bilgisayarda yazmamızın avantajları”nı anlatıyorsanız “siz de fikirlerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşın!” gibi bir kalıp tercih edebilirsiniz. Bu gibi soru içermeyen ancak yorum yapmaları konusunda belli bir istekte bulunduğunuz kalıplar iyi birer tercih olacaktır. Siz de bu harekete geçirme konusunda yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Site Geneli

Site genelinde yapacaklarımız da yapılan yorumlar için önemli bir hale geliyor.

Yorum Yapmak Kolay Olsun

Bir kişi yorum yapmak istediğinde bunu kolaylıkla yapabilmeli. Hem o yazıya yorum yapmaları kolay hale gelir ve zorlukla karşılaşmayan ziyaretçiler farklı yazılara da yorum yapmaya yönelebilirler. Spam yorumlarla mücadele etmek için kullandığımız captcha kodları site sahipleri için bazen bir gereklilik olsa da ya kolay okunup kolay girilebilen captcha kodlarını tercih edin ya da tamamen kaldırın. Üye olma zorunluluğu ise baştan itibaren olmamalıdır.

Yorumlara Önem Verdiğinizi Gösterin

Yapılan yorumlara önem verdiğinizi göstermek diğer yorumlara da yol açacaktır. En önemlisi yorumları cevapsız bırakmamaktır. Cevaba açık olan her yoruma, her soruya karşılık verin. Böyle bir durumda hem cevap verdiğiniz kişi hem de bu yorumları okuyan diğer kişiler yorumlara önem verdiğinizi görecektir. Ya da örneğin bir kişi iyi bir yorumla katkıda bulunduğunda doğrudan yazılarınızın içine şu kişi şöyle bir katkıda bulundu diyerek ekleme yapabilirsiniz. Onların yorum kısmında kalmaları ile yetinmeyip doğru bulduklarınızı yazının direk olarak içerisine çekebilirsiniz.

Tüm bunlar okuyuculara yorum yapmalarını kolaylaştırıcı ve yönlendirici yöntemler. Bu uygulamaları yaparak yapılan yorumların sayısını arttırmamız mümkün. Ancak yorumların sayısı bir yandan da sitenize gelen ziyaretçilere, doğrudan içeriklerinizde ne anlattıklarınıza, nasıl anlattığınıza ve daha birçok farklı faktöre de bağlı olduğunu unutmayın.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim