Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

15

Mart
2014

Tablet Alırken Ekran Boyutuna Dikkat Edin

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

tabletFarklı marka ve modelde tablet bilgisayarları birbirinden ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi ekran boyutları. Kimisi küçük kimisi büyük farklı ekran boyutlarına sahip tablet bilgisayarları piyasada görebiliyoruz. Ancak bir tablet almaya karar verdiysek eğer kullanım amacımızı ve ileride nasıl kullanabileceğimizi planlayıp ona göre bir ekran boyutu belirleyerek ürün satın almak daha avantajlı olacaktır.

Öncelikle düşünmemiz gereken tableti neden aldığımız ve ne amaçla kullanacağımız. Bu soruları sorarak ve cevaplarımızı arayarak en ideal boyutta tableti seçebiliriz. “Ekran boyutunun pek de bir önemi yok” diye düşünmemeli ve farklı ihtiyaçlarımıza göre farklı ekran boyutları daha iyi şekilde cevap verebilmektedir. Piyasanın geneline baktığımızda tabletler, mini tabletler ile 7 inçlik ekran boyutlarından başlıyor ve büyüyorlar. Galaxy Note Pro’da olduğu gibi de 12,2 inçlere kadar bu ekran büyüklüğü artabiliyor. Ara boyutlarla birlikte aslında birbirleriyle karşılaştırdığımızda fark daha iyi anlaşılabilir.

Örneklerle farklı açılardan konuyu açıklamaya çalışalım.

Yoğun iş temposu içerisinde kullanacağınız bir tablet. Bu tablette sürekli uzun metinler okumanız gerekiyorsa, belki slaytları tek tek incelemeniz gerekiyorsa bu gibi durumlarda büyük ekranlı tercihler avantaj kazanıyor. Metinleri küçük ekranlarda da okuyabiliriz ancak uzun uzun metinlerin içerisinde kaybolmamak için büyük ekranlar daha az göz yorar, metinler daha kolay seçilebilir.

Tabletinizde sürekli yazı yazmanız gerekiyorsa da büyük ekranları tercih etmeniz için bir sebep var demektir. Büyük dokunmatik ekranlarda çıkan klavyede butonlar daha büyük olacaktır. Seri ve uzun bir yazı yazmanız gerektiğinde daha kolay, yanlış bir harfe basmadan yazabilirsiniz. Küçük ekranlarda ise bu durum nispeten zordur. Daha küçük boyuttaki harflere basmak kimi zaman zor olabiliyor kimi zaman da yanlış harflere basabiliyoruz.

Yanınızda taşıma konusunda ise küçük ekranlılar avantajlı. Küçük ekranlı bir tableti, örneğin 7 inçlik bir modeli, cebinize bile koyup taşıyabilirsiniz. Bayanlar çantalarına da kolayca koyabilir örneğin. Bir yere giderken hafif olmaları sebebi ile elinizde sürekli tutmanız dahi pek zor olmayacaktır. Ancak ekran boyutu büyüdükçe cebe sığmamaya başlar. Çantalarda fazla yer kaplar ve elimizde tuttukça kolumuz yorulabilir.

Ayrıca bize olan maliyeti açısından da değerlendirmek lazım. İhtiyacımız olmayan bir ekran büyüklüğü için fazladan özelliğe, fazladan ekran büyüklüğüne para harcamaya da gerek yok. Tabletlerin geneline baktığımızda aynı marka içerisinde ekran büyüdükçe özelliklerin arttığını ve fiyatın yükseldiğini görebiliriz kabaca. Bu sebeple bizim için 10 inçlik bir tablet yeterli olacaksa eğer 12 inçlik, daha pahalı bir tableti almaya da gerek yok.

Sonuç olarak bu tip örneklerin sayısını daha da arttırabiliriz. Siz kendinize “bu tableti neden kullanacağım?” diye sorun. Vereceğiniz cevaplarda da büyük bir ekran mı küçük bir ekran mı daha avantajlı, değerlendirin. Bu değerlendirmeleriniz sonucunda sizin için daha iyi olana kolaylıkla yönelebilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim